ארץ שטוחה תאוריית קונספרציה

ארץ שטוחה – המימד הפסיכולוגי של תאוריות קונספירציה

מה ארץ שטוחה מלמדת אותנו על עצמנו ולמה למרות היעדר בסיס מדעי היא אופנה עיקשת.

העולם שלנו מוצף בתאוריות קונספירציה, חלקם הגיוניות וחלקן ממש לו, מצד אחד יש סיבות טובות להאמין שמוקדי הסמכות והשליטה, לא ממש מחפשים להזין אותנו במידע אמין ואובייקטיבי כמו שווטרגייט, חוות החיות, ארכיפלג הגולג מלמדים אותנו, מצד שני לעיתים נראה שתאוריות קונספירציה הפכו למדע בדיוני או הזיה פרנואידית שיצאה משליטה.

אם זאת לא להאמין בשום דבר זה תגובה ילדותית ונאיבית בדיוק כמו להאמין בממסד באופן עיוור.

מתוך חשדנות כזאת הגובלת בפארנויה, צצות תיאוריות קונספירציה כפטריות לאחר הגשם, חלקן מופרכות תוך זמן קצר כמו *qanon ואחרות נשארות לאורך זמן.

לי אישית אין בעיה עם תאוריות קונספירציה מבוססות ואינטיליגנטיות, לפעמים המציאות באמת עולה על כל דמיון, אבל קיימות גם תיאוריות מאוד מופרכות, אשר הנחת העבודה שלהן היא שכולם מושחתים חוץ מקומץ קטן היודע את האמת וזה הם, בדומה לכתות הן הופכות לזהות, ולבסוף הם גורמות נזק לנושפי המשרוקית האמיתיים, כי הן ממתגות כל מי שמבקר את המערכת כמי שאין לקחת אותו ברצינות, ובדומה לילד שצעק זאב זאב, הן מטשטשות הבחנה בין פנטזיות לבין השחיתות והאפלה הממשית מולה צריך להילחם.

אתייחס לתאוריה הנפוצה מאוד היום הנקראת "ארץ שטוחה".

*** מה היא תיאוריית הארץ השטוחה***

ארץ שטוחה גורסת שכדור הארץ שטוח, מדובר בצלחת מוקפת שרשרת קרחונים הקרויים אנטרטיקה, המוארת על ידי פנסי ענק בשם שמש וירח, ושכל הסיבה שאנו חושבים שכדור הארץ עגול היא תרמית של כת מרושעת המשתפת בקונספירציה את הוליווד, האקדמיה על כל מדעני העולם, העיתונות, חברות התעופה, סוכנויות החלל, ומשטרי העולם. מי שינסה לחצות את אנטרטיקה יתקל במחסומים צבאיים כך שלא ניתן להוכיח שמאחורי אנטרטיקה יש "נפילה".

ניסויים מדעיים פשוטים כמו להתבונן בטרני ספינות המתגלים בהדרגה לפני הספינה עצמה, הבדל של זמנים גאוגרפיים בן מדינות, קיומם של תמונות לווין, תופעת הכבידה (שהולמת כדור), העובדה שכל גרמי השמים עגולים, ואפילו שהשקיעה לא קוראת בכל העולם באותו זמן, נתפסת כאשליה אופטית או עיוות מידע.

***אז מי מאמין בדברים האלו?***

נשמע כמו אמונה מגוחכת? אם זאת הוכח מחקרית שאלו שמאמינים בארץ שטוחה, בעלי איי קיו גבוה מהממוצע.

הכיצד? אציג פה כמה הסברים:

*חוסר אמונה בסמכות*

התגלה שרוב מאמיני הארץ השטוחה חוו הורות לא אמינה, דמויות הסמכות בעולמם התגלו כשקריות ומניפולטיביות, כתוצאה הם סובלים מדימוי עצמי נמוך, וחוסר אמון כללי במין האנושי. זה יוצר צורך להרגיש נעלים, שונים ומיוחדים, וכן להתנגד לכל רעיון מקובל חברתית.

*משפך אמונה*

מעבר לזה ניתן לזהות אצלם השפעה של משפך אמונה חזק, משפך אמונה הוא תופעה פסיכולוגית בה אנו מושקעים רגשית באמונה מסויימת.

מאותו רגע מוחנו יהיה עיוור למידע הסותר אותה, ורגיש מאוד למידע המחזק אותה, משפך אמונה דתי הוא הנפוץ ביותר, נסו לשכנע בעובדות חסיד סאטמר או כומר נוצרי בכך שהעולם קיים יותר מ 6000 שנה, אם זאת כל רעיון או תאוריה, יכולה להפוך למשפך מציאות אם אנו מאוד מושקעים רגשית בכך שהיא אמיתית…זה הבסיס לכל הכתות.

חברי הדוגמתיים מהצד הדתי טוענים שהארץ חייבת להיות שטוחה ולא יכול להיות שיש בחוץ כוכבים וצורות חיים פוטנציאלים אחרים כי בספרות הקבלית נאמר שמה שיש מעבר לשמיים זה שבע רקיעים, ומאחוריהם אולי, אלוהים כדמות אנוש יושב על כסאו, קצת בדומה לתאוריו של דנטה (בספרו הקומדיה האלוהית), כמובן שחשיבה כזאת, מניחה קודם מה האמת על בסיס סמכות, ואז עוסקת בלהוכיח את ההנחה שכבר נקבע מראש, אין פה חקירת אמת אלא בחירה להאמין במה שמתאים לדוגמא הקיימת, וביטול על הסף של מה שלא מתאים כ"מזימה של הערב רב".

*כמיהה למדע של פעם*

בעבר היה ניתן לצאת החוצה ולגלות תגליות, היום תגליות דורשות מכשירים יקרים מאוד, מחשבי על, ותיאוריות מופשטות להסביר את הממצאים, אנשי הארץ השטוחה רוצים את המדע של פעם, מדע בו מה שנראה הוא מה שהיה, שהיה ניתן לצאת החוצה עם רשת פרפרים, וזכוכית מגדלת ולעשות חידושי מדע.

*תחושת מיוחדות*

ועתה אני מגיע לסיבה המרכזית והאמיתית לאמונה עיקשת בתיאוריה הזאת.

נאמני האמונה בארץ שטוחה בנו זהות אגו סביב האמונה הזאת, לרוב זה בשבילם הרבה יותר מרק אמונה, הם רואים עצמם מושיעים, חכמים, ומורדים אמיצים כשלעומתם השאר הם כבשים כצאן לטווח המשלטים ל ידי אח גדול כל יכול המהנדס להם את המידע.

למעשה האינטרס להאמין בארץ שטוחה הוא בדיוק זה, תחושת ערך.

***האם המדע טוען שאנחנו חסרי משמעות?***

למעשה מדובר בחוסר ההשלמה עם הפילוסופיה המטריאליסטית המודרנית הנתפסת כנתמכת על ידי המדע.

הפילוסופיה הזאת (לעיתים מכונה אמפיריציזם רפואי) מציגה אותנו כצורת חיים זניחה, המתקיימת על אבן זניחה בחלל עצום מלא במספר כביר של אבנים דומות, ובהם בסיכוי גבוה מספר עצום של צורות חיים, מעבר לזה היקום הזה כמעט אדיש אלינו, אנחנו יצורים חסרי משמעות, לא יותר ממולקולות פחמן שהתערבבו יתר על המידה ולמדו לחשוב את עצמם לדעת, אך האם באמת זאת המסקנה ההכרחית…???

תמונת עולם מודרנית זאת רחוקה מאוד מתמונת העולם של ימי הביניים אותה רוצים מאמיני ארץ שטוחה לאמץ, בתמונה זאת כדור הארץ הוא מרכז היקום, אנו צורת הקיום התבונית היחידה, נזר הבריאה, בנים יחידים של אל כל יכול ואוהב שבנה עולם רק בשבילנו.

בשביל האמונה הזאת שווה לשים בצד כל היגיון מדעי, אבל האם באמת זאת הדרך היחידה לשמור על תחושת משמעות ומיוחדות בחיינו?

***יקום בכיונון עדין**"

נתחיל בזה שמדע לא עוסק באמיתות מטאפיזיות, אלא בתבניות חוזרות ונמדדות במציאות. כמו שאמר אינשטיין למדע שתי תשובות, לא, או אולי…

במידה רבה המדע דווקא תומך ב"תכנון תבוני", לדוגמה תחום מדעי חדש  הנקרא סימולציות מתמטיות של היקום תומך בחשיבה הזאת. אחד הדברים המוזרים בהם זה שהבדל קטן בפרמטרים, נגיד טמפרטורת הבקיעה של אטום מסויים, או שינוי של כמה אחוזים בין כוח הכבידה לכוח האלקטרומגנטי תייצר יקום עקר לחלוטין או כזה הקורס לתוך עצמו, מדענים רציניים משתאים לראות כיצד הפרמטרים של היקום שלנו מכוונן באופן אינטליגנטי להחריד, כאילו אנו במשחק מחשב המתוכנן בקפידה.

בנוסף העבודה שהיקום כה גדול וכנראה שופע חיים אינה בהכרח מובילה למסקנה שאנו חסרי משמעות, ושאין תכלית לבריאה, אלא שמי שברא את היקום הזה גדול בהרבה מתפיסתו הקודמת.

אל אינסופי כמו שהדתות מכנות אותו לא יגביל עצמו לכוכב אחד, זן אחד של יצורים תבוניים או עם אחד, הוא יתבטא באינסוף צורות חיים באינסוף מקומות, בנוסף לחוסר המגבלות הזאת תהיה תכונה הקרויה בקבלה "מחזיק הפכים" 

כלומר יכולת להיות שתי דברים מנוגדים באותו זמן, כלומר מצד אחד ליצור בריאה גדולה ומפורטת לפרטי פרטים ומצד שני לתת "יחס אישי" מלא לכל פריט בה.

זה משמעות גדולה יותר של להיות כל יכול ואינסופי, וזה מרחיב תודעה אמיתי.

*** ארץ שטוחה כניסיון לצמצם את אלוהים לבעל בית של כוכב אחד***

גישת ארץ השטוחה, הופכת בקלות תאוריית קונספירציה ל:עבודת אלילים," 

עבודת אלילים היא ניסיון לצמצם את האלוהות למשהו קונקרטי שאנו יכולים לתפוס, ומתאים לצרכי האגו שלנו, הקטנת אלוהים לבורא קטן שיצר יקומון קטן, היא ניסיון להוריד את הנשגב והבלתי נתפס אל המדרגה שלנו.

וזאת לא התכלית, אולי הסיבה הרוחנית להתפתחות המדעית היא שנשתחרר מתפיסה דתית ימי ביניימית של אלוהים, ונקפוץ לרמה רוחנית ונשגבת שלו. 

***אז מה תכלית הבריאה אם אנחנו סתם עוד יצורים בשכונה נידחת של היקום?***

הרמח"ל הקדוש (מגדולי צדיקי ישראל בכל הדורות) מדבר על יחוד האמונה, כלומר שעלינו לתפוס את היקום כסימולציה שנועדה רק בשביל כל אחד מאיתנו, כדי שנתפתח אל תכלית הבריאה. הים בזכות "משחקי רשת" קל יותר לתפוס מערכת המנהלת כמות עצומה של בני אדם ובכל זאת נותנת יחס אישי ומדוייק לכל אחד מהם.

תכלית הבריאה היא להשוות צורה עם הבורא, שזה במילים אחרות להפוך ליצורים, אלטרואיסטים, חומלים, וחדורי אהבה לכל הקיים, מדובר פה בקפיצת תודעה, שהיום זמינה יותר מתמיד בזכות הנגשת העולם הפסיכדלי, והמדיטטיבי. (הטכנולוגיות הרוחניות שפעם היו שמורות למתי מעט)

במצב התודעתי החדש אנו מרגישים את היקום כגוף חיי, לא משנה כמה מיליארדי תאים יש בגוף, אף אחד מהם לא מרגיש "בודד" או חסר משמעות, כי לגוף יש תחושת "שלם".

הקפיצה התודעתית הזאת מאפשרת להכיל יחד את התפיסה המקראית בה אנו טיפה אפסית וגם שבשבלינו נברא העולם, ואנו מושגחים ודאוגים באופן מלא.

עד אז נהיה לכודים בן אל מואנש וקטן שיצר ארץ שטוחה,(שטוחה גם פיזית וגם מטפיזית) לבין יקום אינסופי אבל קר ואדיש המנוהל על ידי חוקי טבע שרירותיים. יאללה לקפוץ…-)

***ובכל זאת באופן פרקטי, איך לדעת אם תאוריה נכונה?***

נתחיל בכך שאין דרך מוחלטת לדעת כמעט שום דבר, אבל יש מספר עקרונות שיכולים לתת כיוון להערכת תיאוריות והם:

*האם השקר גדול מידי?*

ארץ שטוחה מניחה שקר בקנה מידה בלתי נתפס הדורש שיתוף פעולה של מאות מילונים של אנשים "רגילים" וכאלה שאין להם אינטרס להסתיר את האמת,עיוות של כל תמונות הלווין, כל יציאה לחלל, כל המחקר המדעי וכו, החל מטיסים, מדענים, פקחים… לאף אחד אין די כוח או השפעה ליצור שקר כזה.


*האם זה חורג משמעותית מ"התער של אוקהם"?*

התער של אוקהם שופט איכות תאוריה, על פי קריטריון הפשטות. 

השאלה היא האם זה ההסבר הפשוט ביותר להסביר תופעה מסוימת, חלק ממאמיני ארץ שטוחה העלו הסברים מסובכים מאוד לסטירות והבעיות הלוגיות של התאוריה, כמו איך המים או אנשים לא נופלים מגבולות הארץ באופן הדורש אוסף המצאות שלם (ראה בהערות אפקט פאק מן כדוגמה), איך השקר לא נחשף (קונספירציה כלל עולמית ומושלמת המערבת מיליוני אנשים ומושקעת בה מיליארדי דולרים בלי שאף אחד לא חושף אותה ובלי שיש לרובם אינטרס ברור). 

יתכן תיאוריית הארץ השטוחה נכונה, כי אין דרך מוחלטת להוכיח שום דבר, אבל ההנחות המקדימות הדרושות שזה יהיה נכון הם רבות ביותר ודורשות ערעור על כמות עצומה של תפיסות ווהנחות, שאין שום הצדקה אחרת לערער עליהן.


*האם המאמנים מושקעים רגשית תיאוריה באופן המגדיר אותם והופך לזהות שלהם?*

ניתן לראות שחלק מאמיני ארץ שטוחה יצרו סוג של מועדון מאמינים, עם מאפיינים של כת, ומאחורי הקלעים הפסיכולוגים יש שנאת ממסדים פרנויה חברתית עמוקה. רובם אוחזים בהרבה קונספירציות נוספות ואמונה שכל הממסד המדעי, וממשלי רקוב לחלוטין בלי גרם אמת ונשלט על ידי כת חייזרים (דיויד אייקי טוען שהמלוכה הארופאית הם חייזרים) או אנשים נסתרת (אילומינטי אילומנטי). על זה אגיד אם לקבוצה כה קטנה יש שליטה כה גדולה על כל ההיסתוריה אז איך קבוצת קונספרטורים קטנה כמוכם יודעים עליה כל כך הרבה?

הערות:

*על qanon נכתב הרבה, מדובר בתאורית קונספירציה שיועדה לקדם את טרמפ ומציגה אותו כמשיח.

*האם אלוהים יכול לבנות עולם באופן הדרגתי או במילים אחרות אבולוציה?

שאלת הסתירה בכל יכולתו של האל נענת בתשובה שדבר לא מוגבל יכול להגביל את עצמו (האם האל יכול ליצור אבן שאינו יכול להרים) והוכחה היא… אנחנו. 

*אז מה זה ה 6 ימים של בריאת העולם? למעשה בריאת העולם היא עיניין סודי על פי הקבלה (מעשה בריאה ומעשה מרכבה) ואין להבינה ברוח הפשט, זמן במובן העמוק הוא מדד לתפיסת שינוי על ידי תודעה. בעולם קפוא אין משמעות לזמן, בעולם ללא מתבונן החש שינוי אין משמעות לזמן. זמן תלוי ברמת השינוי ובתודעה החווה אותו. ככל שהתודעה הקולקטיבית מפותחת יותר הזמן נע מהר יותר, כי יש יכולת גדולה לתפוס את השינוי, יתכן שמילארד שנה של יצור חד תאי או תודעת צמח, שווה ליום של אדם, כך שהלשבים הראשונים של הבריאה בבראשית יכולים להיות מלירדי שנה במונחים אנושיים.

* ישנם הוכחות של ארץ שטוחה המבוססות על הבנה לקויה בפיזיקה, אחת מהן היא מדוע מטוסים לא צרגים לכוון חותם כלפי מטה, הפתרון ניתן להבנה באמצעות מכניקה ניוטונית פשוטה, וקטור למטה ווקטור ישר מיצרים וקטור אלכסוני, הכוח הצנטרפטלי…

לא צריך לכוון הגאים, חשבו על זריקת אבן, באופן טבעי נופלת בקשת, מטוס נופל כך רק כמובן בגלל דחיפה תמידית קדימה, לעולם לא נוגע באדמה,, מה שלווין עושה באופן מושלם, נופל נפילה תמידית לתוך כדור הארץ אך לא פוגע בו.

*הפרכת ההקפה הסיבובית של העולם, להקיף משהו שהוא סיבובי, נגיד קו המשווה, דורש תנועה תמידית לכיוון שאינו ישר, כל הזמן גם ימינה, או שמאלה.

*תאוריות משונות באות להסביר איך אין אפשר ליפול מקשה הארץ השטוחה, אחת מציגה רעיון של אפקט פק מן, בה כשמגיעים לקצה מופיעים במקום אחר.לקריאה.

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות
הרס עצמי

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות וכיצד הם מתבטאים במיתוס גן העדן 

פוסט על מקרה טיפולי על מנגנוני הגנה רגשיים והרס עצמי, פצעי הליבה הרגשיים והקשר לטעות הרוחנית הגדולה ביותר של האנושות שמגולמת בספר בראשית. טעות שעל פי קארל יונג מייצגת את אחד הקומפלקסים המורכבים של תת המודע הקולקטיבי של האנושות.

המשך קריאה »
ארכיטיפים של משיכה בטיפול זוגי תמונת המחשה
ארכיטיפים יונגיאנים

טיפול זוגי ומשיכה בן ארכיטיפים

  5 סוגי משיכה המשפיעים על הזוגיות שלכם ואיך לשפר אותם דרך טיפול זוגי.

אחד הסודות הגדולים ביותר היא מה מעורר משיכה, מדובר בדבר חמקמק, כן יש למשיכה מרכיב פיזיולוגי ופיזי ברור, אבל יש במשיכה גם רובד עמוק יותר.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן