10 סימנים שיעזרו לכם לזהות שנמצאים במערכת יחסים עם נרקיסיסט

10 סימנים שיעזרו לכם לזהות שאתם נמצאים במערכת יחסים עם נרקיסיסט

כיצד לדעת שאתם במערכת יחסים אם נרקיסיסט? מערכת יחסים עם נרקסיסיט יכולה להיות מאוד מתעתעת בשלבים הראשונים שלה, ומאוד קשה לטיפול או ניתוק בשלבים המתקדמים שלה. הפוטט מציג 10 סימנים שיעזרו לכם לברר אם מערכת היחסים שלכם היא בסיכוי גבוה עם נרקיסיסט, הפוסט בלשון נקבה אבל מתאים גם לזכרים במערכת יחסים עם נרקיסיסטית.

סימן מס' 1 שאתם נמצאים במערכת יחסים עם נרקיסיסט: הקשר לוקח לכם אנרגיה

קשר עם נרקסיסט מתאפיין בשאיבת אנרגיה, נרקיסיסט הוא כמו ערפד, יש בתוכו חור רגשי ענק, אותו הוא מנסה למלא באנרגיה שלך, אם את חשה מרוקנת אחרי פגישה איתו, יש סיכוי טוב שמדובר בנרקיסיסט.

סימן מס' 2 שאתם נמצאים במערכת יחסים עם נרקיסיסט: יש לבן הזוג בעיית נתינה

חלק מהנרקיסיסטים מאוד טובים "באשליה" של נתינה בשלבים הראשונים של הקשר, לעיתים הם "מאוד מיחצנים" את הנתינה ו"ההקרבה" שלהם למענך, הם נוטים להפוך כל מעשה קטן או גדול של נתינה בשבילך "בהיכל התהילה" ולהזכיר אותו כל הזמן, לעומת זאת ההקרבה שאת עושה למענם היא "מובן מאליו" ותמיד פחות ממה שאת אמורה. אם שמת לב שנתינה אמיתית ותמימה ש"אינה" חלק מיחצנות עצמית קשה לבן הזוג שלך כמו טיפול שיניים… תברחי מהר. 

סימן מס' 3  שאתם נמצאים במערכת יחסים עם נרקיסיסט: הקשר מתאפיין בחוסר יציבות ודרמה

אם בן הזוג "חייב" לייצר דרמה רגשית כל פעם שאת מנסה לעשות איתו שיחה רצינית, אם "אסור להטיל ספק בנאמנותו וטוהרו, וכל שיקוף ואפילו הקטן ביותר מיצר "עלבון" קשה, ואם הקשר יכול לעבור מעונג ולסבל וטירוף תוך שניות, יש סבירות שאת בקשר עם נרקיסיסט.

סימן מס' 4 שאתם נמצאים במערכת יחסים עם נרקיסיסט: בן הזוג גורם לך להרגיש אשמה

אם בן הזוג גורם לך להרגיש "רעה" ומציג את עצמו כ"קורבן" שלך, אם הוא גורם לך להרגיש קטנה וחסרת ערך, שהוא איתך רק מתוך "רחמים" או "טוב" ליבו, וחושב שאת חייבת להרגיש אסירת תודה על עצם זה שהוא איתך, יש סיכוי טוב שאת בקשר עם נרקיסיסט.

סימן מס' 5 שאתם נמצאים במערכת יחסים עם נרקיסיסט: בן הזוג מערער על בוחן המציאות שלך (גז לייטינג)

אם בן הזוג מכחיש דברים שאת רואה שהוא עושה למול עייניך, אם הוא גורם לך באופן קבוע להרגיש שיש משהו פגום "בפרוש שלך של המציאות", אם את רואה שהוא "מוחק" דברים שהוא עשה, כמו התפרצות זעם מיד לאחר שהן קרו, ומתייחס אליך כאילו שאת משוגעת כשאת מזכירה אותן, אם הוא "מביים" התנהגות אחרת לגמרי ליד אנשים זרים, ומשתמש בדעתם על הקשר, כדי להראות לך ש"את הוזה" את הדברים שהוא עושה לך,  יש סיכוי טוב שהוא נרקיסיסט.

סימן מס'  6 שאתם נמצאים במערכת יחסים עם נרקיסיסט: בן הזוג לא לוקח אחריות על התנהגות פוגענית

אם בן הזוג לעולם לא מקבל ביקורת, אם כל התנהגות פוגענית שלו היא תמיד איכשהו באשמתך, אם הוא לא מסוגל או מוכן לראות את הנזק שהתנהגיות אלימות שלו יוצרות אצלך, והוא פותר אותן כ"הייתי אמיתי" או "זה מי שאני" אז יש סיכוי טוב שמדובר בנרקיסיסט

סימן מס' 7 שאתם נמצאים במערכת יחסים עם נרקיסיסט: בן הזוג מבודד אותך ממעגל החברים והדברים שנותנים לך כוח

אם בן הזוג מתעקש שתנתקי קשר עם חברים וחברות שמעצמים אותך, שתפסיקי לעשות דברים שאת אוהבת, ושהוא "מספיק" לך ויוכל למלא את כל צרכיך אם רק "תתמסרי" לו, יש סיכוי טוב שמדובר בנרקיסיסט. לעיתים הוא יסביר התנהגויות פוגעניות או מנוכרות שלו בזה שלא הוכחת את עצמך עדין ב"מבחן הנאמנות שלך" ויבטיח שברגע שתשחררי קשרים תומכים, אז הוא יהיה נפלא כמו בתחילת הקשר… חשוב שתדעי שככל שתיהי חלשה ותלויה בו יותר, הוא יותר יקח אותך כמובן מאליו ויתנהג אליך באופן גרוע יותר.

יצירת דרמה ריגשית כדי להיות במרכז היא מאפיין של נרקיסיזם
יצירת דרמה ריגשית כדי להיות במרכז היא מאפיין של נרקיסיזם, בתמונה אישה המבטאת רגשות קיצוניים לצורך המחשה

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:

סימן מס' 8 שאתם נמצאים במערכת יחסים עם נרקיסיסט: בן הזוג יוצר אצלך תלות

אם בן הזוג טובע שתפסיקי לעבוד, מעודד התמכרות שלך, מתנגד לזה שתלמדי או תפתחי מיומנויות שיאפשרו לך עצמאות, מנסה לשכנע אותך שאת "חסרת ערך", "לא ראויה" להצלחה ושאם הוא יעזוב אותך אף אחד לא ירצה אותך יש סיכוי טוב שהוא נרקיסיסט.

סימן מס' 9  שאתם נמצאים במערכת יחסים עם נרקיסיסט: בן הזוג מצפה שתבטלי את הצרכים שלך ושתשימי אותו במרכז חייך

אם בן הזוג חושב שאת לא אמורה להיות בעלת צרכים כי את "מלאך" ובאת "לרפא אותו" או כי את "סמרוט" חסר חשיבות והזכות היחידה שיש לך לקיום זה "זמינות טוטאלית" למלא את צרכיו אז יש סיכוי טוב שמדובר בנרקיסיסט.

סימן מס' 10 שאתם נמצאים במערכת יחסים עם נרקיסיסט: בן הזוג משתמש במוסר כפול ומתנהג באופן הפוך למה שהוא מצפה שאת תתנהגי

אם בן הזוג טובע ממך רמה מוסרית מאוד גבוה בעוד שלו מותר לעשות הכל. יש סיכוי שהוא נרקיסיסט

לסיכום

לא כל התנהגות אנוכית או פוגענית בהכרח קשורה להפרעת אישיות נרקיסיסטית, אבל אם התנהגויות האלו הם משהו חוזר וקבוע, ואם יש מגוון של התנהגויות כאלו, כדי לעשות חושבים בקשר לקשר ולהתייעץ עם איש מקצוע על המצב שלך, בן זוג נרקיסיסטי לא ניתן ל"תיקון", וככל שמערכת היחסים איתו מתארכת ככה יותר קשה להימלט ממנה. אם את מזהה שאת במערכת כזאת ומפחדת שאין לך את הכוחות, חשוב שתקבלי עזרה. 

בהצלחה.

הערות:

סרטון ערך מעניין של הפסיכולוג ד"ר ג'ורדן פיתרסון על איך נרקיסיסטים מערימים עלינו.

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות
הרס עצמי

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות וכיצד הם מתבטאים במיתוס גן העדן 

פוסט על מקרה טיפולי על מנגנוני הגנה רגשיים והרס עצמי, פצעי הליבה הרגשיים והקשר לטעות הרוחנית הגדולה ביותר של האנושות שמגולמת בספר בראשית. טעות שעל פי קארל יונג מייצגת את אחד הקומפלקסים המורכבים של תת המודע הקולקטיבי של האנושות.

המשך קריאה »
ארכיטיפים של משיכה בטיפול זוגי תמונת המחשה
ארכיטיפים יונגיאנים

טיפול זוגי ומשיכה בן ארכיטיפים

  5 סוגי משיכה המשפיעים על הזוגיות שלכם ואיך לשפר אותם דרך טיפול זוגי.

אחד הסודות הגדולים ביותר היא מה מעורר משיכה, מדובר בדבר חמקמק, כן יש למשיכה מרכיב פיזיולוגי ופיזי ברור, אבל יש במשיכה גם רובד עמוק יותר.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן