אנשים בתנועות נצחון

כיצד לעורר את הפוטנציאל הרדום – 3 שיטות לשידרוג הביצועים שאפשר לישם מייד

אחת המילים שחוזרות בתהליכי אימון היא "אני לא יכול". כשמתאמן אומר משהו כזה אני ישר שואל האם אי פעם הצלחת ואפילו לרגע  קצר לבטא את היכולת שאתה טוען שאין לך. אם המתאמן אומר "כן" אני מוכיח לו שלעשה הבעיה אינה שאין לו יכולת, אלה שאין לו את הידע איך לשלוף מהתת מודע את היכולת הזאת. אם אפילו לרגע אחד  היית מבריק, מצחיק , כובש או כריזמטי זה אומר שיש לך את זה! פשוט עליך ללמוד לעורר את זה באופן רצוני. בזה עוסק המאמר.

אחד הדברים שלומדים ביחידות מובחרות ובשעורים מתקדמים באומנות לחימה שאי אפשר תמיד לבחור את המצב בו תצטרך להיות בשיאך, במציאות בה הבדל קטן ברמת היכולת שלך עושה את ההבדל בין חיים משתמשים בשיטות קיצוניות ומכאיבות לעורר אנשים להיות בשיאם בכל מצב, בלי תרוצים. אבל לעיתם אנו רוצים לשלוף יכולת גבוהה או להיות חדים במיוחד גם במצבים שאינם דרמטיים לדוגמה כשפגשנו בחורה יפה במעלית, לפני קהל (יותר מפחיד לעיתים מהתקלות בעזה) , כשמישהו יוצא אלינו באופן מביך ולא צפוי…וכו.

הסרטון מדגים את הגישה ה"צבאית" לשלוף באופן מידי מצב תודעה חד ויעיל דרך יצירת "מצב חרום". כמובן שניתן לעשות זאת באופן רך יותר בתהליכי אימון.

אני רוצה לחשוף אותך לכמה שיטות או צורות מחשבה שעוזרות מאוד להיכנס ל"ZONE".

אתחיל משיטות הקשורות יותר לאימון ואסיים בגישות הקשורות לרוחניות ופילוסופיית חיים.

הסרט "חולית" מציג את הדרך ה"קשוחה" להגיע למצב תפקוד אופטימלי, ועתה לדרכים נעימות יותר…

שיטה מספר 1 –  עיגון

שיטת העיגון היא הדרך הבסיסית והפשוטה לעורר מצב תודעה רצוי. תורת ה NLP משתמשת בה כתכניקת יסוד. השיטה הזאת היתה בשימוש בצורות שונות משחר ההיסטוריה. כל פסל בודהה, מגן דיוד או דגל ישראל הם עיגון ויזואלי למצב תודעה ספציפי, שירת ההימנון והצדעה הם דוגמאות לעיגונים שמקורם אינו ויזאולי אלה שמיעתי או תנועתי.  עיגון טוב משתמש במרכיב שימעתי, תנועתי ותמונתי. לטכניקת העיגון יש הרבה ניואנסים שהופכים אותה לאפקטיבית יותר. אני מציג אותה כן בצורתה הפשוטה ביותר.

טכניקת עיגון מורכבת משלושה חלקים והם:

 1. לעורר מצב חיובי
 2. לעגן את המצב
 3. לשלוף את המצב החיובי בעת הצורך בעזרת שימוש ב"בטריגר".(העוגן)

הדרך הפשוטה ביותר לעורר מצב תודעה חיובי היא להיזכר בפעם הקודמת שבא הוא התרחש. במצב ששחזרת מצב כזה מהעבר התחל לחוש מה שחשת כשהייתה במצב, לשמוע מה ששמעת, לראות מה שראית…וכו,

ברגע שאתה מתחיל להרגיש ואפילו במעט כמו שהרגשת בפעם הקודמת, אתה יכול להגביר את התחושה יותר ויותר.

כדי להגביר תחושה אתה יכול לדמיין מעין כפתור עוצמת קול המגביר את התחושה ולסובב אותו, או פשוט לחשוב איך ולדמיין איך היה מרגיש לחוש את התחושה שאותה אתה חש פי שתיים יותר חזק, פי ארבע… וכו.

לאחר שהגברת את התחושה עד לשיא, צור עוגן כל שהוא לתחושה, העוגן יכול להיות תנועה מסוימת לא שגרתית, לדמיין סמל מסוים או השמעת מילה או צליל ספציפי. מומלץ להשתמש בעוגן המכיל מרכיב שמעתי, תנועתי וראיתי.

מומלץ לעורר את המצב הפנימי לפחות כשלוש פעמים ושוב ושוב לקשר אותו לעוגן בו בחרת. עוגן שמשמל בשבילך מראש את הרגש או מצב התודעה המסויים יהיה אפקטיבי במיוחד. לדוגמה אם איגרוף היד מסמל בשבילך "עוצמה", זה יכול להיות עוגן טבעי למצבים של ביטחון עצמי ונחישות.

בשלב השלישי , עליך להפעיל את העוגן ולאפשר למצב התודעה המבוקש להתעורר. במקרה ומצב התודעה לא מתעורר או עולה חלש, מומלץ לחזור על תהליך העיגון. עם הזמן יהיו לך עוגנים למצבי תודעה שונים ותוכל לעורר אותם במשולב דבר יגדיל את הזמנים בהם אתה מגלה יכולת תפקודית גבוהה. מסטרים של אימון דוגמת אנטוני רובינס עושים שימוש נרחב בעוגנים.

שיטה מס 2 – טקס

טקס הוא סדרת פעולות שנועדה להכניס את יוצרו למצב תודעה מיוחד. לרוב אנחנו רגילים לטקסים דתיים אבל יש טקסים רבים שאינם קשורים לדת. שספורטאים, שחקנים ונואמים יוצרים לעצמם סדרת פעיליות לפני עליה ל"במה" שמכניסה אותם ל:ריכוז". אפילו תלמידים בבית ספר נותים לחזור על סדרת פעולת הכנה לפני מבחן, כמו חידוד העיפרון או סידור הקלמר שגורמות להם להרגיש "מוכנים". בסרטים שמור לטקסים מקום של כבוד. ישנם סרטים בה שלב ההכנה לקראת משהו גדול לוקח יותר מהפעולה עצמה.

דוגמה לכך ניתן לראות בסרט המפורסם משנות השמונים "רמבו". בסרט הגיבור כושר את הסרט ומחזק את הציוד כטקס הכנה לקראת  פעולה מסוכנת. ניתן להפוך אביזרי לבוש מסויימים ורוטינת ההתלבשות לפני מסיבה או ארוע חברתי לטקס לכל דבר.

הסרטון מציג חלק מהטקסים שדמות הגיבור עושה כדי להיכנס למצב התודעתי של מיקוד פנימי דוגמת קשירת הסרט, הכנת הציוד ושימוש בעוגן במקרה זה "סכין המזל" של הגיבור.

במקרה שאנו רוצים להיכנס למצב תודעה מיוחד או "קדוש" אנו יכולים ליצור טקס או להשתמש בטקס קיים באופן חדש.

ככל שאנו חוזרים על טקסים הם נעשים חזקים יותר. בניגוד לתופעות קומפולסיביות כמו לדוגמה רוטינות של סובלים מ OCD, לטקסים מודעים ומכוונים אין השפעה ממכרת או כפייתית. הם סוג של קוד שמאפשר גישה לפוטנצייל תודעתי מסויים בקלות.

למעשה כל תהליך בוא אתה חוזר על מספר פעולות שמושכות אותך ממצב תודעה יומיומי למצב מרוכז או שונה הם סוג של טקס.

טקס פשוט שניתן לישם לכמעט כל דבר:

 1. צור מרחב מיוחד. נקה קצת את החדר, שחרר שמן אתרי, הדלק כתורת או כל דבר שנותן לך תחושה טובה.
 2. הבע כוונה, מה היית רוצה שהטקס יעשה. לדוגמה שיהיה לי יום מלא שמחה, חדות, יעילות. מאוד חשוב שהכוונה תיהיה מנוסחת כאיכות ולא כתוצאה, כלומר אהיה היום קליל ואופטימי ואגלה סבלנות סבלני בניגוד ל… יום שבוא לא אראה רמזורים אדומים או לא אפגוש אף אדם מעצבן.
 3. התוודע על כל דבר שמיסר את מצפונך והחלט על הימנעות מהדבר הזה היום ואפילו על פעולה מתקנת בעלת איכות הפוכה שתעשה היום כדי ליצר מציאות טובה יותר. לדוגמה אם אתה מרגיש שהעלבת אנשים אתמול וזה גורם לך יסורי מצפון, החלט שהיום תיהיה רגיש וסבלן יותר ואפילו תחפש מישהו שתוכל לתת לו מחמאה כנה.
 4. חשוב על מעשים טובים שעשית שאיפשרה לאנשים אחרים את אותם הדברים שאתה רוצה להשיג מהטקס ושמח בהם. לדוגמה אם אתה רוצה יום מלא בהירות או אנרגיה, חשוב על מקרים בהם עזרת לאחר להיות בהיר או אפשרת למשהו מנוחה ורגיעה ושמח בפעולות האלו.
 5. בצע פעולה מטפורית המיצגת את מה שאתה רוצה שיקרה. לדוגמה אם אתה רוצה יום ללא דאגות כתוב על פיתקית את כל הדאגות שלך ושרוף את הפיתקית באש, אתה יכול לעשות את הפעולה המטפורית בדימיון, לדוגמה אם אתה רוצה יום מלא בשמחה אתה יכול לדמיין את עצמח שותל זרע של שמחה בלב וממנו נובטים המון פרחי שמחה שממלאים את גופך ושולחים אבקנים שממלאים בשמחה את כל העולם. ככל שהדימיון פרוע יותר כ טוב יותר.
 6. הקדש את הטקס. אחל שהתוצאות הטובות של הטקס יעשו משהו טוב בעולם לדוגמה שתמכו בכל חבריך המתמודדים עם קשיים, יביאו שלום בעולם או יעודדו מישהו במשבר.
 7. סיים את הטקס באמצאות סימן או פעולה ברורה שמסמלת חזרה לעולם הרגיל דוגמת צלצול בפעמון או קערה טיבטית, מחיאת כף, משפט תפילה או מנטרה.

תורת ה NLP מציעה טכניקות רבות עוצמה שניתן למעשה לראות כטקס. מורה ה NLP ליאור ברקן מציע לדוגמה לערוך טקסי בוקר ליצירת מצב תודעה יעיל ואפקטיבי שבבסיסו יכול לעמוד ניקוי המשרד לקראת יום העבודה או הכנת רשימת מטלות. בדומה ניתן לעשות טקס בסוף יום העבודה בוא מסכמים את מה שעשינו, הפקנו לקחים והגדרנו מטרות ליום המחרת. זמן ההירדמות הוא זמן מיוחד, זהו הזמן בו אנחנו מעבירים את כל האנרגיה והרשמים של היום שעבר אל תת המודע לצורך עיבוד, ניהול והכנה לקראת היום הבא. ליאור ממליץ ממש לראות תמונה ברורה שמיצגת כיצד שהינו רוצים שיום המחר יראה. הוא מיעץ לשחק עם "תת האיפיונים" של התמונה הזאת דוגמת חדות התמונה והצבעוניות שלה עד שנרגיש את תחושת ההצלחה היעילות שהתמונה מיצגת בצורה החזקה ביותר. מומלץ לקרוא על כך עוד בבלוג של ליאור.

בבודהיזם טבטי מזרם הגלוקפה ישנו טקס בוא משתמשים לפני השינה כדי ל"הגדיל" את המזל או הקארמה הטובה. התרגול הזה כולל סריקת היום  שעבר לפני השינה, הבעת חרטה קנה על פעולות שליליות שעשינו ושמחה בפעולות ומעשים טובים שעשינו במשך היום. לאחר ששמחנו בעשינו הטובים אנו יכולים להקדיש את האנרגיה הטובה שלהם למען אושרם של כל הברואים או למען אדם או קבוצת אנשים שיקרה לנו. ניתן גם לחשוב על מעשיהם הטובים והצלחתם של אנשים אחרים ולשמוח ולפרגן לטוב ליבם והצלחתם. המורה הטיבטי המפורסם גשה מיקל רורץ פיתח שיטה לשיפור ההצלחה בכל תחומי החיים באמצעות טקס ועשיה חיובית לה הוא קורה "מדיטציית כוס קפה". לטענתו הוא הצליח באמצעות השיטה הזאת להפוך את החברה בה עבד לחברה המצליחה ביותר בתחום היהלומים בניו יורק. טקס הוא כל תהליך שעליו יכול לחזור שוב שוב כדי להשיג מצב תודעה כל שהוא ("קדושה" במקרה של טקס דתי).

אני מצגיד פה טקס NLP שאני מוצא אותו שימשי לשיפור יעלות וכניסה מהירה למצבי תודעה חיוביים.

 

טקס מבוסס NLP לעורר את הפוטנציל (מעגל המצויינות)

מעגל המצוינות הוא טקס נפלא ופשוט. שגם הוא מבוסס על NLP  בניגוד לטקסים דתיים ומגיים הוא אינו דורש ציפורני קרפדה ואפילו לא מיץ ענבים וחלה כמו בטקס הקידוש היהודי.

 1. כל שעליך לעשות הוא לדמיין מעגל דמיוני ועורר מצב רגשי שאותו אתה חושק להעצים בדומה לתרגיל מס 1
 2. לאחר שאתה מרגיש חזק במצב נסה לתת למצב הזה יצוג אנרגטי דוגמת אור בצבע זהוב שנמצא בחזה.
 3.  שאל את עצמך אם למצב הרגשי שלי היה צבע מה היה הצבע, אם היה לו אזור בגוף איפה הוא היה ממוקם אם היה לא מרקם איזה מרקם היה לו?
 4. כשתתחיל להרגיש את ה"אנרגיה" של המצב שלך, התחל להזרים אותו לתוך מעגל העוצמה שלך.
 5. המשך בהטענת המעגל עד שתרגיש שהמעגל טעון. כשהמעגל טעון צעד לתוך המעגל והרגש כיצד אתה נשתף באנרגיה מכף רגל ועד ראש.
 6. צא מהמעגל כשהתחושה מגיעה לשיאה.
 7. לאחר שיצאת התחושה והאנרגיה תתחיל לרדת, אתה מוזמן לחזור על התהליך 3 פעמים.
 8. אתה יכול להמשיך ולטעון את המעגל שלך בעוד ועוד אכויות ואנרגיות הדרושות לך לקראת משימה.
 9. אם אתה צריך לעורר את מצבי התודעה שהטענת במעגל אתה יכול פשוט ליצור את המעגל בדימיונך בכל מקום או זמן ולהיכנס אליו.

עתה בכל פעם שאתה רוצה להיכנס למצב רגשי עוצמתי במיוחד, בצע את הטקס כמה דקות לפני זה, אתה יכול ליצור את המעגל הדמיוני שלך אפילו בשירותים.

שיטה מס 3 – כוחה של הקדשה או איך להיות צינור למשהו גדול ממך

רוב התפיסות הרוחניות מניחות (בניגוד לגישות פסיכולוגיות וחומרניות) שיש איזה שהוא דבר בעל פוטנציאל אין סופי מחוץ לך, בתוכך ובכל מקום שאליו אפשר להתחבר וממנו אפשר לשאוב עוצמה ויכולת לא מוגבלים.

ביהדות והינדואיזם יקראו לזה אלוהים, בבודהיזם יקראו לזה טבע התודעה, הריקות או האני העליון (דרמה קיה) ובשמאניזם ייחסו את זה לישויות תומכות לא חומריות הקימות במימד מקביל .

מעניין לציין שלמרות שההבדלים הפילוסופיים גדולים, הטכניקות המשמשות לריפוי והעצמה דומות ברוב התרביות.הרבה אנשים בעלי תיפקודיות גבוהה דוגמת אומנים, לוחמים ואפילו מדענים זקפו את יכולתם והצלחתם לאורך הדורות לכוח חיצוני להם דוגמת ה"מוזות", האלים, רוח הקודש או חוכמה קוסמית. אפילו המילה ה"חילונית ", השראה, למעשה מניחה שהיוצר נכנס לתהודה עם כוח "משרה" , שמעצים אותו.

גם אתה יכול להתחבר לפוטנציאל הגבוהה שלך (או לכוח גדול משלך) באמצעות ידע רוחני מתאים.

כדי שתוכל להתחבר לכוח הזה עליך לעמוד במספר קריטריונים.

1. להתכוון שהפעולה שתעשה תהיה לטובת הכלל או תשרת מטרה גדולה.

2. להיות מוכן לרוקן את עצמך מ"אגו" והרצון להתערב ולשלוט בתהליך.

3. ליצור קשר למקור רוחני גבוה דרך תפילה, כוונה או מדיטציה.

כל מה שעליך לעשות כדי לגשת לפוטנציאל גדול יותר הוא ליצור קשר עם הכוח,  לבקש עזרה או חיבור מתוך מוטיבציה טהורה, ואז לאפשר לכוח לעבוד דרכך. בשמאניזם יקראו לגישה כזאת "עצם חלולה" בחסידות יגידו שזה להפוך רצון לצינור ובודהיזם ידברו במונחים של תודעת מתחיל, ריקות או חוסר עצמיות.

הטקס המפורסם "בהווגיטה" אולי אחד הכתבים המפורסמים והחשובים בתרבות ההודית ובכלל רואה בעקרונות אלה , דבר בעל ערך רוחני נעלה. בדיאלוג ארוך מסביר הגורו \מורה שמימי, קרישנה לתלמידו ארג'ונה שאמצעות שרות לא אנוכי לאידיאל גדול וחוסר היצמדות לתוצאות ניתן להגיע לשלמות רוחנית ולהצליח מעל ומעבר לכל ציפיה.

ביוגה יקראו לתהליך הזה ה"קדשה" או קונסקרציה.

כיצד לעשות הקדשה:

1. חשוב על הפעולה אותה אתה רוצה לעשות.

2. עצום את העיניים והכנס פנימה למרחב הפנימי שלך.

3. מצא את הכוונה הרוחנית השורשית שבלב בפעולה הזאת, וודא שכוונתך אמיתית וטהורה.

4. הזכר בדברים טובים שעשית לאחרונה ושמח בהם, הבע צער וחרטה על דברים שלילים שעשית לאחרונה.

5. זכור את העובדה כי אתה בן אנוש בעל כוחות מוגבלים ובקש סיוע והשראה ממה שבשבילך נמצא בראש הפירמידה הרוחנית של הקיום (אלוהים, טבע הבודהה, מורה הלב).

6. הצע את הפעולה הזאת כשרות לכוח העליון.

7. הקשב פנימה וראה אם אתה מקבל סוג של אישור לכוונה שלך. התשובה תיהיה בדרך כלל משהו עדין דוגמת קלילות מיוחדת.

8. בצע את מה שאתה רוצה לעשות, עשה זאת מתוך תחושת שליחות.

לסיכום

לכל אחד מאתנו פוטנציאל עצום, מדענים ,פסיכולוגים, מחנכים ומורים רוחניים השקיעו מאמץ עצום כדי לעזור לנו לממש יותר מימנו.

הטכניקות המובאות כאן הם בבחינת ללמד את כל התורה בעמידה על רגל אחת. אני מקווה שהכלים פה יעזרו לך ויעודדו אותך להמשיך וללמוד להוציא מעצמך את הטוב ביותר. הדרך הכי בטוחה לעשות זאת היא בלישם את התובנות מהמאמר הזה בצעדים קטנים אך עקביים. חשוב על דבר אחד קטן שאתה יכול לעשות עכשיו בהשראת המאמר ועשה זאת עכשיו.

רוצה לדעת את הארכיטיפ הדומיננטי שלך ולברר אם אימון במסע הגיבור יכול להביא לחייך פריצת דרך? מלא פרטים ונקבע שיחת ברור ואבחון של 20 ד ללא עלות!

פוסטים נוספים

אפקט דאונינג קרוגר – מהם תסמונת המתחזה ותסמונת השוטה, איך משתחררים מהשפעתן

אפקט דאנינג קרוגר הוא תופעה המאופיינת בהערכה מוגזמת של יכולתו להצליח במשהו ואז בהערכה מצומצמת מידי של יכולתינו להצליח במשהו דווקא כשהפכנו בו למומחים. הוידאו מסביר את התופעה וכיצד להתמודד איתה

Read More »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

הרשמו כאן לקבלת שאלון אבחון ארכיטיפ דומיננטי במתנה

דילוג לתוכן