מניפולציה רגשית - תמונת איש עם מסכה,

מניפולציה רגשית – 5 מניפולציות רגשיות נפוצות, איך לזהות ולנטרל אותן.

- מניפולציה רגשית היא תופעה מאוד שכיחה שחייבים להכיר, איך להתנהל מול אנשים עם כוונות רעות בלי להיפגע. איך לדעת לזהות תמרון רגשי ועוד

מניפולציה ריגשית – יותר נפוץ ממה שנראה

אז נכון שנרקיסיסטים עושים מניפולציות רגשיות אבל לא רק, כולם עושים אותם. נרקסיסטים לא יודעים לעשות משהו אחר, אם זאת המצב בו אנו באים לשיח רגשי עם כוונה טובה והאחר בא כדי "לנצח" קורא המון, ויכול להתרחש במערכות יחסים "נורמליות".

win win מול win lose – הגישה ממנה לרוב מגיעה מניפולציה

מצב שאנו באים בכוונה טובה והאחר לא, מקנה לשני יתרון גדול, אחד בא לעשות "אהבה" והשני מלחמה, אם אנו באים לא מוכנים, אנו למעשה פתוחים למתקפה, התוצאה במקרים רבים תהיה קשה וכואבת.

5 צורות של מניפולציה רגשית שחשוב להכיר 

חשוב לזהות מניפולציות כמה שיותר מהר, ובמידה שהן חוזרות, קודם להבין שזה ככה, ואז לשקף את זה ואם זה ממשיך לנתק את הקשר, לדעתי, מערכת יחסים שבעיקרה היא מניפולציות מול מניפולציות גוזלת אנרגיה והופכת לבלתי נסבלת בטווח הארוך.

אציג פה מניפולציות מרכזיות ואיך לזהות ולהתמודד איתן.

א. מניפולציית "איש הקש":  STRAW MAN FALLACY

במקום להתייחס עניינית לטיעון של האחר, "מבינים" גרסה מעוותת, מוקצנת, או מגוחכת של הטיעון ומרסקים את "טיעון הקש" במקום להתייחס לטיעון האמיתי.

בפוליטיקה הישראלית יש הרבה דוגמאות בהם פוליטיקי מציג דעה מעוותת של מתחרים ואז… מרסק אותה.

ב. בכי, היעלבות. זעם צדקני, תגובה גופנית הסטרית: כל התגובות ה"רגשיות" האלו הן במקרים רבים מניפולציות שבאו להסיט את הדיון מי מה נכון, ל"איך להפסיק רגש שליל של אחר", כשלרוב זה מלווה בהאשמת זה שמגיע עם טיעון אמיתי, על עצם זה שהעז להעלות טענה או דרישה מסוימת.

האמא הפולניה שמיד נעשת חולה ברגע שהבן מתנגד לדרישה שלה היא דוגמה קלאסית לזה, לעיתים זה קורה דרך מטווח, בו המניפולטור משתמש כ"אידיוט שימושי" (רן למה לא התקשרת 15 פעם היום. אמא לא ישנה כל הלילה בגללך..)

בתרבות ה Woke האמרקאית, גישת ה "הרגש יותר חשוב מעובדות", יצרה תופעה של אנשים הנעלבים בשם אנשים אחרים, ובשם תרבויות אחרות. מדובר במניפולציית שליטה  

ג. מודל  האשמת הקורבן Darvo: (הכחשה, האשמה נגדית. הפיכת קורבן מקרבן.) המודל הזה, מופעל כשמניפולטור מנסה באופן אינסטינקטיבי מכחיש מאשים בחזרה והופך עצמו לקורבן. לרוב בניסיון להימנע מתחושת אשמה.

ד. מניפולציה דיפלומטית, spin doctor באה כביכול כאהבה ודאגה לאחר, אבל היא למעשה מנגנון שליטה המכיל בתוכו, התנשאות וגזלייטינג, לדוגמה אתה יודע שאני רוצה רק את טובתך,  הכנסת לעצמך כל מיני רעיונות מוזרים לראש שאני לא יודעת מאיפה לקחת, רק רציתי ש… זה אולי כי אתה סובל מפוסט טראומה, קראתי על זה מאמר.

ה. ביטול סמכות עצמית של האחר ad hominan – בגישה זאת מבטלים את הטיעון על ידי הטלת דופי במביא הטיעון, כשתהיה פסיכיאטר תוכל להגיד שאני שתלטנית  ,בינתיים אני זאת עם התארים פה, אז אני קובעת…

מה עושים מול מניפולציות רגשיות:

מה שהצגתי פה זה רק כמה דוגמאות, יש עולם גדול של מניפולציות ו"הטיות הגיון" שמניפולטורים משתמשים בהם כדי להימנע משיח ענייני, כנה, ואמיתי.

שיח אמיתי דורש פגיעות ומודעות עצמית ולא לכולם יש את הבגרות והרצון הטוב המאפשרים זאת.

בשיח מול מניפולטור, אנו צרכים לזהות את המניפולציה, לשקף אותה, ולחתור להראות מה האמת שמאחוריה, במידה והאחר אינו מוכן לשיח עם אחריות ורצוו טוב, עלינו להפסיק את השיח ולנתק קשר.

2 טעויות נפוצות מול מניפולציה רגשית

שתי טעויות נפוצות מול מניפולטור (לאחר שזיהנו אותו) הם:

א. לחשוב שאם רק אתקשר איתו נכון יותר או אדייק את הטיעון שלי אז  הוא יבין אותי,

ב.  אסכים לנהל שיח איתו בכוונה טובה ואחריות בעוד הוא בא עם כוונה רעה וללא מוכנות לקחת אחריות.

ניתן לראות את הטעיות האלו בוויכוח ההסברתי בן ישראל והחמס, אלה מנסים להציג עובדות ואלו באים מראש עם כוונה לשקר במצח נחושה.

 הטעויות האלו יכולות לשמור אותנו בדינמיקה נצלנית ופוגענית עם אדם "לא בוגר" ש"לא אחראי למעשיו" ודורש ש"נווסת" אותו מבחוץ ונספוג את ה SH@#&T שלו.

אם אתם מוכנים לזה, כנראה שיש אצלכם צורך בפיתוח אהבה עצמית ותחושת ערך.

 מרגישים שעושים עליכם מניפולציה ריגשית וצרכים עזרה להשתחרר מרשת קורי העכביש?

קבעו עכשיו מפגש אימון טראנספרסונלי לזיהוי ופיתוח חוסן מול מניפולציות. 

רן 0507393910

הערות:

*יש בדיחה על צ'אק נוריס שלאחר שגבר על סופרמן.  ועשה את כל שכיבות הצניחה האפשריות גם הצליח לנצח בוויכוח את אשתו… זה קצת מראה כמה מניפולציות הן דבר שכיח ובלתי ניתן ל"תיקון",גברים עושים מניפולציות אבל נשים לרוב יותר טובות בזה, אולי כי גברים ברמה ההיסטורית השתמשו יותר בכוח. ואולי כי האינטליגנציה הרגשית שלהן יותר מפותחת בממוצע.

*עוד על מניפולציית איש הקש

*הרחבה על מניפולציות של הורים נרקיסיסטים

*על תופעת הגזלייטינג (מניפולציה רגשית נפוצה)

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

ניתוח הסרט פורסט גאמפ מנקודת מבט פסיכולוגית
איך לשחרר דפוסים רגשיים עמוקים?

הסרט פורסט גאמפ ניתוח פסיכולוגי

סיפור על השפעתן של פצעי ילדות, וקשר מוזר ל…פסח, כיצד חווית הילדות משפיעה על התפתחות החיים דרך הסרט פורסט גאמפ, מבט מעניין על פצעי ילדות, הגדרת החיים והגדרת האהבה.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן