מלחמת הכוכבים כמטפורה רוחנית פסיכולוגית

מלחמת הכוכבים כמטפורה רוחנית פסיכולוגית

בקרוב, כשעוד פרק בסדרה הנצחית הזאת יצא לאקרנים ודור חדש יראה את הסדרה, אנשים ידברו על הסיבות להצלחתה. בסך הכל מערבון חלל שמאלצי, יגידו מבקרים בצדק, אבל לי ולמעריצים זקנים כמוני הסדרה היא הרבה יותר. כשהסדרה יצאה לפני כמעט 40 שנה, היא היתה המפגש הראשון שלי עם קאנון רוחני, המציג מטאפורה התפתחותית "מוסתרת היטב" אך לא ניתנת להכחשה.
בפוסט אסביר את כוחה כמדריך להתפתחות אישית ומפת דרכים רוחנית.
על פי ג'וזף קמפבל מלחמת הכוכבים, הסדרה המצליחה בהיסטוריה היא ייצוג כמעט מושלם של מסע הגיבור. ג'ורג לוקאס, יוצר הסדרה טען שללא מחקריו של קמפבל כתיבת מלחמת הכוכבים היתה לוקחת עשרים שנה יותר.

ארכיטיפ לוחם האור הנופל לחשכה וחוזר

דארת ויידר התחיל וסיים כאנקין סקייווקר ,גיבור ואביר ג'די המייצג את ארכיטיפ הלוחם הקדוש. למרות כשרונו וקסמו כילד היה בנפשו משהו מודחק ומכוער. כוח הצל הזה שלא טופל התעורר בתנאים מסוימים ולקח שליטה. ברגע מסוים אנקין סקייווקר הודחק ודארת ויידר גילה את פניו.
לאחר מאבק מול מורו הקודם אוביאן קנובי, אנאקין נפצע, אהובתו לכאורה מתה, והקיסר הרשע, אדונו של הצד האפל הפך להיות ההשפעה הדומיננטית על חייו.

סיפורו של דארת ויידר – כיצד נולד דרקון

דרקון הוא ביטוי מטפורי לאדם ששיעבד את עצמו למילוי צורך נרקיסיסטי לשליטה וכוח. זהו ה"נבל" שאינו אלה אדם בעל "עיוורון רוחני", אדם שחושב שניצול ופגיעה יכולים למלא את החסך שלו בערך ואהבה. אדם שלא מבין קארמה, ומנסה לנצל את "הרוח הגדולה" ("הכוח" שמחבר את כל הדברים) במקום להתבטל ולשרת אותו.
***פוסט טראומה, ויצירת הנבל הנרקיסיסטי***
הטראומה של ההפסד לאוביאן, ונכות גופנית הייתה קשה מכדי לעבור תהליך עיבוד בריא. אנקין כיסה את עצמו מהעולם במסכה והפך לדארת ויידר. השריון השחור והמאיים בא להסתיר ולפצות על תחושת החולשה וחוסר האונים העמוקה בה הוא חיי.
הוא מייצג את הגיבור שהפך לדרקון. במשך חיים שלמים הוא ניסה להוכיח שהוא החזק, העוצמתי והשולט. הוא יצר אין ספור קורבנות ודרקונים אחרים. רק כאשר הגיבור האמיתי,לוק סקייוור, בנו, העז להתעמת מולו נוצרו התנאים לחזרתו אל הצד הטוב של הכוח.
מוכנותו ויכולתו של לוק להשתמש בכוח האפל בלי ליפול לתוכו, ולבסוף מוכנותו של לוק להקריב את עצמו כדי לא ליפול לצד האפל בעצמו,
כל אלו עוררו מחדש את הקונפליקט הפנימי באישיותו של אנקין. עיוורון של חיים שלמים הוסר כשגילה באיזה קלות הקיסר מוכן לוותר עליו לטובת בנו, כאשר בנו הוכח כחזק ממנו.

אהבה שלא תלויה בדבר המביאה להקרבה מול תשוקה נרקיסיסטית לכוח – הקרב האמיתי

דארת ויידר ניסה ללמד את לוק את כוחו של הצד האפל, אך תוך כדי כך הוא למד על חולשתו של הצד האפל, חולשה שנראית מבוטלת לעומת העוצמה הברורה שלו, אבל מתבררת בשלב מסוימת ככשל פטאלי.
הוא גילה שאין בצד האפל נאמנות או אהבה לדבר חוץ מלעצמה. הוא הבין שאינו חסין מלהיות בצד ה"חלש". הוא גילה שגם העוצמה הזאת היא ארעית ואין לו שליטה עליה.
לעוצמה הזאת אג'נדה ובסופו של דבר הוא רק כלי משחק בידיו של כוח נצלני שמטרתו פירוד וסבל בעולם. כוחה של האהבה שהתעוררה בליבו לבנו, התגלה באותו הרגע כמשהו חזק יותר מכל הצבאות, כוכבי המוות והיכולות המיוחדות של הס'יט (ג'דיי אפל).
כשהוא פצוע ומדמם ומונע מאהבה בלבד הוא הצליח להשליך את הקיסר לתהום ולסיים עידן של פחד בעולם. לאחר הפעולה החיצונית הוא עבר תהליך קשה אף יותר של קבלה עצמית, חזרה למוטב והשלמה מלאה של חווית הלמידה שעבר.
הוא התעקש שלוק יראה אותו ללא המסכה. לוק הילד והתלמיד שהפך למורה הצליח לעשות טרנספיגורציה. הוא ראה מעבר לכיעור, לזקנה ולצלקות הקרב את האביר על הסוס הלבן. הוא זיהה את לוחם הרוח אנקין סקייווקר בגופו של דארת ויידר.
שתיהם עברו תהליך טראנספורמציה, ווידר חשף את פגיעותו וכיעורו בכך גילה לראשונה כוח ואומץ אמיתיים, ולוק גילה את האהבה האמיתית שמעל טעם ודעת, האהבה שהיא המהות, הדרך ופירות הדרך של לוחם אור אמיתי.

לוק ודארת ויידר – מערכת יחסים טיפולית בין דורית

ניתן מבחינה טיפולית לראות את חילופי התפקידים בין שתי הגיבורים, לוק ואנקין. לוק מתחיל כתלמיד ודארת ויידר המורה. קיים ביניהם מתח עצום. ויידר הרוצה להכניס את לוק לתוך עולמו של הדרקון (הצד האפל), לוק מבקש להיות מורו של דארת ויידר חזרה למסע הגיבור.
עד כמעט הרגע האחרון לא ברור מי יגבר. לבסוף ניתן לומר ששניהם מצליחים. לוק מצליח לקבל את כוחו של הדרקון אבל בלי ליפול לצד האפל.
בזכות הצלחתו זאת הוא מביס את דארת ויידר פיזית הופך למאסטר של הצד האפל. רק בשלב הזה, הוא מבין סופית את תכליתו של הצד האפל.

דור בוני המדינה ודור הילדים החוזרים מהמזרח (בארה"ב ביבי בומרז מול ההיפים)

בהרבה מערכות יחסים בין הורים וילדים, הורה פצוע וחסר מודעות יוצר היפוך תפקידים בה הוא דורש מהילד שיהיה "ההורה" המיטיב שלא היה לו, יש לו כמיהה ללמוד מהי אהבה, רק שהילד שנראה לו הדבר הטהור ביותר, אמור ללמוד ממנו מהי אהבה.
ראיית הילד כ"מלאך" גוזלת מהילד את הזכות לצרכים ה"אנוכיים" שלו דוגמת צומת לב והזנה. הילד מקבל מושג מעוות של אהבה, והופך לרוב לנרקסיסט בעצמו.
במקרים נדירים הילד גדל מעבר ל"תכנות" ההורי וכבוגר עוזר להוריו ללמוד איך לאהוב. בדור שלנו התופעה נפוצה יותר, דור ההורים ש"הקים מדינה" לא היה פנוי להתפתחות רוחנית ורגשית, דווקא הדורות הצעירים יותר לקחו על עצמם ללמוד מודעות ולעזור לדור הישן להשלים את הפער.

מוות טרנספורמציה ולידה מחדש

הוא רואה את ידו המלכותית הכרותה של אביו, יד הזהה לידו המלכותית כתוצאה מקרב קודם עם ויידר. הוא מבין שהפך במידה רבה לאביו, מכונת שליטה וכוח סינטטי וחסר נשמה. באותה רגע הוא הופך למאסטר של הצד המואר.
הוא מבין שהוא אהבה, הוא החליט שאינו משתתף יותר במעגל הרשע ואשליית הכוח המבוסס על פחד (המסתתר מאחורי אידיאולוגיה דרוויניסטית שכל החזק יותר זכותו לחיות ולשלוט).
הוא חומל על חייו של אביו ומוכן למות כאביר ג'דיי העלוב ביותר מאשר לחיות כאדון של הצד האפל . ההקרבה הזאת היא מה שנותן השראה לנשמתו המודחקת של אנקין להתעורר ולגבור על האישיות הדומיננטית של ויידר ובכך להביס את הקיסר (המייצג אגו נרקיסיסטי) ולזכות לגאולה אישית.

מלחמת הכוכבים כמטפורה חסידית

גישות רוחניות שונות רואות במתח בין שתי החלקים "יצר הטוב ויצר הרע" את בסיס למצב הקיומי האנושי.
גישות שונות מציעות כלים לתיקון מגוונים. המפתח לתיקון הרע המוצע בתורת הנפש החסידית הוא ה"התשובה".
תהליך התשובה כולל הבנת הרע והנזק שנעשה ולקיחת אחריות עליו. החלטה נחושה לא ללכת בדרך הזאת יותר ועשיית מעשה מתקן שתכליתו הפוכה למעשה הרע שעשה.
ניתן לראות איך דארת ויידר עושה את השלבים האלו. בתחילה הוא מבין כמה הצד האפל משחית כשהוא חווה את הצד האפל מנקודת המבט של הקורבן כשהקיסר מציע ללוק להרוג אותו ולקחת את מקומו.
הוא מתחרט באותו רגע בדיעבד על כל הבחירות שעשה מאז שבחר ללכת בדרך הצד האפל. באותו רגע הוא מגייס את כל כוחות רצונו בלהתגבר על כל הזהות שלו כדרת ויידר, על הנאמנות העיוורת לקיסר ועל הבושה בלהודות שטעה כל כך.
פעולה שבשבילה הוא מגייס את אהבתו ללוק, את תחושת האשמה ואת הנשמה הטהורה שעדין ניצוץ ממנה היה בתוכו. הפעולה המתקנת שלו היא הריגת הקיסר. לאחר מכן הוא מבצע וידוי מלא לפני רבו לוק.

השער ה 50 – עד כמה נמוך אפשר לרדת

בקבלה מצויינים חמישים מדרגות קדושה וכנגדן חמישים מדרגות טומאה. (49 יום של ספירת העומר מייצגת את הדרגות האלו).
תשובה יכולה לקרות אפילו במדרגה הארבעים ותשעה של הטומאה. מדרגת שפלות ואנוכיות עמוקה ביותר. במדרגה החמישים אין חזרה, כי לא נשאר שום ניצוץ נשמה ואפילו קטן ביותר שירצה לחזור.
הקיסר מסמל מישהו שירד למדרגה החמישים וגאולתו למעשה היא מותו. דארת ויידר הגיע למדרגה הארבעים ותשע. בספרות הקבלה מצויין שיש עוצמות שונות של תשובה. התשובה העוצמתית ביותר קרויה תשובה מאהבה. תשובה כזאת היא כל כך חזקה עד שכל העוונות הופכות לזכויות.
כלומר כל ההריגות והאימה שיצר נחשבו לו כאילו הציל והגן על אחרים. תשובה שכנראה דארת ויידר זכה לה. במערכה האחרונה הוא מתגלה ללוק ממקומו בגן העדן של הג'דיי.

לוק כדמות המאסטר – האינטגרציה המלאה של הצל

לוק במובן מסוים הופך למאסטר טנטרי. בפילוסופיית הטנטרה מוצג המתרגל היוגי כשהוא מודט על עור טיגריס. הטיגריס נחשב לחיה החזקה והמסוכנת ביותר באזור הזה של העולם. הוא מסמל את הרגשות השליליים שמקורם בבורות, דוגמה כעס, תאווה וקנאה.
מאסטר טנטרי מסוגל לראות את ה"ריקות" של הכוחות האלו ולהשתמש בהם ככוח התקדמות רוחני לטובת כל היצורים החיים.
קצת בדומה לאומן ג'ודו המשתמש בכוחו העצמי של אדם חזק וגדול ממנו כדי להכניעו. היהדות לדוגמה מגבילה את תחומי השימוש במה שנתפס בעיניה ככוחות שליליים.
בעוד שטנטרה בזרמים מסוימים מעיזה לרדת למקומות נמוכים מאוד בהנחה ש"הכול ריק" ,כלומר לכל התופעות פוטנציאל להתגלות כטוב, עונג וחוכמה. המקבילה ביהדות היא העבודה החסידית של בירור הניצוץ הקדוש שבכל דבר.
אולם היהדות מתירה לברר רק תופעות הנמצאות בתחום הנחשב בטוח, תחום בו הניצוצות אינם קשורים באופן חזק לעולם הטומאה..(קליפת נוגה)
מנקודת מבט אימונית הסיפור הזה הוא הזמנה להסתכל בדארת ויידר ולוק סקייווקר הפנימיים ולראות מי מהם דומיננטי יותר בחייך. האם אתה חיי מאחורי מסכות ומקרין תחושת כוח מזוייפת כדי להסתיר פחד או האם את מעיז להוציא לעולם את האיכות האותנטית והפגיעה שלך.
לכולנו יש צורך בפגישה וריפוי של אזורי "צל". כל עוד לא נסכים לראות אותם הם ינהלו אותנו ויפגעו בנו בדיוק דרך הנקודה שבה אנו עיוורים.
 

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות
הרס עצמי

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות וכיצד הם מתבטאים במיתוס גן העדן 

פוסט על מקרה טיפולי על מנגנוני הגנה רגשיים והרס עצמי, פצעי הליבה הרגשיים והקשר לטעות הרוחנית הגדולה ביותר של האנושות שמגולמת בספר בראשית. טעות שעל פי קארל יונג מייצגת את אחד הקומפלקסים המורכבים של תת המודע הקולקטיבי של האנושות.

המשך קריאה »
ארכיטיפים של משיכה בטיפול זוגי תמונת המחשה
ארכיטיפים יונגיאנים

טיפול זוגי ומשיכה בן ארכיטיפים

  5 סוגי משיכה המשפיעים על הזוגיות שלכם ואיך לשפר אותם דרך טיפול זוגי.

אחד הסודות הגדולים ביותר היא מה מעורר משיכה, מדובר בדבר חמקמק, כן יש למשיכה מרכיב פיזיולוגי ופיזי ברור, אבל יש במשיכה גם רובד עמוק יותר.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן