ריפוי גוף ונפש מודגם באישה השוכבת על מיתה חולה וזקוקה לריפוי

כיצד לנטרל את המרכיב הפסיכולוגי במחלות, ולהשיג ריפוי

אם דברים אחרים נכשלו זה הזמן לבדוק את המרכיב הפסיכולוגי. 8 שאלות שמאפשרות לזהות את “הגורם הנעלם”. כיצד זה קשור בעולמות הרוח, בשעורי הנשמה ובצרכים העמוקים ביותר שלנו?
הפוסט מסביר כיצד קושי פיזי יכול להיות מנוף להתפתחות מואצת ומימוש רוחני, ולמה יתכן והמפתח לריפוי נמצא במקום האחרון בו נחפש אותו, כלומר ב”צל”.

האם ישויות קיימות?

בשיחה עם חברים רוחניים לעיתים השיחה מתגלגלת להאם קיימות ישויות אנרגיה, כמו פיות, שדים ומלאכים, השיחה הזאת מעניינת, אבל בפוסט אני לא מתכוון לענות עליה אלא לדבר על “שדים” כתבניות אנרגיה המתבטאות כמחלות, והרס עצמי.
“שד” במובן זה הוא כח תודעתי שמציב לך מחסומים בדרך, או מאוד מכביד על חייך. משהו שהיית אומר שבלעדיו היית כבר מגיע למטרתך מזמן, והיית זוכה בהארה, הגשמה , הצלחה הכרה… מוזמנים להשלים.
זהו הכוח שגורם לטלפון לא להיטען לפני שיחה טלפונית חשובה.
שגורם למחיר לעלות בדיוק כשעמדת לקנות מתנה לאדם יקר ללבך ואתה מתקמצן.
או צורך חזק להשקיע במשהו רגע לפני שהמניה יורדת.

שדים, ישויות, מודל הורי רעיל ומחלות

“שד” הוא התנגדות “לא הוגנת”, לעיתים הוא מופיע כמחלה או ממש ככוח אנרגטי התוקף אותך, לעיתים האנרגיה הזאת מופיעה כאנשים רעילים שכל הזמן מתמגנטים אלינו.
למעשה שד הוא אנרגיה המבוססת על יכולתינו “לברוא'” מציאות, ומנוהלת על ידי אזור הצל שלנו.
 
כשאנו חווים בילדות מצב טראומטי, לעיתים כדי לשרוד אנו ממש מנתקים חלקים לא נוחים מהזהות שלנו. החלקים הלא נוחים אינם בהכרח שליליים, לרוב ההפך, אלו חלקים שמטרתם לשמור עלינו, רק שאנו איננו בוגרים מספיק כדי להשתמש בהם נכון. הם זועמים או תוקפנים כלפי דמויות סמכות שאסור ומסוכן להרגיש כלפיהן ככה בילדות.
החלקים האלו הופכים למעין ישות משנית, השואפים להיות חלק מהשלם, עם זאת הניסיון שלנו לנעול או אפילו להשמיד אותם הופך אותם ל”אוייבים”. הם מקבלים “חיים” משלהם ולמעשה פועלים להשתלט עלינו ולעיתים ממש להשמיד את האישיות הראשית והמודעת. התוכנות האלו פועלות בתת מודע, ויכולות “לברוא” קשיים ומגבלות, כמו שכוח הרצון המודע “בורא” הזדמנויות ומצבים חיוביים.

מחלות כפרסוניפיקציה של אזורי צל המבטאים הרס עצמי

רוב המחלות האוטו אימוניות בהן הגוף תוקף את עצמו הן ייצוגים של אזורי צל כאלו, אם אתם סובלים ממחלה כרונית או בעיה רגשית חוזרת מאוד מומלץ להתבונן גם כהרס עצמי המונע על ידי הדחקה רגשית.
זיהוי “השד” של המחלה כאזור צל מאפשר תהליך ריפוי פסיכולוגי עמוק שלה* במסורת הטיבטית קיים תרגול בשם צ’וד שממש עוסק בנושא הזה (לינק מצורף בהערות)
בעולם השאמני “שדים”, מחלות ומצבי תודעה הם דברים קשורים, למעשה מנקודת מבט גבוהה, כולן הם השלכה של התודעה הבאה מקארמה, הם ריקים מקיום עצמי, זה לא אומר שהם לא מתפקדים בעולמינו, ושהסבל שהן יוצרים אינו אמיתי, גם המפלצת בחלום סיוטי מיצרת סבל ממשי מאוד,ועלולה גם לגרום להתקף לב. גם הציפיה הדמיונית שהבורסה תעלה או תרד יוצרת השפעה גדולה על שוק המניות, וגם ‘ישות” קיימת או מדומיינת עלולה להשפיע על בריאותינו באופן משמעותי.
ראיית המחלה כמורה מאפשרת להבין איזה שעור נשמתי המחלה מנסה להעביר לנו, ישנן 42 שעורים כאלו על פי מסע הגיבור*. אם נצליח באמת ללמוד את השיעור בטוב, אולי לא נצתרך ללמוד אותו באמצעות יסורים.
 

כיצד לזהות את “השד” שיוצר את המחלה שלך?

1.ניתן לשאול, אם למחלה או ההתנהגות ההרסנית היתה אישיות, איזה אישיות היא היתה?
2. אם היו לה פנים, גוף, צורת לבוש, צבע, מראה, מה הם היו?
3. איזה רגש מרכזי או חוויה היא מעוררת בנו? למה היא מעוררת בנו את החוויה הזאת.
4. מה היא רוצה מאיתנו?
5. מה היא צריכה מאיתנו?
6. דמיינו שהדמות הזאת היא מורה רוחנית בעלת ידע לא מוגבל, יכולת להופיע בכל צורה, חמלה מושלמת, למה היא היתה מופיע כך, באיזה אופן אנו גדלים או מתפתחים או מתנקים באמצעות המחלה?
7. איזה ערך משני המחלה מעניקה, מומלץ לחשוב במונחים של שחרור מבושה, אשמה, היתר לנוח, שחרור מציפיות חיצוניות או פנימיות, קבלת סימפטיה, צומת לב, שמירה של מישהו קרוב בחיינו, תחת השפעתנו…וכו
8. האם המחלה קשורה למיניות או לזהות המינית שלי?
המיניות היא אחת הדברים היוצרים בושה ופגיעות ברמת הפרסונה, אשמה מינית או חוסר מסוגלות לקבל את האנימוס/אנימה שלך, יכול בקלות להתבטא במחלה/פגיעה עצמית גופנית/כיעור עצמי, השמנת יתר.

4 רמות של מחלות ושל אזורי הצל שגרמו להן

למחלה או הפרעה ישנן 4 רמות ביטוי להן אני קורא אקוטי, כרוני, מתפשט ופתולוגי.
אני מקביל אותן ל 4 רמות של ביטוי אזורי צל הנקראים לעיתים, המתנגד, ההורה הביקורתי, התחבולן והשד*.
מאוד חשוב להבין שהצל מתיחס אלינו בדיוק בדרך בה האשיות המרכזית מתייחסת אליו, ככל שאנרגיית ההדחקה חזקה יותר כך הצל מופיע ככח אלים וחזק יותר.
ברמה הפסיכולוגית כוחו נשאב ישירות מאנרגיית ההדחקה הפועלת מולו.
ברמה המטפיסית מחלות הן ישויות הניזונות מתדרי רגש ומחשבה שליליים היוצרות גם חסימה גופנית ואנרגטית. ככל שאנרגיית הפחד, זעם ועצב המודחקים חזרה יותר כך הישות חזקה יותר.
ברמה הקרמתית ככל שהאלימות של החלק המודע כלפי החלק המודחק ושיקופיו בעולם חזקים יותר כך הקרמה השלילית אותה המחלה מייצגת חזקה יותר. (שנאה ופחד כלפי החלק ה”חלש”, הרך והנשי בפנים, יביא לזלזול והתעללות במי שרך ונשי בחוץ ויצור עוד ועוד מהקארמה שמייצרת חוויה של חולשה וחוסר אונים שהמחלה גורמת)
 
הקשר בן מחלות, אזורי צל פסיכולוגים וישויות אנרגיה היה ברור בתרבויות עתיקות, בתרבויות אלו גילמו את ה"שדים" וצרו "דרמה תרפיה" דרך משחק

4 רמות הצל השיעור הרוחני והריפוי

הצל המתנגד – כמחלה הוא אותו קושי גופני שכל פעם מחבל ברגע קריטי, חום דווקא לפני מבחן, נקע לפני תחרות ריצה, בעיות תפקוד מיני ברגע הקריטי…וכו.

לרוב אפשר להצליח למרות המכשול בעזרת מאמץ מוגבר ותושיה.
הצל הזה בא להראות לנו שאנו מפספסים או מדחיקים משהו, שאולי יצאנו למסע אבל השארנו חלקים חשובים מאחור, שעלינו לעשות אינטגרציה ולראות שאנו באמת שלמים עם מה שאנו עושים. הצל הזה גם מלמד אותנו ענווה ונחישות. פגישת החלקים המוזנחים וטיפוח שלהם יכולה להביא לריפוי.

צל ההורה הביקורתי – כמחלה גורמת לנו שכל הדברים שאנו רוצים לעשות ילוו בכאב, כאילו שנשלם מחיר קבוע על כל הצלחה או התקדמות. עדיין אפשר להמשיך במה שאנו עושים אם אנו מוכנים לשלם את המחיר, לעבוד בקצב למרות עייפות כרונית, לשיר למרות כאבי גרון תמידיים, לרוץ למרות קוצר נשימה…וכו.

הצל הזה מלמד אותנו לאהוב את עצמינו בכל מחיר, באופן לא מותנה, להאמין בעצמינו למרות שקולות מבפנים ובחוץ צועקים אחרת ולהבין שרק קבלה ואהבה עצמית מלאה מבאים ריפוי.

התחבולן (הצל המתעטע) – הצל הזה ממש הורס לנו לאחר שעבדנו קשה, לדוגמה מחלה שמשאירה אותנו במיטה ביום של ישיבה עסקית גורלית, דלקת קשה בגרון דווקא ביום ההופעה שלנו, או מחלה מתישה שעוצרת את הקריירה או תוכנית הלימודים שלנו בשלב קריטי.

הצל הזה הוא חמקמק ומניפולטיבי מאוד. הוא חלק שהדחקנו מתוך פחד ואסור לנו באופן מודע לדעת שקיים אצלינו, לכן הוא מופיע באופן לא צפוי ובזמן קריטי וממש מחריב תחומים בחיינו. פגישה של הצל הזה דורשת הרבה מיומנות.
יש מנגנוני הגנה חזקים שמונעים את זה, החלק שיצר את הצל הזה בדרך כלל בילדות מפחד שפגישה עם החלק הזה תיהיה מסוכנת ותעורר כאב או חוסר אונים שהוא אינו יכול לעמוד בו. הצל הזה מלמד אותנו אומץ, להתמיד נגד כל הסיכויים, רגישות פסיכולוגית, חמלה, מוכנות לפגוש כאב ותסכול אינטנסיבי, ומוכנות לרדת לעומק הנפשי הגדול ביותר ולגעת במוקדי כאב קשים המערערים את כל המוסכמות הבטוחות חברתית כמו אהבה הורית או ביטחון בסמכות הורית בילדות.

השד – הצל הזה היא מחלה שפשוט רוצה להשמיד אותנו, וכל כוחותינו צריכים להיות מופנים להתמודדות איתה.

היא עוצרת את חיינו ומשתקת אותם, למעשה היא נעשתה חיינו. הצל הזה נוצר על ידי חלק בתוכינו שהיה כה נוגד את האומונות והתפיסות בהן נאחזנו בילדות שפשוט רצינו להרוג אותו. (זעם עמוק ורצחני כלפי אחד ההורים) או אמת שבילדות כלל לא יכולנו להכיל אותה (הורה נרקיסיסט וטורף שלעולם לא יעניק לנו ילדות בטוחה ומאושרת).
כתוצאה החלק הזה מנסה להרוג אותנו. החלק הזה מפגיש אותנו באופן ישיר עם המוות, הוא מראה לנו את הארעיות, הסבל וחוסר השליטה שלנו במציאות, הוא יכול לחזק את הכמיהה שלנו לגאולה והארה. פגישה איתו בשורשו היא מוות לכל דבר, אבל המוות הזה חיוני אם אנו רוצים לחיות במימד הפיזי.
 מחלות בעלת אנרגיה טורפת כמו סרטן, פיביומלרגיה, מחלות ניוון עצבי וכו קשורות בצל הזה. מבחינה חיובית צל כזה גורם לשרפה מאוד אינטנסיבית של קארמה ומאפשר גדילה רוחנית, ישנן קבוצות ואנשים הרואות מחלות קשות כדרך רוחנית (ראה הספר אהבה רפואה וניסים, היוגים של הסרטן וכו), אבל זאת דרך כואבת במיוחד לגדול ועלולה לקצר את חיינו, מה שיגרום ללמוד פחות בשורה התחתונה בגלגול הזה. אולי יש אנשים שרק ככה מצליחים להתעורר, אבל רובינו לומדים טוב יותר כשאין חרב על צווארם.
טיפול בצל הזה כמעט בלתי אפשרי ללא מטפל מיומן מאוד ספציפית בעבודת צל, ושחרור הדחקה טראומטית.
פגישה איתו דורשת כניסה עמוק לתת המודע, זיהוי של מערכות הגנה מתוחכמות ונטרולם ויצירת מרחב פנימי בטוח מאוד והתרחבות תודעתית המאפשר לחוות ולשחרר מה שהאישיות לא מסוגלת במצב רגיל להכיל..
עבודה עם משני תודעה דוגמת אמ די, אל אס די, או איוואסקה יכולה לעזור, אבל בעיקר כעזר למטפל מנוסה ותמיכה רגשית ורוחנית.

מה הצל בעצם רוצה?

לעיתים, אם הותנינו בילדות שאהבה שווה להקרבה, אשמה, התעללות או ניצול, המחלה היא בדיוק הדרך בה האזור המודחק שלנו מנסה לשחזר את דפוס האהבה שלמדנו.
לרוב המוטיבציה שלו היא קבלת ערך, קבלת אהבה או קבלת משמעות. אם הורה היה חרד מכוחנו מתוך חרדה שאם נהיה חזקים, חופשיים ועצמאיים ננטוש אותו, מחלה היא מעשה של נאמנות להורה.
כמו שהזכרתי קודם הרבה פעמים היחס של הצל אלינו משקף את יחסינו אליו, האם אנחנו פשוט מתנגדים לתת מקום לצרכי הילד הפנימי , יוצרים הונאה שתכף נדאג להם אבל לעולם לא מגיעים למלא אותם, או ממש מנסים לרצוח או להרוס את הילד הפנימי שלנו?(או חלק “לא שימושי” אחר) הצל יתנהג באופן מתנגד, תחבולני או שדי.
למוחינו פוטנציאל עצום להשפיע על גופנו, מהפנטים יכולים בכמה מילים לגרום לנו להרגיש חולים וליצר סימפטומים ברורים של מחלה קשה, ואפילו תופעות כמו פריצת דיסק (מניסיון אישי) יכולות לקרות בין רגע כשמשהו בביטחון הרגשי שלנו מתערער, אנשים הסובלים ממחלת פיצול אישיות (ריבוי אישיות למעשה) הוכיחו שאשיות שונות יכולות להיות במצב בראותי שונה לחלוטין, הגוף מגיב מייד כשהאישיות מתחלפת ואפילו מיצר מחלות מורכבות שנעלמות כשאישיות אחרת לוקחת שליטה.

לסיכום

למרות שמחלותינו נראות ממשיות חלק גדול מהן הוא ממש היפנוזה מתעתעת למרות שהיא יוצרת תסמינים מדידים בכל המובנים.
המורה הרוחני אושו (בגואן סרי רגניש) הוכיח פעם לתלמידו כמה פסיכוסומטית האישיות שלנו.
 
כשהאדם הזה הגיע לאשרם, כל מי שפגש אותו התבקש לשאול אותו, מה קרה לך, אתה לא נראה טוב, הבחור שהגיע לאשרם במצב רוח טוב ותחושה גופנית טובה, חזר לביתו לאחר שעה ושכב חולה מספר ימים.
אם יש לך תחושה שמחלתך קשורה באזורי צל, מומלץ לדבר עם אדם המכיר היטב תרפיית צל. תחום הריפוי הזה קשה מאוד לטיפול עצמי, הצל הוא חמקמק ומתעתע, יש לו בדיוק את אותה האינטליגנציה וידע שלך אבל הוא מסוגל לראות אותך ולך קשה לראות אותו.
חשוב לקבל עזרה במצב זה, אם היית יודע לעבוד מולו אז אולי כבר היית בריא. אחד הטריקים שלו זה לגרום לך להרגיש שאינך צריך עזרה, שאיך שהוא תפתור את זה לבד, זה עוד מנגנון להימנע מלגעת בכאב אל תאמין לו.
מאחל בריאות טובה!
הערות:
*מחלות מנקודת מבט דתית
ביהדות לדוגמה מחלות נתפסות כנתק בחיבור ביננו וה”אדם העליון” או עץ החיים, כל מצווה מחברת איבר מסוים למקור הרוחני שלו, כשיש ניתוק מחלה נוצרת. כל מצווה ממש מתוארת כיוצרת מלאך וכל עברה “שד” אם מאזן המלאכים שדים “גרוע” אנחנו בבעיה.
*מבחינה בודהיסטית ברובד גבוהה מחלות מייצגות קארמה או פעולות של פגיעה באחר שחוזרות אלינו (לעיתים מגלגולים קודמים).
הבנה של החוויה שהמחלה יוצרת דוגמת אימה, תסכול חוסר אונים, מאפשרת לנו להבין איזה קארמה יצרה זאת.
שימוש בטכניקות ניקוי קארמה כמו *4 כוחות החרטה, או עשיית תשובה ביהדות יכולות לעזור.
*4 כוחות החרטה דורשות פוסט בפני עצמו, בכללי מדובר על הכרה בנזק שעשינו לעצמינו ולאחרים, רצון שזה לא יהיה ככה, הימנעות מפועלה כזאת לתקופת זמן ספציפית בעתיד, פעולה מתקנת לה תוצאה הפוכה למה שעשיתם.
* 4 סוגי הצל לקוחים ממודל מיאר בריגז mbti
* סיפור ידוע על ריבוי אישיות מופיע ב”האיש שחשב שאשתו היא קובע”.
* בירון קיטי, קרולין מייז, לואיז היי ואחרות כתבו ספרים רבים על הקשר בין מחלות ודפוסי מחשבה.
*הכותב, (אני) לא מתיימר לרפא מחלות, או לידע מלא בנושא, מחלה בסוף היום היא דבר מורכב ורב מימדים, אני לא רופא, התכנים במאמר הינם המלצה בלבד.

רוצה לדעת את הארכיטיפ הדומיננטי שלך ולברר אם אימון במסע הגיבור יכול להביא לחייך פריצת דרך? מלא פרטים ונקבע שיחת ברור ואבחון של 20 ד ללא עלות!

פוסטים נוספים

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

הרשמו כאן לקבלת שאלון אבחון ארכיטיפ דומיננטי במתנה

דילוג לתוכן