סופרמן – גיבור על שהתחפש לבן אדם

פוסט המסביר מה סופרמן מייצג בנפש האישית והקולקטיבית ואיך להשתמש בארכיטיפ הזה לצמיחה אישית ורוחנית.
בעוד שבאטמן מייצג בין אדם המתחפש לגיבור-על סופרמן מייצג גיבור-על שהתחפש לבן אדם.
הקושי הגדול של סופרמן הוא כיצד להשתלב בחברה האנושית ולקיים חיים נורמאלים מצד אחד ומצד שני לחיות עם הבושה, האחריות והאשמה של להיות כה לה ורב עוצמה.

ארכיטיפ ה"נבחר" הסבל של להיות מחוץ למעגל הסבל

סופרמן מציג את הבדידות והקושי של להיות שונה ומיוחד. הוא מייצג במידה רבה את ארכיטיפ הנבחר, הגואל או האווטר.
הוא מגיע פשוטו כמשמעו מכוכב אחר.
הוא רב עוצמה מעל לכל דמיון וטהור ברמה על אנושית. הוא מוכן להציל את האנושות שוב ושוב גם אם האנושות פעם אחר פעם מפנה לו את הגב, בוגדת בו, צולבת אותו או דוחה אותו.
***אווטאר – דמותו של האל המתגשם ***
דמות האווטאר היא דמות חשובה מאוד בתת מודע הקולקטיבי האנושי. למעשה כמעט כל דת מציגה דמות כזאת.
המשיח הוא האווטר היהודי, וכמוה גם במידה מסוימת האבות ומשה רבינו (מרכבות לאלוהות).
ישוע הוא דמות אווטר הנוצרי ועל היותו "מכוכב אחר" מבוססת הנצרות. (בן האלוהים שנולד באופן ניסי)
בהינודאיזם (המקור למושג אווטאר) מוצגים עשר אווטרים של האל וישנו, האל המייצג את הכוח שנועד לקדם את האנושות אל מטרתה הרוחנית. ראמה, קרישנה ובודהה הם נציגים מפורסמים של האל הזה, בצורותיו השונות, האל המגיע להציל את האנושות, לרוב מעצמה, פעם אחר פעם.
הרעיון בכל המקרים דומה. האנושות שקועה במשבר מוסרי, רוחני וחברתי עמוק.
המשבר קשה כל כך שנדרש סוג של "אקס מכינה" כדי להציל אותה. זהו מצב בו ההתפתחות האנושית רוחנית קולקטיבית שסטתה מהתוכנית האלוקית ועשתה פניה לא נכונה קריטית.
לעיתים לא מדובר במשבר אלא בזמן בו האנושית צריכה לעבור זינוק רוחני, אבל תמיד משהו גדול נדרש כדי להחזיר אותה למסלול או לקדם אותה. לשם כך ישות אלוהית רבת עוצמה חייבת להתגלם בתוך העולם. הישות הזאת למרות שמבחינה פיזית היא בשר ודם, אינה חלק מהמשחק האנושי. היא לא הגיעה לעולם כדי לעבור תהליך למידה אישי רגיל אלה כדי להשפיע על קבוצה גדולה של אנשים ולעיתים על העולם כולו.

סופרמן יכול להצליח רק אם נבחר בכך

למרות במובן מסויים ארכיטיפ המשיח או הגואל הוא ארכיטיפ גיבור שנראה חסר פגם ומעל לאפשרות של כישלון. תמיד יש לגואל הזה חולשה מסוימת במידה רבה הוא אנושי יותר מהאנושות עצמה.
הסיבה שלגואל יש חולשה היא מבחינה תיאולוגית "עקרון הבחירה החופשית". הגואל מיצג ההשלכה של התת-מודע הקולקטיבי השואף לשינוי תודעתי עולמי. במקרה שהתת-מודע הקולקטיבי לא מוכן לגאולה, הגואל לא יכול להצליח. לכן לדוגמה הארכיטקט" במטריקס מספר ל"ניאו" דמות הגואל בסרט שהוא "הגואל" מספר שבע ושישה גואלים לפניו נכשלו.
זאת הסיבה לדוגמה שישועה נתפס כמשיח שלא השיג את מטרתו ועליו לחזור שנית.(האנושות לא הייתה מוכנה) זאת הסיבה לאמונה היהודית שבכל דור נולד המשיח הפוטנצאלי, והוא אינו יכול להתגלות או שיכשל בשליחותו עד שהאנושות לא תהיה מוכנה אליו.
זאת אולי הסיבה שקיים קריפטונייט, מתכת כוכבו של סופרמן יכולה לנטרל את כל כוחותיו.
ביהדות יש תפיסה בה המשיח (משיח בן יוסף) יהרג על ידי הנמסיס שלו, הצלחתו תלויה בזכויות של עם ישראל ותפילותיו. הסיבה לאונשיותי של הגואל היא שהוא מייצג למעשה את כל הטוב האנושי. למעשה רגישות, פגיעות וצורך באהבה הן למעשה תכונות אלוהיות.
בגמרא היהודית מצבו של המשיח לפני הגאולה הוא לחיות כקבצן בשערי רומי, כלומר המשיך אינו מורם מעם ולא שייך למצב האנושי העגום.
המשיח או הגואל אינו על-אנושי במובן של מנותק מרגשות וצרכים אנושיים, אלה להפך, הוא חווה את האנושיות באופן עמוק ושלם יותר מבני תמותה. הוא ה"אנושיות הקולקטיבית" ולכן התיקון העצמי שלו הוא התיקון הקולקטיבי של האנושות.

למה לסופרמן אין מסכה?

סופרמן אינו לובש מסכה בדומה לשאר גיבורי העל. כי להיות גיבור בשבילו אינו תפקיד חלקי הדורש ממנו לצאת מהזהות האינדיבידואלית.
הוא המהות של הגיבור, בשבילו המסכה נועדה כדי לרדת למציאות היומיומית ולחיות בין בני האדם. אף אחד לא מצפה שסופרמן יסתתר, ממי יש לו להתחבא ולאיזה מטרה?!
אבל הוא מתחבא בכל זאת בדמותו של קלרק קאנט, גבר קלמזי וחסר ביטחון שנאלץ לכתוב כתבות "אנטי סופרמניות" בשביל בוס מעצבן היורד לחייו.

ארכיטיפ "הנבחר", לרוב יותר אנטי גיבור מגיבור

לא כל מי שנבחר נראה נשגב או אלוהי, כוח של הנבחר הוא באנושיתו.
דמותו של הנבחר כמו המופיע בהארי פוטר, לוק סקייווקר באפי ציידת הערפדים הם בעיקר האנושיות בעוד שאסלן – האריה מנרניה, וגנדלף הם יותר אלוהיות. סופרמן לדעתי נמצא במקום טוב באמצע.

האם אלוהים עובר מסע גיבור?

מסע הגיבור של סופרמן הוא מסע הגיבור מזווית אלוהית, האויבים שלו גם הם גלובליים גדולים מהחיים. הוא נלחם במיליארדרים מרושעים, סופר נבלים שבאו מהכוכב שלו, במחשב על השולט במערכות הנשק של כדור הארץ. אבל אויביו הגדולים ביותר לדעתי היו הצל שלו בסופרמן 3 מ 1983 והצורך שלו להשתלב בחברה שגרם לו להפוך עצמו מבחירה לאדם בשר ודם בסופרמן 2 מ 1981.
אולי אני לוקח סרטים ברצינות גדולה מידי אבל סופרמן 2 מגלה את העיקרון שכל משיח או אווטר עובר במסעו דרך הכמיהה להיות רגיל. האלוהות מקנאת או מסוקרנת במובן מסויים במי שמוגבל, אולי בגלל זה נוצר העולם.

סופרמן כמודל התפתחותי – כוח האהבה והאלטרואיזם הטהור

דמותו של סופרמן היא דמות מאוד שימושית כשאנחנו רוצים להתחבר לכוח הטוב הטהור והנצחי שרוצה להציל את העולם. כוח שנמצא בכולנו. בנוסף יש שם בושה שחשנו אולי כילדים, שנולדו להורים פצועים שנשמתם כבר שועבדה למרוץ עכברים, חיפוש אחר ערך או פיצוי על חסך בסיסי בטבע ואהבה. לא אשמה שאיננו מספיק טובים, אלא אשמה שאנו כה מופלאים, ערים, חיים ומאושרים מבסיסינו, וכל דמויות הסמכות סביבינו נמצאות בהעמדת פנים המסתירה סבל תהומי. ומשם ההכרה שהם לא באו כדי לדאוג, להגן או להציל אותנו, אלה אנחנו באנו להגן, לדאוג ולהציל אותם.
אולי המבוגרים היו גדולים וחכמים מאיתנו, אבל הם כל כך שכחו שהם אהבה.
סופרמן הוא הבודיסטווה, זה הפועל למען אושרם של כל הברואים ביודעו שהוא, שאר הברואים ופעולותיו הם אשליה בלבד. הם משחק את גיבור העל, כי האנושות צריכה משהו כזה, מודל חיקוי. לבסוף כוחו האמיתי אינו פיזי, אלה כוח ההקרבה, הוא מוכן לוותר על כל מה שהוא כדי להציל את האחר, בכך הוא משנה את ליבינו, שזה הדבר הקשה ביותר, דבר שכל הצבאות והגיבורים לא יכולים לעשות.
איננו יכולים לעוף כמוהו או לירות לייזר מהעיניים, אבל לכל אחד מאיתנו יש בחירה לפעול מאהבה טהורה ולהקריב עצמו למען משהו נשגב יותר מהאגו, בכך אנו הופכים לגיבורי על וכל כוחות הטוב יכולים לפעול דרכינו. אנו שליחים מכוכב אחר וכל סיבלנו ומגבלותינו מומתקים עד שהכאב עצמו מרגיש כמו אהבה.
זהו הקרב האמיתי, הנבלים רוצים למעשה שנאמין שהעולם הוא ג'ונגל, שאנו חיות, שהכל סובב סביב כוח וכסף, וסופרמן, חבר מכוכב אחר, הוא זה שמתגלה כאונשי מכול ומזכיר לנו, שהכוח האמיתי היחיד מאחורי הכל הוא הקרבה המונעת מאהבת אמת, ומחזיר אותנו להיות שליחי אור המחויבים לטוב.

האם גילתם את סופרמן שבנפש?

באימון רוחני לחיים כשאנשים מחפשים כיוון או משמעות מגיעים, התרגיל הראשון שאני מציג להם הוא התחברות לארכיטיפ ה"הנבחר" הפנימי. למה אתם "נבחרתם"? איזה כוחות על קיבלתם כדי לממש זאת? בכל אחד מאיתנו יש סופרמן, אם עוד לא מצאתם אותו זה כי עם "כוח גדול מגיעה אחריות גדולה" אולי עדיין אינכם מוכנים לקבל את האחריות הזאת.
הערות:
סמלו של סופרמן, יהלום ובתוכו s הנמצא על הלב (צ'אקרת הלב) מאוד מעניין.
יהלום מיצג את החומר הקשה ביותר ששום דבר לא יכול לשבור, הs מיצגת את הנחש, קונדליני כשהו מתרומם ואינו מצונף בעצמו.
כל אילו הם סמלים של המשיח והבודיסטווה, ביהדות האזוטרית הנחש הוא המשיח, מי שיצר את הגלות מגן עדן, הוא זה שבהתגלמות מתוקנת יחזיר אותנו חזרה לשם (נחש ומשיח הן אותו מספר בגימטריה), כל סיפור הגאולה זה התעוררות הנחש הפנימי, התשוקה ,המיניות ועידונה למצב של נשר, החומר המסוגל לקבל את תכונות הרוח. (כדי להציל את עם ישראל במדבר, דווקא נחש הנחושת נבחר, מכל החיות הנאצלות והטהורות האפשריות, הוא הורם וכל מי שראה אותו נרפא, מסמל את התמרת החומר וזיכוכו לדרגת רוח)
היהלום מיצג גם בבודהיזם (סוטרת היהלום) את התכונה האולטימטיבית של כל התופעות של העדר טבע עצמי, היהלום משקף את הכל והוא החומר המושלם, גם אם ישבר, רק יווצרו יהלומים דומים וקטנים יותר, הריקות הזאת היא הפוטנצייל של עולם השקר והסבל עצמו להיות מותמר לגן עדן מושלם, (ניתן למצוא סמסרה בנירוונה ונירוונה בסמסרה) שאין אפילו לסבל ולשקר "טבע עצמי", ולכן בכוחה של האהבה הגדולה והטוטלית להתמיר גם את השקר הנורא ביותר של הנפרדות והאגו חזרה לאחדות, לאהבה ולעונג הטהור.
* בתמונה, קריסטופר ריב, לדעתי גדול שחקני סופרמן, (היו 12 עד היום, אולי יותר), ריב שבין היתר היה חבר טוב של רובין וויליאמס, חלקו חדר בקולדג', נפצע בתאונת רכיבה קשה, מי שהיה אידאל האתלטיות והכוח בקולנוע ובחיים, סבל מנכות קשה מאוד בשתי העשורים האחרונים של חיין. ריב לא נשבר והיה פעיל מאוד לאחר התאונה בעזרה למוגבלים ופעוליות למען החברה, בכך הפך לסופרמן אמיתי והוכיח שסופרמן אינו עניין של כוחות על טבעיים אלה של לב ואומץ להביא את מתנתך למרות כל המגבלות, איש מעורר השראה.
קריאה מומלצת: להב היהלום, גשה מיקל רורץ.
על ישום רקות בעסקים.
בקרוב אפרסם על מיתוס גן העדן והנחש
 

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות
הרס עצמי

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות וכיצד הם מתבטאים במיתוס גן העדן 

פוסט על מקרה טיפולי על מנגנוני הגנה רגשיים והרס עצמי, פצעי הליבה הרגשיים והקשר לטעות הרוחנית הגדולה ביותר של האנושות שמגולמת בספר בראשית. טעות שעל פי קארל יונג מייצגת את אחד הקומפלקסים המורכבים של תת המודע הקולקטיבי של האנושות.

המשך קריאה »
ארכיטיפים של משיכה בטיפול זוגי תמונת המחשה
ארכיטיפים יונגיאנים

טיפול זוגי ומשיכה בן ארכיטיפים

  5 סוגי משיכה המשפיעים על הזוגיות שלכם ואיך לשפר אותם דרך טיפול זוגי.

אחד הסודות הגדולים ביותר היא מה מעורר משיכה, מדובר בדבר חמקמק, כן יש למשיכה מרכיב פיזיולוגי ופיזי ברור, אבל יש במשיכה גם רובד עמוק יותר.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן