בן זוג אלים - כיצד להתמודד

בני זוג אלימים – למה אנו ממגנטים אותם, איך להימנע מזה

מה גורם לנו למגנט בני זוג אלימים? מה בתוכינו מוציא את הצד האפל בבני זוג? איך להפסיק את התופעה הזאת וליצר קשרים בטוחים ומעצימים? למה לוותר על הכוח שלך ולרצות לא משפר את היחסים, אלימות זוגית היא תופעה קשה ובעלת נתיה לשחזור עצמי, לרוב לילדות וליחס ההורי בתקופה הזאת יש השפעה גדולה על דפוס הזוגיות הבוגר.

סיפורה של אורה הקורבנית הלא תמימה

היא משכה גברים “איכותיים”, אבל הם תמיד חשפו צד אפל בסוף, היא לא הבינה למה זה קורה, איך יכול להיות שכל גבר שבחרה התגלה כבעיתי ולעיתים כממש מפלצת, אולי זה משהו דפוק בדיסק שלי חשבה?
אבל היא לא הבינה מה דפוק שם, אולי אני משחזרת משהו מהילדות, היה לה אב אלים מולו היתה אולי היחידה שהעיזה לעמוד אבל האם זה אומר שלנצח תהיה בסרט הזה? מדוע אלימות בן בני זוג לקחה חלק מרכזי בחייה?

טיפול

אני: מעניין את נראית לי מתוקה ונשית, אני לא רואה בך את הלוחמת שהגנה על משפחתה ממפלצת.
היא: סגרתי אותה עמוק, אני אפילו מתביישת שהייתי פעם כה אלימה, צעקתי, נלחמתי, הייתי כמו חיה בילדות מול אבי.
אני: אז למה הפכת עכשיו?
היא: אני מרגישה שגברים רואים אותי כדבר חמוד וקטן שצריך לקחת עליו בעלות ולהגן עליו. הם לא מבינים שיש לי גם דרקון בפנים.

 3 שלבים של היכרות אינטימית

למעשה בקשר יש 3 שלבים של הכרות, בשלב הראשון אנו פוגשים את הצד היפה והמושך בבן הזוג, קצת אחרי אנחנו מגלים את הצד הרגיל והנורמטיבי שלו, אבל אנחנו באמת מכירים אותו כשגם המפלצת או הצד האפל שלו מתגלה, רק אם אנו מסוגלים לאהוב ולקבל אותו כולל המפלצת יש סיכוי שהקשר יצליח בטווח הארוך.
אבל לעיתים לוקח זמן עד שהצד המכוער והאפל מרגיש בטוח מספיק להשתחרר. לעיתים זה כבר קצת מאוחר, ואנו תקועים עם משהו שמעולם לא היינו בוחרים באופן מודע להיות איתו רק עם כמה ילדים ומשכנתא ל- 30 שנה יחד. לרוב הצד הזה הראה רמזים כבר בהתחלה, רק שבד״כ לא רצינו לראות אותו כי היינו מסונוורים מהחלק היפה והמקסים.

האם אלימות היא תכונה מושכת?

היא: אבל למה אני בוחרת אנשים עם צד אלים?
יש פה פרדוקס אבולוציוני, במקום אינסטינקטיבי אישה מרגישה שגבר “אלים” יכול להגן עליה, אבל מצד שני האלימות שלו עלולה לצאת נגדה, לכן אלימות עושה את זה לנשים מסויימות במיוחד אם הן גדלו בתרבות מצ׳ואיסטית שבה אין לאישה זכות לפתח את הגבריות או היה להם הורה אלים.
מצד שני העובדה שאת התביישת באלימות שלך בילדות וחסמת אותה, גורמת לזה שאת תמגנטי אלימות בחוץ.
 
זוגיות אלימה - תמונה של אישה לאחר מפגש אלים מול גבר
זוגיות אלימה קשורה מאוד בדפוסים הנלמדים בילדות וממערכת היחסים בין ההורים ובין ההורה והילד, במקרים רבים אנו משחזרים דפוס אלים שלמדנו בשלב המוקדם ונתקשה לשנות אותו ללא עזרה פסיכולוגית

בני זוג אלימים – האם הקורבן אשם?

יש לזה כמה סיבות, קודם כל אדם עם צורך לשלוט מרגיש שאת כמו מבצר בלי שומרים, וזה כמו פרצה הקוראת לגנב, דודה שלי גרה בשנות ה 90 בניו יורק, והיתה חוצה את סנטרל פארק כמעט כל לילה, בתקופה אפלה בה היו נאנסות שם נשים כמעט כל יום, שאלתי אותה למה היא עושה את זה, ותשובתה, זה מקצר לי את ההליכה בחצי שעה, ואני לוחמת, כשגבר רע מעיף אליי מבט הוא רואה שאיתי זה לא יגמר טוב מבחינתו, והוא מחפש מישהי אחרת.
היא מעולם לא הוטרדה.
כשקברת את הלוחמת שלך עמוק בתת מודע, את הפכת מטרה לגברים שהאג’נדה שלהם היא אלימות וניצול.
זה גם נוגד את אסטרטגיית ההישרדות הנוכחית שלך שזה להיות חמודה ומרצה, את מפחדת שאם הדרקונית תצא את תאבדי את האהבה.
חוץ מזה הלוחמת הפנימית הזאת שלך, שהצילה אותך ואת משפחתך בילדות, ושעשית מאמץ אדיר לדכא בשם הנשיות והרוחניות, רוצה לחזור להיות חלק ממך, באופן תת מודע היא מייצרת ומושכת מצבים בהם תצטרכי אותה.
דרך אגב היא חסרה לך בחיים לא רק בזוגיות אלא גם מול הילד, מול אתגרי הקריירה, ובעוד מקומות.

אלימות בן בני זוג – המלחמה הקרה בתוך הלב

היא: אבל אם אתן לה מקום הכוח הפראי שלה עלול להרוס הכל.
אני: אולי, אבל אם לא תתעורר הקשרים שלך יהרסו בכל מקרה. קצת כמו במלחמה הקרה, לפעמים רק כשהצד השני מבין שזוגיות אינה משחק סכום 0, ולתוקפנות יש מחיר, הוא פתוח למשחק חדש, של אני בסדר ואת בסדר. גם בן הזוג יכבד אותך יותר אם תתני לה מקום, וזה גם ירגיש לו יותר בטוח, כי עכשיו את ווילד קארד, הוא לא יודע מתי המפלצת תתעורר, עם זאת כשלמפלצת יש מקום והיא חלק מהסיפור הזוגי, ניתן לנהל אותה ואת המפלצת שלו, וזה עדיף.

כיצד לנטרל בני זוג אלימים

כרגע היא הורסת הכל, כי את לא נותנת לה כלל מקום, ואז המצבים היחדים שהיא מתגלה היא כשאת מאבדת שליטה ופוגענית כלפי הילד ובן הזוג או כשאת במצוקה גדולה שלא היית נכנסת אליה אם היא היתה נוכחת.
אם תתיידדי איתה, תוכלי לאזן ולשלוט יותר באנרגיה של הדרקונית הזאת, ומשטן מפחיד, דוחה ומביש היא תהפוך לשומרת נאמנה, כמו אצל דודה שלי, תגלי חלק פנימי שמרתיע מניאקים ומונע בעיות לפני שהתחילו.
הרעיון הוא לרכב על הדרקון, כמו אולי דינאריז במשחקי הכס, לשלוט בכוח ואז הוא הופך למתנה.
האידיאל הוא לא להיות נאיבית וחסרת כוח, אלה להיות מישהי שיכולה להיות מסוכנת אבל בוחרת בדרך השלום כי כך היא מעדיפה כל עוד זה אפשרי.
היא: אז איך עושים זאת?
סרטון של הפסיכולוג ג'ורדן פיתרסון המסביר על הקשר בן אלימות וקורבנות בזוגיות

תרגיל למניעת אלימות בן בני זוג – להתיידד עם הדרקון

א. חשבי על רגע שגבולותייך נפרצו
ב. תראי את הזעם, הכאב, הרצון להכאיב בחזרה
ג. איפה זה ממוקם בגוף
ד. הקריני את האנרגיה הזועמת על מסך דמיוני מולך
ה. איזה דמות מופיעה?
ו. מה היא רוצה באמת?
ז. מה היא צריכה?
ח. למה היא הופכת כשאת מוכנה לקבל אותה ולתת לה מקום?
ט. הסכימי לתת לה מקום בחייך, צרי איתה חוזה ידידות חדש.

הערות:

*אורה שם בדוי, מהבוסס על מקרה אמיתי

*הרחבה על הנושא המאמר על הצל הפסיכולוגי

*הרחבה על מעגל הקורבן, מקרבן מושיע בפוסט הזה.

 

רוצה לדעת את הארכיטיפ הדומיננטי שלך ולברר אם אימון במסע הגיבור יכול להביא לחייך פריצת דרך? מלא פרטים ונקבע שיחת ברור ואבחון של 20 ד ללא עלות!

פוסטים נוספים

חוויה טראומה רגשית ומיתולוגיה
טראומה נפשית

טראומה נפשית והחוויה המיתולוגית – כיצד מיתולוגיה ודת קשורות בחוויית הטראומה

טראומה והחוויה המיתולוגית – כיצד מיתולוגיה ודת קשורות בחווית הטראומה האישית, מה הקשר בין טראומה אישית לטראומה קולקטיבית, כיצד החברה והתרבות עוצבו דרך טראומה, מהו הקבעון הטראומתי שאנחנו כה רגילים אליו שאיננו מודעים למציאותו, ואיך משחררים אותו.

Read More »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

הרשמו כאן לקבלת שאלון אבחון ארכיטיפ דומיננטי במתנה

דילוג לתוכן