כיצד לצאת ממצב משבר על פי מסע הגיבור – 4 עצות מעשיות ופשוטות

סיפורה של ליאור הנעזבת הסדרתית

הוא עזב אותה, היא הייתה שבורה. כל פעם גבר מגיע לחייה ויש התלהבות גדולה, אך בסוף זה נגמר רע, שבירה, אכזבה, התנהגות שפלות, התרסקות ודיכאון.

למה זה קורה לי? שאלה עצמה ואת העולם…
כן שוב היא בחרה גבר לא יציב, גבר שהיה אובססיבי, דברן מעולה, אבל עזב ברגע שהייתה שלו.

היא הייתה מרוסקת, ופחדה ששוב תיפול לדיכאון של חודשים והפרעות אכילה. הוא הופיע כנקודת אור בחייה, מנטור, שדיבר את האני הגבוהה שלה.

את לוחמת אור, את יודעת את זה נכון, אמר לה מילים שהדהדו בכל הוויתה. את נמצאת עכשיו במערה הגדולה של חייך ופוגשת את האפלה שלך. זה כואב מאוד אבל זאת בחירה נשמתית, יום אחד בזכות זה תוכלי לעזור להרבה אנשים. קול בתוכה אמר לה שהיא קורבן, דפוקה, מקוללת וגרוע מזה, אבל משהו אחר, עדין ופנימי יותר ידע שמילותיו של המנטור נכונות וקרובות יותר לאמת.

היא התחילה לחבר את הנקודות בחייה, העבודות שבחרה, הקשרים, המסע שעברה ופתאום הבינה, שיש לה שליחות, היא נועדה לעזור לאנשים להצליח, בדיוק בדברים בהם היא מתקשה. יום אחד אהיה מנטורית כמוך אמרה למאמן שלה, שתיקה בצד השני . אני מחכה ליום, אשמח להיות המתאמן הראשון שלך… שניהם צחקו.

 

האם יש צד חיובי במצב משבר

מצבי משבר נראים כמו משהו שרצוי להימנע ממנו, אבל לרוב במבט לאחור הייתה בהם צמיחה גדולה וקפיצת דרך.

מסע הגיבור, נוסחת ההתפתחות האוניברסלית, מתארת תהליך בו צמיחה אמיתית עוברת דרך פגישה עם אזורי הקושי ובמיוחד בפגישה עם הצל, כלומר באותם אזורים מוכחשים ומודחקים של אישיותנו.

אותם חלקים שאנו מוכנים להזדהות איתם ולקבל אותם בתוכינו, מושלכים על אנשים בחוץ, ונעשים כוח המחבל בצד ה”מואר” של האישיות. יותר מפחיד אצל אדם המזוהה נגיד עם גבריותו או צבע עורו לפגוש את האישה הפנימית שלו או השחור הפנימי, מאשר לעבור עקירת שיניים.

אם לא מצאת עדיין את המפתח לפריצת דרך, כנראה שהוא נמצא בקרקעית

הרבה פעמים רק כשאתה נוגע בקרקעית אתה מגלה את הכוח והאותנטיות שמאפשרות לך לעוף לשמים.
רק כשהזהות ה’טבעית’ שלך מנותצת, אתה מרשה לעצמך לפגוש זהויות וחלקים אחרים, אולי את הלוזר שתמיד הוכחת לעולם שאתה לא, ואולי את הקשיחות שמעולם לא קיבלת בעצמך. תמיד יהיה לזהות החדשה שתפגוש איזה מתנה או מפתח חיוני להתקדמות שלך לשלב הבא.

רק במקום בו כל האורות המזויפים נכבים מתגלה האור השורשי של הנשמה שלך!!

 רק במצב הזה אתם מגלים מהוא כוחכם האמיתי. 

בקבלה נטען שתמיד כשעולים מדרגה ברוחניות צריך לוותר קודם על כל הכוחות ותובנות של המדרגה הקודמת.

זהו שלב כואב, אבל הוא מפנה מקום למשהו חדש לקרות.

ניהול מצב משבר ב 4 צעדים

קל בשלב הזה להאשים, להתנתק, לברוח או להישבר, לעתים כל מה שאפשרי זה להיכנע. לחבק את אי הוודאות והפחד ולהסכים להיות נוכח באופן מלא גם במצב שנראה אבוד או חסר תקווה.

כמעט תמיד בשלב הזה מתגלה בהירות ונולד מעין כוח פנימי חדש. רק אז אפשר לקבל אור חדש, אור שמגיע בצורת חזון, ידע או השראה מחודשת.

עלינו להבין שהנפילה היא לא טרגדיה אלא חלק מתהליך הלימוד, ולאחר שקיבלנו את המתנה שלה, עלינו לקום על הרגליים. דווקא כשאנו מרוששים – לתת צדקה, כשאנו כועסים – להגיד מילה טובה, כשאנו מרגישים שהעולם נגדנו – להודות, יכול לעשות שינוי קארמטי ולשנות את נתיב הגורל שלנו.

מצב משבר הוא סוג של מצב טבעי המוביל לצמיחה, כגודל המשבר – גודל ההזדמנות לצמיחה.
עם זאת, צמיחה היא אפשרות לא הכרח. הרבה בוחרים בתפקיד הקורבן, לא לוקחים אחריות ולמעשה נתקעים בדפוס משברי חוזר ובכך מנציחים מצב לא בוגר של אשמה וסבל.

כדי באמת ללמד ולצמוח ממשבר באופן אופטימלי אני אציג 4 כלים שיכולים לעזור מאוד.

כניעה

בדומה לחכמה המתגלה באומנות לחימה, וויתור ורכות הם לעתים האסטרטגיה הטובה ביותר מול כוח גדול הפוגש אותנו. כניעה היא המוכנות לחוות באופן מלא את הכאב ולהסכים לקבל את המצב בו אתה נמצא בלי לברוח, להתנגד, או להתכחש לו.
זהו סוג של וויתור חכם, המאפשר לאנרגיה הרגשית הקשה להתבטא בלי לשבור אותנו.

בדומה לג’ודו או טאי צ’י אתה מסכים לזרום עם כוחו של היריב אבל אז מטה אותו ומטיל אותו מעבר לכתף.
כניעה היא מוכנות טוטלית לחוות משהו באופן שלם. הרבה פעמים חוויה קשה היא כמו שליח עם מכתב: כל עוד נסגור את הדלת בפניה, היא תדפוק על דלתינו שוב ושוב ולא תעזוב. כשהסכמנו לקבל את המסר, השליח עשה את תפקידו ופשוט יעזוב.

לעתים עלינו לעבור דרך חווית “הלוזר”, האפס, או הטיפש באופן שלם. מצב משבר תמיד מפגיש אותנו מול חלק בעצמינו שאנו אוהבים או מוכנים לראות באופן רצוני. הפגישה הכפויה עם החלק המודחק הזה מכילה סוג של ריפוי.

לעתים התרופה הטובה ביותר למישהו עם פחד מעליות זה להיתקע במעלית. אם האדם בשל, הוא יגלה שלנהל פחד ממעליות, כלומר לטפס תמיד ברגל, לתת תירוצים כשאתה לא נכנס עם כולם וכו’, זה יותר כואב מאשר פשוט להתעמת פעם אחת ולתמיד עם הפחד ולעבור דרכו.

כך גם הבריחה התמידית מהלוזר, הפחדן, הרכיכה או הטיפש הפנימי, יותר קשה מאשר פשוט לפגוש אותו ולקבל אותו סוף סוף כחלק ממך.

אהבה עצמית

לאחר הכניעה, שמאפשרת הצפה שלמה של חלק תת מודע, עלינו לאפשר לחלק הזה להתרפא, להשתלב, ולחזור להיות חלק מהשלם שלנו. אהבה עצמית היא המפתח פה, ללא אהבה עצמית טוטלית פשוט נדחיק את החלק בחזרה ולא נאפשר לו את הפרספקטיבה שמאפשרת לו להתעדכן, לגדול, להתרפא ולהשתלב חזרה במכלול האישיות באופן הרמוני.

המוכנות לאהוב את עצמך באופן מלא גם כשאתה למטה, היא כוח מופלא, לעתים די בלתת לעצמינו חיבוק עצמי ולומר לעצמינו, שאנו אוהבים.
לעתים ממש מומלץ לדמיין את חלק האישיות הפצוע, ולתת לחלק הבוגר והמואר שלנו להחזיק לחלק הזה את היד ולומר לו, אני מרשה לך להיות לא מושלם, לעשות טעויות, להיות תלמיד בעולם הזה.
אני פה להיות ההורה האוהב שלא היה לך (החלק הפצוע) כילד.

למידה

הבנת השיעור הרוחני שאתה עובר ומטרתו הינה מרכיב חשוב בריפוי. מאחורי הכאב יש מסר מהאני הגבוה שלך, מסר שלא הסכמת להקשיב לו בדרכים אחרות ולכן הוא היה חייב להגיע באופן דרמתי.
אחת הדרכים הפשוטות להבין היא פשוט לתת תשומת לב לגוף, איפה יש כיווץ, איפה יש לחץ, איך תחושת המשבר מיוצגת דרך השרירים, איזה מסר הגוף מנסה להעביר, מתי פעם ראשונה הרגשת ככה? לגוף יש את החיבור הייחודי שלו לתת-המודע שלך, לפעמים אומנות ה”פוקוסינג” יכולה לגלות לך את התובנה שלא מצאת בדרך הניתוח השכלי או ההקשבה ללב.

העצמה

לכל חלק אישיות שנחשף יש מתנה בשבילך, הפחדן הפנימי יכול ללמד אותך שיקול דעת וזהירות, הלוזר יכול ללמד ענווה וקבלה עצמית, העצלן מנוחה והטיפש קלילות, אם תסכים לראות אותם ולחבק אותם – תגלה שיש מאחוריהם בדיוק את הניצוץ שהיה חסר לך בחיים.

כשתסכים לפגוש ולרפא את החלק הזה, מיד הניצוץ או הכוח שהחזיק ישוב להיות שלך, ותוכל לשבור דפוס שליווה אותך לפעמים חיים שלמים.

לסיכום

שימוש בכלים האלו יכול לעזור דרך מצבי משבר בקלות רבה יותר וללמד את המסר, כך שלא תצטרכו לחזור עליו שוב. מעבר לזה הוא יכול להראות לך את הדרך לקבל עוצמה חדשה, עוצמה המתגלית בתוך הקושי.

בדומה לסיפורי האגדות בהם הגיבור נכנס למערה האפלה (תת המודע), נלחם בדרקון (אזור הצל, מצב הקושי), וזוכה באוצר או נסיכה הכלואים במערה (הכישרון או יכולת שהיו חלק מהזהות המודחקת , חיבור לרכות, תמימות ואהבה מחדש), מצב המשבר יכול להיות הדבר שמביא לפריצת דרך ומקדם את סיפור חייך. במקרים רבים מה שיכול להיות אסון מתגלה כאוצר, כמעט תמיד הבחירה בידך. 

אם אתם נמצאים במשבר והייתם רוצים לגלות איך לפגוש את הצל, למצוא את העוצמה החבויה בקרקעית ולהתרומם מהתבנית השלילית למציאות של מימוש והגשמה אתם מוזמנים ליצור איתי קשר.

רוצה לדעת את הארכיטיפ הדומיננטי שלך ולברר אם אימון במסע הגיבור יכול להביא לחייך פריצת דרך? מלא פרטים ונקבע שיחת ברור ואבחון של 20 ד ללא עלות!

פוסטים נוספים

מטפל רגשי
בלוג

תכונות המטפל הרגשי- מה הופך משהו למטפל “תותח” שצובר רקורד של הצלחות

מה מאפשר למטפל להיות מוגן מאנרגיה שלילית והעצב של מטופליו אבל להישאר פתוח אליהם בחמלה? מה עושה את ההבדל בין מטפל טוב למטפל בחסד עליון תרתי משמע, מה הופך טיפול לדרך רוחנית המביאה לאושר ותיקון עולם? בפוסט על 6 האיכויות החשובות ביותר למטפל ואיך מפתחים אותן.

Read More »
טיפול רוחני בפציעה קארמית וחבלה חוזרת
אימון טרנספרסונלי

פציעה קארמית ושיעורי נשמה

מה הקטע עם פציעות חוזרות באותו מקום? למה לעיתים אנו חווים תאונות וחוויות כאב המשחזרות את עצמם? למה יתכן והן המתנה הגדולה ביותר שקיבלנו? שתי כלים חזקים לרפא אותם מהשורש!

Read More »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

הרשמו כאן לקבלת שאלון אבחון ארכיטיפ דומיננטי במתנה

דילוג לתוכן