הענק הירוק - מטאפורה להדחקה והכחשה חזקה של חלקי אישיות*. מה אפשר ללמוד ממנו על אינטגרציה אישיותית ויצירת סינרגיה פנימית.

הענק הירוק – מטאפורה להדחקה והכחשה חזקה של חלקי אישיות*. מה אפשר ללמוד ממנו על אינטגרציה אישיותית ויצירת סינרגיה פנימית.

הענק הירוק מסמל את המבנה הפסיכולוגי של הדחקה רגשית חזקה של זעם. אישיות כזאת נוצרת אם אדם שאינו מוכן להזדהות עם חלק אישיות מרכזי בעצמו (לדוגמה אם היה אסור או מסוכן לחוש כעס כלפי הורה נרקיססטי).
בעיה הזאת מופיעה אצל רובנו במינונים מסוימים, אסביר את אופי הבעיה וכיצד לעבוד איתה.
דמותו של הענק הירוק מבוססת באופן ברור על הרומן המפורסם מ 1886 “המקרה המוזר של ד”ר ג’קיל ומר הייד” ועל פרנקנשטיין. הצל נוצר כתוצאה של הדחקה של חלק אישיותי אותו אסור היה לחוות בילדות לדוגמה זעם על אמא, שעבר הכללה לזעם בכלל. אותו חלק עבר ניתוק מהאישיות הכללית ונתפס כמשהו זר וחיצוני לאישיות.
בתהליך כזה נוצרת אישיות שניה במחתרת התת-מודע שמחבלת ונלחמת באישיות הרגילה. האישיות הזאת מתגלה ולוקחת שליטה בתנאי סף, בהם השליטה על סוגרי התת-מודע נחלשת.
אדם “שאסור” לו לבטא את צרכיו הרגשיים, כי תפקידו בילדות היה להכיל הורה זועם וחסר סבלנות. יצבור בתוכו תסכול וזעם כלפי הקרובים אליו. אלו שתפקידם לדעתו לספק את צרכיו אבל אינם מסוגלים לנחש את מחשבותיו ולמלא את צרכיו בלי שיבקש מהם.התסכול והזעם יתפרצו לבסוף בפעולה הרסנית חסרת שליטה.

באולינג לקולמביין – סיפור של הדחקה לא של מפלצתיות

מעשי רצח המונים בהם ילדים יורים בכיתה שלמה בבית ספרם ללא סיבה נראית לעין היא לעיתים תוצאה של דינמיקה כזאת. באופן מתון יותר מדובר באדם שחלקים שונים באישיותו התרחקו מידי אחד מהשני והוא אינו יכול לחבר בינהם יותר. כוכבי רוק ופופ מפורסמים נוטים להרס עצמי, סמים ואלכוהול.
אחת הסיבות היא שהאישיות החברתית שלהם נעשתה כו זוהרת וגדולה מהחיים, עד שהתנתקה כליל מה”אני” הפנימי הרגיל שלהם, שלרוב מבוסס על תחושת חוסר ערך וחוסר ביטחון, שדחפה אותם לכוכבות מההתחלה.
במצב כזה הם נדרשים לשחק בפני עצמם והעולם דמות שאינה מייצגת את תחושותיהם האמיתיות כלפי עצמם. הענק הירוק מסמל במקרה זה דבר חיובי, את הצורך המתפרץ לאותנטיות ולשבור את מסכת ה”זוהר” שהפכה לכלא. הענק הירוק כגיבור עובר “תהליך” ריפוי בסרטי הקומיקס. כמובן שהענק הירוק הוא “מסוכן”, הוא עלול לפרוץ באקט של הרס והרס עצמי ללא סימנים מקדימים.
 

איך ניתן לחבר מחדש את הענק הירוק שלי?

אחד התהליכים המרכזיים שאדם שדמות הענק הירוק מאפיינת אותו הוא יצירת אינטגרציה אישיות והחזרת בעלות על חלקי הצל. מעניין לראות שקיימים אנשים מפותחים מאוד רוחנית שעדין מתפקדים בדומה לענק הירוק ומגלים לעיתים כעס ואנוכיות גרועים מאלה של אנשים שלא עשו עבודה רוחנית מימיהם.
הביוגרפיות של כמה גורואים מפורסמים מהמאה העשרים הממחישות זאת. בדרך כלל אנשים אלו אינם שרלטנים. דרכים רוחניות מסורתיות לא נותנות מענה לבעיית הצל. כל כמות מדיטציה שבעולם לא יכולה לעדן ולתקן חלקי אישיות שאינך מוכן לקחת בעלות עליהן.
אנשים הפונים לעבודה רוחנית, עלולים ליצור נתק עצום בין החלק ה”מואר” באישיותם לחלק הצל. במקרים רבים, אנשים כאלה בונים לעצמם “זהות עצמית” של אישיות רוחנית, טהורה ונשגבת. מה שמקשה עליהם עוד יותר להכיר בחולשתם ולטפל בחלקי האישיות המודחקים שלהם.
ד”ר ברוס באנר עצמו מאופיין באישיות שקטה, עדינה ופסיבית. הוא שונא את הענק הירוק, הצל האלים והמופרע שלו.
אותם חלקי אישיות שאנחנו לא מוכנים לראות בעצמנו, מושלכים על האחר, והשנאה וחוסר הקבלה שלנו כלפיהם מנותבים לאלימות כלפי דבר חיצוני. תהליך עבודה נכון יוצר קשר בין קטבי האישיות ומכניס לענק הירוק יותר מאישיותו המתונה והסבלנית של ברוס, ולברוס יותר אסרטיביות והישירות של הענק.

הריפוי הכפול- שימוש בכוח הצל, ואינטגרציה

מסעו של הענק הירוק הוא מסע כפול, מצד אחד עליו ללמוד לנתב את האנרגיות של הזעם באופן חיובי או לפחות לא הרסני, ומצד שני עליו לפגוש את הצל, להגיע אל אותו הרגש אותו היה אסור לו להרגיש בילדותו, לשחרר אותו בסביבה תומכת, וליצוג עיבוד בוגר ומתוקן לחווה, המובילה למסכנות התנהגות חדשות. הבעיה הגדולה היא להתחיל לקחת בעלות ואחריות על הצל.
לעיתים הפחד מהחלק הזה כל כך גדול שנוצר תהליך הכחשה עוצמתי, האדם ממש ימחוק כל זיכרון של הצל, ויגיב בתוקפנות הישרדותית לכל מי שיצביע על החלק הזה בו.
דמותו הקולנועית של הענק הירוק, עברה תהליך ריפוי כזה בסרטים, בסרט האוונג’רס האחרון (infinity war) הענק הירוק הפך לשילוב של ברוס והענק, חיבור מתוקן המכיל את הטוב שבשתי החלקים.
הערות:
במונחים קליניים, תופעה כזאת תהיה קשורה ל”אישיות גבולית”, למרות שהשם מאוד מיושן ומבלבל. המונח בי פולריות מתאים יותר אינטואיטיבית אבל משויך כבר למאניה דפרסיה שהיא תופעה שונה מאוד.

רוצה לדעת את הארכיטיפ הדומיננטי שלך ולברר אם אימון במסע הגיבור יכול להביא לחייך פריצת דרך? מלא פרטים ונקבע שיחת ברור ואבחון של 20 ד ללא עלות!

פוסטים נוספים

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

הרשמו כאן לקבלת שאלון אבחון ארכיטיפ דומיננטי במתנה

דילוג לתוכן