חולית - ניתוח פסיכולוגי ורוחני

חולית – ניתוח רוחני ופסיכולוגי של הסרט לאור יציאתו המחודשת

האם סרט מד"ב נבוב, מטפורה נבואית או סיפורי של תת המודע הקולקטיבי המתעורר? תשובה בפוסט

לא מזמן יצא לי לראות את חולית החדש, סרט טוב ומושקע, נהנתי למרות שהיה לי קשה להתנתק מההשוואה לגרסה הגאונית והחד פעמית של דויד לינץ העולה לדעתי על הגרסה הזאת כמעט בכל מובן.

 

התבוננות מחודשת בסרט אפשרה לי לראות אותו באור חדש.

כמו כמעט כל סרט המבוסס על ספר מדע בדיוני מדובר במטפורה עמוקה על החברה שלנו. מטפורה שאם הינו מקבלים אותה כפשוטו היינו מתנגדים, אבל בשנת 10100 או בגלקסיה רחוקה רחוקה מזמן מזמן… אנחנו בולעים אותה כאילו אין מחר…

 

*** מהי חולית**"

נתחיל ישר מהעניין המרכזי…הסיפור מדבר על הגאולה, ומשתמש בכל הסימבולים הקשורים אליה.

 

כמובן שפול אטרדיס (המשיח) ואימו הם הקבלה לישו ואמא מרי. 

חולית מופיעה כמקום נידח, קשה, וברוטלי שתושביו הלא קולוניאלים הם…סוג של ערבים, הוא כמובן…ארץ ישראל.

 

הסם הוא השכינה (אמונה), הקיימת רק כאן, ומובילה ל"קאזט זארק", או בעיברית לא מעוותת…"קפיצת הדרך".(השם נלקח במקור מעברית).

 

חולית/ישראל מתגלה תרתי משמע לאדם רגיל כ"ארץ אוכלת יושביה" בה תולעי ענק מפלצתיות יוצאות מהאדמה ובולעות את מי ש"אינו יודע את דרכי הארץ", אם זאת לחולית פוטנציאל סודי ונסתר, להיות ארץ זוות חלב ודבש, יש לה מאגרי מים ענקים ונסתרים שיום אחד יפרצו ואז כמו בנבואת הגאולה "כל הארץ תדע את השם כמים לים מכסים".

 

***גוג ומגוג – כשמשפחת אטראדיס נלחמה בכל העולם***

 

אבל לפני שזה יקרה צריך לעבור דרך מלחמת גוג ומגוג, כנאמר בנבואה "בפרוח רשעים כמו עשב אז יצוצו פועלי עוון להשמידם עד עדי עד", או במילים אחרות לפני שהטוב ינצח סופית הרע צריך לגלות את עצמו באופן הקיצוני והאפל ביותר.

 

הקיסר המייצג את האימפריאליזם המערבי והשלטון החילוני, חייב להישלט על ידי הרוע והניוון בהתגלמותו המפלצתית של בני הארקונן ובמיוחד הדוקס השמן,(האנטי-קרייסט) התגלמות הרוע והניוון.

 

בני האור ("יהודים") חייבים להתאחד ולהלחם ברע, בהובלת המשיח או שהעולם יפול לתהום מוסרי.

 

כדי להצליח המשיח חייב לשתות מ"מי החיים", הסם המרוכז, שיאפשר לו להגיע למקום תודעתי שאיש לפניו לא הצליח, ורק "גבר" יכול להשיג. אם כי בסיכוי גבוה ימות מהם. (התגלות אור היחידה הנחשב זיכרי)

 

בכללי המים האלו יכולים להשתות רק על ידי נשים שאומנו לכך והן מסוגלות להתמירם למים חיים וזוכות בנבואה וכוחות על טבעיים. יש גם גברים שמשתמשים בהם לפיתוח אינטליגנציה אדירה המאפשרת לנוווט בחלל. 

 

מי שנמצא הקרבת הסם ומריח אותו מתחיל לפתח סימפטומים עדינים שלו ועיניו נעשות כחולות. כל שניסו לשתות ממנו בלי הכנה מוקדמת מתו או השתגעו.

 

*חולית וחזונו של הרב קוק*

על פי הרב קוק הגאולה תתרחש כשעם ישראל "ישוב לארצו" מהגלות, והנבואה תתחדש. בגישתו המשיח אינו אדם אחד, אלא תוצאה של התעוררות התודעה של קבוצה גדולה של אנשים, שהאמונה תספג בהם כל כך עמוק, שהם יתחילו לפתח יכולת רוחנית מיוחדת, האנשים האלו יחזירו את הנבואה לכלל ישראל ולעולם. 

 

גם בחולית הפרמן, בני חולית ספוגים בסם שהועבר להן מאילו שמסוגלות לשתות את הסם, יום אחד, התנאים יבשילו, המשיח יבוא, הוא ישתה מהסם, יהפוך לקפיצת הדרך, יאחד את בני האור ישתלט על חולית, ובגלל חשיבותה הקריטית ישנה את סדרי היקום כולו.

 

מעניין שבני חולית הפרמן תואמים קצת לבדואים, לפלסטינים או ליהודים בני מוצא מזרחי, ששמרו את האמונה, וגם נשארו בארץ (מחקר גנטי מראה שהרבה מערביי הארץ הם יהודים שהתאסלמו לאורך הדורות), 

 

בני האטרדיס הם אולי משל לאשכנזים או לעולים שבאו מאירופה, יש להם זיקה ומשיכה ל"ארץ הקודש" שהיתה בזמן העליה הראשונה בדומה לחולית גבעות חול, וארץ שממה, ומטרתם הייתה "להפריח" את השממה כמו מה שיקרה בחולית, מעניין שאביו של פול, נראה באופן מפתיע כמו הרצל, וגם לו ולחלומו החומרי והחילוני היה סוף טראגי.

 

נראה שאת חולית/ארץ ישראל אפשר לכבוש רק באמונה, ורק דרך התמרת הסם דרך התודעה, וגילויה של "תורה חדשה", אז כוחותיה של הארץ עצמה, התולעים הענקיות יהפכו לכוח התומך בך, ובעזרת בני חולית המאוחדים, יהיה ניתן להעביר את הרע מהארץ.

 

מעניין שבסיפור המלא, פול אינו היחיד המצליח לשתות מהסם ולהתמיר אותו, בנו יורש אותו, ופול קצת כמו אדיפוס הופך לנביא עיוור המשוטט המתהלך בארץ, זה מתאים בנבואה להפרדה בין משיח בן יוסף, שיעשה את המלחמות וינצח את הכופרים, למשיח בן דויד, שבפועל יראש את הארץ.

 

בנוסף על פי הנבואה, לאחר שהמשיח יצור שינוי תודעתי, כל הגויים יצאו עליו למלחמה, ויגיעו לארץ, אבל יפסידו, מאוד מתאים לסיפור חולית, הקיסר תומך בבני הארקונן הרעים מגייס את כל צבאו להילחם באנשי חולית, אבל מפסיד, כי הכוכב עצמו מתעורר ולבסוף כל צבאות הקיסר וארקונן נכנעים לכוח העליון, פול התחתן עם בת הקיסר ונוצר שלום עולמי. הרשע ממוגר, לפחות חלקית, והעולם מתעורר לתודעה חדשה. מעניין שבני הארקונן הרעים הם ג'ינגים בדומה לדמותו של עשיו השעיר, ונכדו עמלק.

 

*רוח הקודש וכל הג'אז הזה*

עד כאן ההקבלה הדתית, ניתן לומר שהחיבור של הסרט למיתוס נותן לסרט כח מהפנט וכמעט מאגי.

ובכל זאת הסרט מדבר בשפה מדעית, הסם אינו מוצג כמשהו קדוש, אלא בעיקר פלא כימי יקר וקריטי לתפקודו הכלכלי של העולם.

 

***אז מהו הסם באמת?***

בקבלה מוצגים חמש רמות התפתחות הקרויות נפש, רוח, נשמה, חיי, יחידה.

 

קפיצת הדרך, אותה מיצג פול מקבילה בקבלה לגילוי אור ה"יחידה" בעולם.

 

על פי האמונה המשיח יגלה את האור הזה, וזה יתן לו עליונות רוחנית וגשמית על כל אדם אחר, (כולל על הנשים המכשפות בנות מסדר הגזואית). בחולית אפילו מכשפות רבות עוצמה מבוהלות מרמת היחידה, הן עדין מזוהות עם הגוף-נפש הקבוצתי שלהן ולכן מוגבלות, זה שיגיע לרמת יחידה, יהפוך לאלוהי, הוא יאלץ למות לתחושת ה"אני" הנפרד, ולמעשה יהפוך ליצור חדש, ולו נגישות לכוחות הגדולים שלו התגלו מעולם לפניו.

 

לידתו המוזרה של פול (לפילגש שהולידה בן בניגוד להוראות) מאוד הולמת את השתלשלות זרע המשיח שעבר ביהדות ברצף של תקלות וארועים מביכים החל מיחסי עריות של לוט ובנותיו, רות המואביה ובועז, תמר ויהודה (חותנה), ולבסוף דויד שנחשד בהיותו ממזר.

 

גם בנצרות המשיח נולד מ"רוח" הקודש באופן הגורם להרמת גבה, ויש רבים שראו בו ממזר.

***פסיכדליים, האם הסם של זמן הגאולה?***

ועתה נשאלת שאלת השאלות, למה מקביל הסם הכתום בעולמינו, אולי לרוח הציונות המתחדשת, להתעוררות האמונה, ואולי לאופנת הפסיכדליים שפתחה דור שלם למציאות רוחנית שדורות קודמים רק חלמו עליה, (והיו נגישים רק למיסטיקנים יחידי סגולה). 

 

תיהיה התשובה אשר תיהיה, המסר הוא אופטימי, לפחות בסרט כוחות האור מנצחים בסוף, ומציאות חדשה נולדת…

האם אהבתם את הפירוש? האם יש לכם פירוש אחר? אשמח לדעתכם?

הערות:

*הרצאה מעניינת השופכת אור על איך מיתוס מיצר מציאות ניתן למצוא בלינק הזה, וכבר אמרתי שהדוקס לאו נראה כמו הרצל נכון?

*הרחבה על הקשר בין פסיכדליים ורוחניות ומיתולגיה בלינק הבא.

 

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

פסיכותרפיה טרנס פרסונאלית וארכיטיפיים של הגיבור
כללי

פסיכותרפיה טרנס-פרסונאלית וארכיטיפיים של הגיבור בתרבות הפופ

איך ההוביט, באטמן וסופרמן עוזרים לנו לגלות את הסוד בלהיות קואצ'ר על? כיצד הארכיטיפים הפסיכולוגיים של הגיבור המתבטאים בדמויות הפופ יכולים לעזור לנו להתחבר לכוחות הנפש הגדולים ולהביא לשינוי פנימי עמוק.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן