אותנטיות ופרסונה יונגיאנית

אותנטיות ופרסונה יונגיאנית – למצוא ברעש את קולו של ה"אני"האמתי?

כיצד לדעת איזה קול פנימי בתוכך מיצג את ה"אני" האמתי, למה רובנו משועבדים ואיננו יודעים זאת אפילו אם התפתחנו רוחנית? איך להפוך מבובה על חוטים לילדים אמתיים מנקודת מבט של פסיכולוגיית מעמקים. (ברוח הפסח)

סיפורה של איילה ההייטקיסתית שרצתה להיות מטפלת ואז ירדה מהחוטים והפכה לילדה אמיתית

היא עשתה מהפכה רוחנית, ועזבה עבודה, עברה לפרדס חנה, והחליטה שהיא רוצה לעסוק בעולם הרוח, אבל אז התחילה בה ההכרה שמה שהיא עשתה לא ממש ירד לעומק, אם רוב חייה צייתה לקול של האמא הפולניה בתוכה, עכשיו הבחינה שהיא מצייתת לקול של "המורה המתקשר שלה", קלפי הטארוט והממעגל או "השבט" בו הסתובבה, זה הרגיש באופן לא נעים יותר מדי מוכר, כאילו החליפה את היד שמשכה בחוטים שלה, אבל לא באמת השתחררה.

הטיפול – האם אפשר להיות אותנטית בלי להוריד את המסכה

היא: איך מבדילים בין מקום נכון מתוכי ומקום לא נכון? היו לי כל מיני רעיונות כמו לקנות פסנתר, כי זה יעורר את היצירה שלי אבל מאז שקניתי לא נגעתי בו, אולי גם הבחירה שלי הזאת ללכת בכיוון רוחני ולהיות מטפלת לא נכונה. אני מרגישה שהחלפתי תפאורה אבל נשארתי בדיוק אותו דבר…

אני: המממ, נשמע תובנה רצינית.

פרדס חנה או תל אביב, האם זאת השאלה?

היא: אני מבולבלת! האם בחרתי לנגן לא ממקום שמחובר לעצמי? החלפתי את התפאורה אבל לא את המנגינה, במקום אמא נלך למתקשר, במקום חליפה, אחליף ל"שאוול", במקום בן זוג אלגנטי וחלקלק החלפתי למורה יוגה עם קול רך, (אבל חלקלק באותה המידה), יש לי תחושה שהכל פה זה פשוט טריפ אגו, רק בסגנון אחר. ואפילו גרוע יותר, כי בעולם ההיי טק, לפחות קראו לילד בשמו, חמדנות, והיררכיית הצלחה, פה זה אותו דבר רק מוסווה באהבה מפלסטיק אוורירית וחסרת משקל, ובשפה רוחנית מכובסת.

אי אפשר לשנות את העלילה, רק את התפאורה

אני: הממ, יש בזה הרבה אמת. 

אבל תמיד לדעתי הסיפור החיצוני הוא רק תפאורה, בכל מקום יש אנשים אמיתיים ואנשים צבועים.

אנשים טובים ואנשים רעים, גרתי במנזרים בודהיסטים מפורסמים וגם התנדבתי בשכונות נוראות בסידני ועבדתי עם אסירים מסוכנים, והמסכנה היתה שלא משנה איפה אתה, בית סוהר, מנזר בודהיסטי או ישיבה, תמיד יהיו אנשים טובים ואנשים רעים, תמיד יהיו אנשים אמיתיים ואנשים צבועים.

ולכן מדובר בעצם בתדר שלך ומה את מושכת אליך ופחות בסביבה.

אם אמצא את האמת מי יימשוך בחוטים שלי?

היא: אז איך יודעים על מי לסמוך?

אני: את צריכה למצוא את המלכה הפנימית, האגו אוהב להחליף סמכות בסמכות כי הרבה יותר נוח להיות שכיר חרב של מישהו מאשר אחראית לחייך.

כשאנו מחליטים לחיות באותנטיות אנו בוחרים לראות אמת, זהו שיעור הנשמה של עדיף "גרם של אמת עלובה על הפנטזית אגו הצבעונית ביותר".

היא: אבל איך אדע מה הקול שלי? אני די סומכת על המתקשר, אבל לפעמים מה שהוא אומר נשמע הזוי, ואז אני הולכת למשהו אחר או לטארוט, כולם אומרים דברים שונים…

***נביאי אמת, נביאי שקר ונסיון לרמות במשחק***

אני: למעשה לא משנה למי את הולכת אלא למה את הולכת, אני מרגיש שהתשובות אצלך רק שאת מחפשת ודאות, וזה כאילו לרמות, אנו במשחק הזה של החיים במצב הכרחי של חוסר וודאות, זה מה שמבטיח לנו בחירה חופשית ומאפשר לנשמה להתפתח. 

הצורך בוודאות הוא קצת כמו למכור את נשמתינו לשטן, נמצא מישהו שיקח מאיתנו את הסיכונים של החיים, וירגיע את החרדה הקיומית שלנו ואז נוכל להרגיש הקלה, רק שהבסיס של זה הוא שקר!

עיוורון מרצון ונבואה להשכיר

 כל עוד אתה בוחר להיות עיוור מרצון קלפי הטארוט יגידו לך תשובות נכונות והמתקשר יקלע במה שאכלת אתמול ובמה השם של סבתא שלך שמתה, השטן יבנה איתך קשרי אמון, עד שזה יגיע למשהו מהותי שבאמת משנה, ואז הוא יבלבל אותך ויהרוס את חייך, כי זאת המשמעות של לרצות וודאות ולא אמת…

זה גם המשמעות של נביא שקר, נביאי שקר אומרים אמת, הם נביאים, אלא שמטרתם לבלבל אתכם עם אמת לא שלמה, יש הבדל בין האמת לאמת לאמיתה, אמת יחסית אפשר לקבל בכסף או במניפולציה, או דרך רצון לשליטה או וודאות… 

 

פינוקיו מיצג את החיפוש אחרי אותנטיות והמוכנות לוותר על המסכה
פינוקיו מיצג את החיפוש אחרי אותנטיות והמוכנות לוותר על המסכה, המתנה הגדולה שלו היא היכולת לזהות את השקרים בכך שאפו גדל, מיצג שהאמת היא הדבר המשחרר

איפה האמת נמצאת? תשאלו את פינוקיו

אמת לאמיתה אפשר לקבל רק מתוך רצון אותנטי וטהור להתפתח כדי להיות אדם טוב יותר, זה דורש כניעה למסע, הבנה שאנו בתהליך זיכוך וגדילה, שאין בו אפשרות למעקפים רוחניים או "הצלחות" בין לילה, זה שייך לפנטזיות אגו, כלומר ההיפך מהאמת, אגו יכול להתחפש לרוחני, אגו יכול לדבר בקול רך שנשמע "מואר" ועם עיניים רכות של גורו, או להתכופף בענווה פסולה, אבל הוא לא יכול להתבטל מול משהו גדול ממנו ולוותר על עצמו. זה עניין של בשלות, יש רגע שהאגו נכשל מספיק פעמים בלהשיג את "הנצח" שלו, עד שהוא מבין שהנצח בא כשהוא מתבטל, הוא מתאבד כדי להפוך למשהו גדול בהרבה.

אבל מה עושים כשיש רק אגו?

היא: אבל אני  מכירה רק אגו, אין לי מושג איך הקול האותנטי שלי נשמע…

אני: בהתחלה כל מה שיש לנו זה אגו, אבל אם אנו מנסים בכנות להזדכך, לאט לאט נעשה בירור, לאט לאט המניפולציה נחשפת, ואנו כבר מתעיפים מכל מפעילי הבובות שלנו, אז כמו בסיפור פינוקיו אנחנו מוכנים לרדת עמוק עמוק למקום המפחיד ביותר למעי הלוויתן, מקום חוסר הוודאות הקיומי, בו אין שום דבר חיצוני שיתן לנו משמעות, בלב הלוויתן יתגלה לבובת החוטים שלנו שסבא ג'פטו, האבא הבורא, תמיד היה היד שמאחורי היד, שזאת ידו של האני האותנטי שהביאה אותנו למקום שנרצה רק אותו, ונהיה מוכנים למות בשביל זה, אז לוויתן האשליה יקיא אותנו, נתעורר לאמת ונהפוך לילדים אמיתיים…

היא: וואו, אז מה עושים כדי שזה יקרה?, גם אני רוצה להפוך לילדה אמיתית!

אני: נתחיל בלהיות בובה המודעת לחוטים שלה, ואז נהפוך בהדרגה לבובה שבאמת רוצה לדעת מה נכון לעשות מנקודת מבט אלוהית, ולא בהתאם למה שמתאים חברתית, ואז יהיה רגע שנזהה את היד שמעל היד, וכשנרצה באמת לשרת אותה, כל החוטים יעלמו, ונגלה שהאני האותנטי שלנו תמיד היה שם, רק שרק עכשיו אנו יכולים לזהות אותו..ואז נהיה ילדים אמיתיים..-)

***תרגיל המבוך למציאת הקול האותנטי***.

התרגיל הוא על בסיס המבול של יונג, וניתן להפוך אותו לתרגיל פיזי

א. חשבו על נושא מבלבל, 

ב. כתבו את הקולות שיש לך על הנושא

ג. תנו לקולות מויות המיצגים אותם.

ד. דמינו את מרכז המבוך כקול האוטנטי.

ה. דרגו הדמויות שיצרתם מהקול החיצוני ביותר לקול הפנימי ביותר.

ו. מקמו אותם לאורך המבוך, ככל שהדמות פנימית או רוחנית יותר, תיהיה קרובה למרכז.

ז. לכו לאורך המבוך, ודברו עם הדמויות, הקשיבו לדעותיהם ובררו את מניעיהן האמיתיים.

ח. לבסוף היכנסו ללב המבוך, דמינו שהנשמה שלכם או המרכז שלכם נמצא שם, איזה קול מדבר אילכן? מה הוא אומר?

הערות

*מומלץ לקרוא פוסט על הצל היונגיאני להבנת נושא הפרסונה לעומק.

*פינוקיו היה סיפור שיונג ראה בסימבוליות שלו מטפורה נהדרת לתורתו.

*מומלץ להקשיב להרצאתו של ג'ורדן פיטרסון על פינוקי על הנושא.

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות
הרס עצמי

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות וכיצד הם מתבטאים במיתוס גן העדן 

פוסט על מקרה טיפולי על מנגנוני הגנה רגשיים והרס עצמי, פצעי הליבה הרגשיים והקשר לטעות הרוחנית הגדולה ביותר של האנושות שמגולמת בספר בראשית. טעות שעל פי קארל יונג מייצגת את אחד הקומפלקסים המורכבים של תת המודע הקולקטיבי של האנושות.

המשך קריאה »
ארכיטיפים של משיכה בטיפול זוגי תמונת המחשה
ארכיטיפים יונגיאנים

טיפול זוגי ומשיכה בן ארכיטיפים

  5 סוגי משיכה המשפיעים על הזוגיות שלכם ואיך לשפר אותם דרך טיפול זוגי.

אחד הסודות הגדולים ביותר היא מה מעורר משיכה, מדובר בדבר חמקמק, כן יש למשיכה מרכיב פיזיולוגי ופיזי ברור, אבל יש במשיכה גם רובד עמוק יותר.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן