איך מפתחים כוח רצון

איך מפתחים כוח רצון

הרבה מאוד מאיתנו חולמים שיהיה לנו כוח רצון כדי לעשות המון דברים אבל בסוף נתקעים בשגרה בינונית, הם מדברים על בריאת מציאות, אבל לעיתים זה רק מילים מכובסות להסתיר דחיינות והעדר משמעת תחת "אני מאפשר ליקום להביא לי את מה שצריך". (כמובן שניתן לברוא מציאות, ויש עניין של חיבור נכון לזרימת החיים שמאפשרת לדברים להגיע בקלות, אבל יש הרבה דברים שאנו יכולים ואמורים להשיג בהתמדה ועבודה קשה)
האמת שמעבר להכול יש לנו קושי עם משמעת עצמית. למשמעת עצמית יש קשר הדוק לכבוד עצמי וערך עצמי.
משמעת עצמית היא תוצאה של מוכנות לדחות סיפוקים ולסבול, שתי דברים שקצת פחות פופולריים מחוץ לגולני ולתוכניות כמו הישרדות.

למה התרבות המערבית לא אוהבת כוח רצון?

התרבות המערבית שונאת משמעת עצמית, אדם עם משמעת ושליטה עצמית מרגיש ערך עצמי, הוא לא ניתן לפיתוי מכל מודעה מגרת חושים או מסר שיווקי שמספר לו שירגיש ערך אם יהיה לו איזשהו מוצר.
למשמעת עצמית יש קשר למילים, בעבר כשמישהו אמר משהו זאת הייתה התחייבות, הדבר הגדול והמשמעותי ביותר שיכולת לתת למישהו זה את ה"מילה" שלך.
‏ערך עצמי היה מגיע מזה שבן אדם היה עומד במילה שלו, זה היה מספיק כדי להרגיש משמעות וערך.
‏היום אנו שומעים את עצמנו ואחרים אומרים הרבה מילים שלא עומד מאחוריהם כלום, וזה גורם לנו לזלזל בעצמי ובאחרים. זה גם גורם לכך שלא נוכל להתמיד במשהו.

האם ערפו לך את הראש? יש סיכוי שכן.

נאמר בגמרא, שחכמי יוון עסקו בעריפת ראשים, כלומר ביצירת תרבות בה הראש מנותק מהגוף.
התרבות היוונית המאוחרת (ההלניסטית) הייתה מקור ההשראה לתרבות המערבית. תרבות בה אין שליטה של המודעות על מה שהגוף עושה, הראש רוצה דיאטה והגוף מזמין עוד עוגה, הראש רוצה ללמוד משהו משמעותי והגוף מזפזפ בין ערוצים בטלוויזיה.
כמובן חשוב לחיות חיים מאוזנים בהם יש הקשבה לגוף ולנפש, אבל במקרים רבים אנו מגיעים לעריצות הצרכים הרגעיים והריגושים המהירים על חשבון הערכים והחזון, זה יוצר שטחיות, רדידות והופך את החיים לחסרי משמעות.
לא סתם מפתחי תוכנות הסמארטפון מונעים מילדיהם סמארטפון, הם יודעים כמה מחשבה הוכנסה בהם כדי שיהיו ממקרים, וירגילו את מי שמשתמש בהם לסיפוק רגשי מהיר ומיידי. מי שמכור לאייפון כמעט לא מסוגל לעבור תהליכי למידה והתפתחות איטיים בהם משקיעים מאמץ גדול וקוצרים תוצאות לאחר שנים.
לצערנו רוב הדברים בעלי הערך הם כאלה, החל מיכולת מדיטטיבית, פיתוח כישורי תקשורת זוגית או שפת ביטוי אומנותית.

למה אני נגד שוקולד, ואני מאוד אוהב שוקולד

מורה רוחני הסביר לי פעם שהדבר ההרסני ביותר לתזונה בריאה זה שוקולד, לא כי שוקולד אינו בריא, להיפך, שוקולד יכול להיות ממש תרופה, הסיבה היא שכשאנו אוכלים שוקולד, כל סקאלת הטעמים משתנה, והרבה טעמים עדינים שאולי היו מספקים אותנו, כמו של מלפפון או חסה לא מורגשים בעלי טעם יותר.
כתוצאה אנו מתרגלים לצרוך אוכל "מרגש" בעל טעם קיצוני. נסו לחשוב על המבורגר, קולה וצ'יפס, עם הרבה קטשופ ומיונז…אחרי זה כבר מה סלט יכול לעשות בשבילנו
עשיתי מספר פעמים דיאטה מקרוביוטית בה אכלתי בעיקר אורז 10 ימים, מדהים איזה עולם טעמים התגלה לי לאחר מספר ימים…
כשאנו מתרגלים למילוי צרכים מהיר, בחיים של חוסר שליטה שמתמכרים לריגושים, אנו יוצאים מאיזון, ומונעים על ידי התמכרות לריגושים גדולים, שנגמרים מהר ומשאירים בנו חלל.
ללא משמעת עצמית לא נוכל לעמוד באינסוף הפיתויים לריגוש גבוהה, ונתמקר לחיים של הגזמה לא בריאה, שיוצרת רעב וחלל אינסופי.
בנוסף תרבות המותרות הזאת מאוד מדלדלת את יכולת העמידה שלנו מול כאב ואת הסבלנות שלנו לקבל עונג המבוסס על תהליכים לזמן ארוך. רובינו מכורים ל"מזון מהיר" רגשי, רוחני וגופני. גם אם אנו מבינים שתזונה טבעית ומאוזנת היא הדבר הטוב בשבילנו. ללא כוח התנגדות עצום חברת ה"שפע", יצרנית הכבשים והזומבים תגיע אלינו במוקדם או במאוחר. 0
עתה אסביר איך מפתחים את כוח ההתנגדות הזה.
 
כוח רצון ומשמעת עצמית - בתמונה אדם רץ
ספורט מאפשר לאמן את שריר כוח הרצון, התמדה יותר חשובה מהאינטנסיביות

אז איך מפתחים משמעת עצמית וכוח רצון?

1. טאפס – סוד האש ההודי
ברוחניות ההודית אחד הדברים המרכזיים שבולטים מייד זה החיבור בן סיגופים ורוח, סאדואים לוקחים על עצמם נדרים מוזרים כמו להתגלגל חצי מהודו, או להחזיק את יד שמאל חצי שנה באוויר.
יש לי הרבה מה לומר על הנושא אבל בכוח רצון הם מבינים.
סוואמי ויוקננדה סרסווטי שהיה מורי לאורך תקופה ארוכה משייך כוח רצון לאלמנט האש וצ'קרה השלישית. הדרך לפתח כוח רצון היא להחליט על מגבלה או משימה, וברגע שקבענו שנעשה אותה, לא לשגת ממנה בשום מחיר.
ההגיון פשוט, ברגע שאנו קובעים משהו ואז מוותרים לעצמנו ,בפעם הבאה יהיה קשה יותר לעמוד במשימה, אם קבענו משימה ועמדנו בה, יצרנו הרגל של לציית למה שקבענו לעצמנו. בפעם הבא זה יהיה יותר קל. המוח לא באמת מבדיל בין משימה קטנה לגדולה. גם אם החלטנו לא לאכול אחרי 9 בערב והצלחנו, שריר הרצון נבנה מזה, גם אם טיפסנו על הר האוורסט ועצרנו מטר לפני הפסגה, כוח הרצון נחלש מזה.
החוכמה היא לקבוע אתגרים שניתן לעמוד בהם, וברגע שקבענו אותם להתאבד עליהם בכל מחיר, בלי לוותר בלי להתפשר.
ניתן להחליט על להשאיר את יד ימין באויר 10 ד ביום, אבל עדיף לקבוע משימות מועילות, כמו מדיטציה כל בוקר, או 4 קמ ריצה.
עם הזמן יהיה לנו קל יותר להחליט ולבצע, והאש הפנימית שלנו, ואיתה הביטחון העצמי יתעצמו.
בשיעור הראשון בשיעור איגרוף תאילנדי המאמן ביקש מאיתנו להחזיק ידיים מאוגרפות באוויר למשך 10 דקות, היה קשה, אבל התחושה אחרי היתה אופורית. בחרו לכם את תרגילי מכון הכושר שלכם לשריר "הרצון" זה משנה חיים.
2. דחיינות – רוצחת כוח רצון מס 1, איך לדחות אותה
‏לכולנו נטייה להימנע מדברים שאיננו אוהבים, תת המודע שלנו אלוף בלשכנע אותנו לא לעשות דברים מסוימים , מה שגורם לכך שלעולם למעשה לא באמת נביא עצמינו למימוש. ישנם מספר אסטרטגיות לנטרל נתייה זאת.
א. כשאנו תופסים עצמנו נמנעים ממשהו, נבטא את הדחיינות בקול או כתיבה. ממש נאמר "אני לא רוצה לעשות זאת" ונחזור על כך שוב ושוב, עד שהקול הזה יתפוגג, אז יעלה הקול המנוגד שאומר "אני רוצה לעשות זאת"…נפעל על פיו.
ב הקול הדחייני ישכנע אותנו בדברים קטנים, רק עוד רגע במיטה, רק עוד פרק בנטפליקס… עלינו לענות לו בדברים קטנים, רק אצה מהמיטה ל 5 ד, רק אקח הפסקה קטנה מהפרק. כששנינו מצב, יותר קל להמשיך בדרך אחרת.

תכניקת הרס דחיינות המודגמת על ידי המהפנט דיוד שניידר.

3.לשמור על האמת

לחלק הרכרוכי נהנתני שבנו יש כוח במקום של ערכים ולאמת אין. עלינו לתרגל באופן קבוע, כנות, ואמירת אמת. עלינו לבדוק לאור אילו ערכים היינו רוצים לחיות, ולהתאמן באופן קבוע להעדיף את מה שנכון על מה שכיף וקל. המצוות היהודיות והנדרים של נזירים בודהיסטים הם למעשה תוכנית אימונים לחיזוק פעולה על פי הנכון והאמיתי ולא על פי הדרך הקצרה ביותר לפורקן ועונג.
זמן מיוחד לביצוע כל מה שאנו מזניחים
אחת הבעיות עם עשיית דברים חשובים אך קשים זה להיכנס לפעולה.
קביעת זמן מוגדר בשבוע, בו אנו לוקחים את כל המטלות החשובות אך הלו דחופות, ולכן הנדחות מתאבדים עליהם הוא תרגול נפלא לאפקטיביות ויצרנות, לחיזוק הרצון.
4.חיים של מתינות
בגמרא מופיע סיפור על איש שהתלבט בין ללכת בדרך הקצרה והארוכה או בדרך הארוכה והקצרה. הדרך הקצרה והארוכה היא דרך של השגת עונג מדברים שמספקים תענוג גדול ללא השקעה או מאמץ, אבל העונג לא נשאר זמן רב ונדרש יותר מהם עם הזמן כדי לחוות אותו עונג, סמים, אכילה מופרזת, סדרות נטפליקס, אלכוהול ושיטוט במדיה חברתית הם דוגמאות לכך, לעומת זאת תרגול רוחני, כושר, יצירה, עשיית חסדים הם דוגמאות לדברים הדורשים מאמץ ומשמעת אבל מביאים לזיכוך ועונג יציב יותר ההופך לחלק מההוויה שלנו.
מבחן האצבע לבדיקת העונג שהדבר מיצר היא האם הפעולה מפוצצת את ה"כלי" באור ולכן יש עונג, או מייצרת יותר רגישות וזיכוך של התודעה כך שאפילו דברים רגילים ויומיומיים נעשים מענגים.
ככל שהחיים מבוססים יותר על צורת העונג השניה קל יותר להפעיל את כוח הרצון.
5. צעדים קטנים ועמידה במבחנים
לא מומלץ כשמדובר בכוח רצון לבחור בגישה של הכל או כלום, או שאני ווים הוף** או שאני נהנתן עם קרס ששותה בירות כל היום. מומלץ להתחיל בצעדים קטנים, להבין שיש נפילות ונסיגות והחוכמה בסוף היא ליפול 7 פעמים ולקום 8.
יש מצבי מבחן, בהם לקחנו על עצמנו מגבלה כמו לא לאכול אחרי 8 בערב ואז מציעים לנו בדיוק את העוגה שאנו אוהבים, או הגענו מותשים הביתה ונזכרנו שלא עשינו את מחויבות המדיטציה שלנו.
במצבים אלו תת המודע לומד מי אנו באמת ומה באמת חשוב, עמידה בעקרונות שלנו אז תביא קפיצת דרך עצומה בפיתוח כוח הרצון והערך העצמי שלנו. לא לוותר לעצמנו אז. אם כבר ויתרנו מומלץ לעשות תרגול כפול ביום למחרת… אבל ממליץ לא להגיע לזה!
הערות:
* וים הוף הוא אתלט שהתפרסם בהצלחה לטפס לפיסגת האוורסט במכנסים קצרות, פיתח שיטה לבריאות ועמידות גופנית המבוססת על נשימה ואמבטיות קרח.
*פוסט העוסק בסיבות לחבלה עצמית הפוגעות בכוח הרצון.

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות
הרס עצמי

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות וכיצד הם מתבטאים במיתוס גן העדן 

פוסט על מקרה טיפולי על מנגנוני הגנה רגשיים והרס עצמי, פצעי הליבה הרגשיים והקשר לטעות הרוחנית הגדולה ביותר של האנושות שמגולמת בספר בראשית. טעות שעל פי קארל יונג מייצגת את אחד הקומפלקסים המורכבים של תת המודע הקולקטיבי של האנושות.

המשך קריאה »
ארכיטיפים של משיכה בטיפול זוגי תמונת המחשה
ארכיטיפים יונגיאנים

טיפול זוגי ומשיכה בן ארכיטיפים

  5 סוגי משיכה המשפיעים על הזוגיות שלכם ואיך לשפר אותם דרך טיפול זוגי.

אחד הסודות הגדולים ביותר היא מה מעורר משיכה, מדובר בדבר חמקמק, כן יש למשיכה מרכיב פיזיולוגי ופיזי ברור, אבל יש במשיכה גם רובד עמוק יותר.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן