חייזר כמטפורה לצל היונגיאני

סרטי חייזרים כמטפורה למושג הצל היונגיאני

אז התחשק לי לפתוח בסדרת פוסטים על הצל יונגיאני* בקולנוע, ואתחיל ב…חייזרים!

חייזרים הגרסה המדעית

המדען הפופולרי ניל דה גראס* טוען שהיות ואין לנו מידע מדעי אמין על חייזרים רוב הרעיונות עליהם הם מה אנחנו היינו עושים אם הינו ציוויליזציה מתקדמת שפוגשת ציוויליזציה אחרת עם טכנולוגיה נחותה.. התשובה ידועה, זה לא נגמר טוב, ראו ערך ישוב אמריקה, הקאריביים, אפריקה הקולוניאלית וכו

כלומר המפלצות החייזריות כמו האליאנס או הפרדטור, הם… אנחנו!  כבר הוכחנו זאת בעבר, כשיש לנו כח משמעותי על אחרים אנחנו לרוב מנצלים אותו לרעה.

או כדבריו של הסוכן סמית בתרגום חופשי במטריקס "האנושות היא כמו וירוס, הורסת ומתפשטת".

עם זאת יש הבדל גדול בין האנושות של המאה 15 בתקופת קולומבוס להיום והיא…נשק אטומי ואולי קצת פחות דוגמטיות דתית.

 המבחן הרוחני של הטכנולוגיה – להפוך את הצל היונגאני לאור

יש סיכוי סביר שחברה שלא תתפתח גם רוחנית וחברתית באופן השווה להתפתחות טכנולוגית, תשמיד את עצמה*, דמיינו שלכל אחד מאיתנו היתה טכנולוגיית אטום ביתית, שיכולה ליצור תגובת שרשרת שתשמיד את העולם, אם לא היינו יצורים בוגרים בעלי תחושת אחריות קולקטיבית לא היינו שורדים, לכן טכנולוגיה ובגרות רוחנית הן כמו שתי כנפיים…של האנושות, ואין דוגמה טובה מהמשבר הנוכחי למציאות בה אדם ילדותי ושפל המחזיק בכוח טכנולוגי גדול מסכן את כל האנושות, מה היה קורה אם היו 8 מיליארד כאלו???

לכן סביר להניח שתרבות מהחלל החיצון תהיה הרבה הרבה יותר נחמדה ורוחנית מאיתנו, אחרת היא הייתה משמידה עצמה מזמן.*

הפרש טכנולוגי והיחס לאחר 

היחס אלינו גם תלוי בהפרש הטכנולוגי, האם היחס ביניהם לביננו יהיה כמו מדינות באפריקה למדינות אירופה במאה ה 17, או כמו היחס בן ביולוג לקן נמלים שהוא חוקר. ברור שככל שההפרש קטן יותר יש "איום גדול יותר" על החברה הכובשת, מה שעלול להביא ליחס תחרותי ופחות אבהי, עם זאת, בואו רק נחשוב מה אנו עושים לעכברים לבנים (לא אילו של מדריך הטרמפיסט) כדי להבין שאולי גם אם לא נהיה בשבלם תחרות, אנו עדיין בסכנה 

 כשחתול מעופף פגש נמלה אדומה  או האם השוני קובע?

רמת השוני בינינו אליהם הוא גם פקטור, מן הסתם רוב סרטי המד"ב כמו בבילון 5, סטארטרק, ומלחמת הכוכבים וכו מציגים חייזרים מאוד אנושיים, אבל מה אם השוני יהיה כה גדול שכלל לא נוכל להבין את המנטליות האם זה יוביל ליותר אלימות?

 לדוגמה במשחק של אנדר, החייזרים מזכירים תודעה חרקית, מה שגורם לשנאה הדדית ורצון למחוק את האנושות מתוך גועל למה שנתפס לערך הבזוי ביותר אצלם…אינדיווידואליות.

זה לא תמיד אומר שהסיכוי לאלימות גדולה יותר ככל שהשוני גדל.

אחד הדברים המדהימים בהתפתחות המין האנושי זה שהיו די הרבה זנים שלו, לדוגמה האדם הניאנדרטלי, האדם הנמוך, ועוד, אף אחד מהן לא שרד, בעוד שקרובי משפחה רחוקים כמו גורילות ושימפנזים כן.

באופן כמעט ודאי שאר סוגי האדם הוכחדו בגללינו, שתי זנים דומים מידי אבל מתחרים עלולים להשמיד או להתמזג אחד עם השני,(יש בנו אחוז קטן של גנים ניאנדרטלים) בעוד שאם הם רחוקים יותר, לעיתים אין ביניהם תחרות, דמיינו שהחייזרים האלו ניזונים מפרורי גופרית רדיואקטיבית הנמצאים בחלל, לא תיהיה בעיה איתם, אבל אם אנו חיים מאותם משאבים, או אנו זה המשאבים שלהם (ראה ערך המטריקס) אולי תהיה.

לסיכום – האם לפגוש חייזרים זה טוב או רע?, התשובה הקולנועית (רמז תלוי בעבודת הצל הקולקטיבית)

השאלה מורכבת, למעשה בהעדר כל מידע אמיתי, התשובות שניתן הן כמו מבחן רורשאך, המראה הרבה יותר על עצמנו מאשר על מה שנמצא שם…

אם נדרג את הסרטים ניתן לשים אתE.T ואת super 8 ,abyss  לעומת סרטים כמו ,aliens הפלישה ממאדים, תלת רגליים, space troopers והטורף בצד השני,

נראה שמבחינה כמותית הוליווד אינה אופטימית.(או שיותר קל לנגן על חרדה מאשר על תקווה)

סרטים כמו המשחק של אנדר, סטארטרק וכו נותנים תמונה מורכבת ופחות חד משמעית, הסרטים האלו אינם מתעלמים מהסכנה של פגישה עם ציוויליזציה מתקדמת מעולם אחר אבל מאמינים שהיה אפשר לגשר על ההבדלים ולהגיע לשלום ומערכת יחסים חיובית ומפרה בסוף היום.

ושוב צריך לזכור שרוב סרטי המד"ב משתמשים במרחב מרוחק, כדי להעביר ביקורת על החברה העכשווית באופן שלא יעורר התנגדות מיידית, כך שבסוף היום…אנחנו החייזרים, אם אתם הייתם באים מאיזה ציוויליזציה מתקדמת, ונוחתים בכדור הארץ, איך הייתם מתיחסים לניטיבז?… לא צריך לענות, בואו רק נקווה שהם יאהבו אותנו קצת יותר ממה שאנחנו אוהבים את עצמינו….

ומה דעתכם?

הערות:

*נכון להיום המדע גורס שיש מבחינה סטטיסטית סיכוי מצויין לכמות עצומה של יצורים אינטליגנטיים בקוסמוס, אם כי אין הוכחות חותכות לכך.

*צל יונגיאני הוא החלק המוכחש ומודחק באישיות, אותו אנו משליכים על אחרים וכתוצאה נמצאים בהתנגדות וקונפליקט איתם.

*ניל דה גראס טייסון הוא מדען ומגיש טלוויזיה פופולרי, הנחשב היום כנציג מס 1 של המדע, לציבור הרחב בארה"ב.

*השמדה טכנולוגית קרתה כנראה מס פעמים, כשמקרה המפורסם ביותר הוא איי הפסחא, בה הילידים המקומיים השמידו עצמם לדעת בגלל קפיטליזם חזירי במקום בו משאבים מוגבלים (אי מבודד), סיפורה של אטלנטיס גם מהדהד כדוגמה מנבחיי הפריהיסטוריה.

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות
הרס עצמי

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות וכיצד הם מתבטאים במיתוס גן העדן 

פוסט על מקרה טיפולי על מנגנוני הגנה רגשיים והרס עצמי, פצעי הליבה הרגשיים והקשר לטעות הרוחנית הגדולה ביותר של האנושות שמגולמת בספר בראשית. טעות שעל פי קארל יונג מייצגת את אחד הקומפלקסים המורכבים של תת המודע הקולקטיבי של האנושות.

המשך קריאה »
ארכיטיפים של משיכה בטיפול זוגי תמונת המחשה
ארכיטיפים יונגיאנים

טיפול זוגי ומשיכה בן ארכיטיפים

  5 סוגי משיכה המשפיעים על הזוגיות שלכם ואיך לשפר אותם דרך טיפול זוגי.

אחד הסודות הגדולים ביותר היא מה מעורר משיכה, מדובר בדבר חמקמק, כן יש למשיכה מרכיב פיזיולוגי ופיזי ברור, אבל יש במשיכה גם רובד עמוק יותר.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן