אך לזהות מטפל נרקיסיסטי

איך לזהות מטפל נרקיסיסט?

12 נורות אזהרה שיסמנו לך שהמטפל או המאמן לחיים שלך הוא בעל קווים נרקיסיסטיים

שיחת ההתעניינות עם המטפל שחשב שהוא אלוהים 

הקדמה:

היתה לו בעיה רגשית עיקשת שלא הגיע לפיתרון, המודעה של המטפל הזה היתה מדוייקת, ולחצה לו בדיוק על נקודת הכאב… ועל התיקווה.

השיחה:

מטופל אפשרי: אני מתעניין בצורת הטיפול שלך, הבנתי שאתה מומחה לתת מודע, ומטפל בבעיות "עומק".

המטפל: כן, יש לי הרבה תעודות, ואני מוביל בתחומי.

המטופל: עברתי הרבה טיפולים, טראומה מורכבת, ואני גם למדתי טיפול בעצמי.

המטפל: אני לא בטוח שאפשר לטפל בך… 

מטופל: למה?

המטפל: אתה יודע יותר מידי, אתה תכניס את הידע שלך ולא תאפשר לי לעשות את הטיפול.

המטופל: אתה לא מכיר אותי, אתה רוצה להגיד שאני לא בסדר כי אני יודע הרבה על טיפול, אולי אני יודע לשים ידע בצד ולהתמסר.

המטפל: יש הפתעות, אבל לרוב זה ככה, אני את התעודות שלי זרקתי לפח, כל הידע זה בולשיט, מה שאני עושה אחרים לא מצליחים בלי קשר לתעודות שלהם.

המטופל: אתה פוסל אותי עוד לפני שעשינו ראיון, מה אתה חושב יעזור לי לדעתך? שאמחוק את השכל כדי שאוכל להתאים לטיפול שלך?

המטפל: אתה בא אלי ואומר שניסת הרבה דברים ולא עזר, אז אם רוצה שאטפל בך צריך לקבל מה שאומר.

המטופל: לא אמרתי שלא עזרו, כל טיפול הוריד שיכבה, עברתי דרך ארוכה והתקדמתי אבל לא הגעתי לריפוי המלא.

המטפל: אולי, אני מטפל בבעיות מהשורש, לא מסכים איתך שתהליך. או שמרפאים או שלו, אני יודע לעשות את מה שצריך, אני עושה זאת ואחרים רק מבטיחים, אין לי זמן לדבר עכשיו, אני טס לחו"ל עוד מעט, עוד שאלות?

המטופל: אוקיי, אבל אתה אומר שלי אתה לא יכול לעזור? או רק אם אסכים מראש לכל מה שתאמר לי?

המטפל: אני לא בטוח, אצתרך לבדוק אותך, האמת שאני יודע לטפל בבעיות ואני גם מתקשר, ככה שמרגיש אינטואיטיבית שאתה לא יכול להתרפא, ואני לא טועה בדברים.

 

המטופל: ואת כל זה אתה אומר אחרי 3 ד שיחה איתי? אתה מצפה שאני אתחנן לפניך שתקבל אותי ושאשלם כל סכום רק כדי שתאשר אותי ותגיד שיש לי סיכוי להירפא?… האמת שלא היתי נותן לך לטפל באוגר הבית שלי.  אני גם מטפל באנשים וגם אם מגיעים אלי אנשים שהם קצת חוכמולוגים, או לא בשלים, (ואני לא חושב שאני כזה), אני מוצא את הדרך לעקוף את זה, זה עוד "'דפוס אישיות", וגם אם אני חושב שאני לא אצליח אני לא אגיד להם מסקנות מוחלטות בפרצוף , שזה פשוט פוגע, ויוצר אמונות מגבילות אצל מישהו שגם ככה קשה לו.

המטפל: ככה אני איש שמדבר לעיניין, אני ממהר, אולי בפעם אחרת נדבר יותר.

 

המטופל:  מה שעשית זה לנצל את הפגיעות והפתיחות שלי, לפני משהו שמציג את עצמו כסמכות, ובמקום לעזור לי, יצרת אצלי עוד אמונות מגבילות וטראומה מלפתוח עצמי לאדם "מקצועי".

 

ציפת שהאופי המרצה שלי מייד יעשה הכל כדי "להוכיח לך שאתה טועה" אבל האמת, אני בעיקר מרגיש שאתה אדם מסוכן, ולפתוח לפניך את תת המודע שלי זה הדבר האחרון שארצה לעשות, מפחיד מה אתה עושה ללקוחות אחרים, ומה אתה משתיל להם בתודעה, אם אתה כל כך מאויים ממשהו שמבין בטיפול לפחות כמוך אולי כדי שתסתכל על חוסר הביטחון ותחושת המתחזה שלך, בכל מקרה, הצלחת לערער אותי, מזל שכבר פגשתי אנשים כמוך בעבר ואני יודע להיזהר.

 

—השיחה נגמרה—

 

*כיצד לזהות מטפל נרקיסיסט בפועל :*

אז קצת כמו אנשים עם נטיה עבריינית הבוחרים להיות "סוהרים" יש גם במקצועות טיפוליים אנשים עם הפרעה נרקסיסיטית. אנשים כאלו נמשכים לכוח שהם מקבלים מהפתיחות והפגיעות של מטפליהם ושואפים להשיג עליהן שליטה. 

 

במיוחד הם נמשכים למטופלים מרצים שנתנו את "סמכותים הפנימית" לדמות הורית, קל לשלוט בהם, כל מה שצריך זה להעביר את הסמכות, מההורה אליהם, והלקוח תלוי בהם ובאישור שלהם לנצח.

 

מטפלים כאלו לעולם לא יעשו את המהלך של להחזיר את תחושת הכוח והסמכות העצמית למטופל. כי אז "יוכל לבחור להפסיק את הטיפול", הדבר הזה מאוד נפוץ בעולם הטיפול הפסיכולוגי הקונבנציונלי, בו נראה הגיוני להיות 20 שנה בטיפול, בלי התקדמות ממשית, אני מכיר אישית בחור צעיר שהתחיל טיפול בגיל 15 אצל פסיכולוגית ונישאר אצלה כ 17 שנים. במהלך השנים האלו, הוא החרים את אחיו הבכור, ודרש בשביל הפסיכולוגית סכומי כסף גדולים מאביו העשיר, כשהאב דרש להפסיק את הטיפול הוא פתח בשביתת רעב. התלות הרגשית שלו פסיכולוגית הזאת היתה מוחלטת.(כמובן שלא כל הפסיכולוגים כאלו)

 

לא תמיד נעשת מניפולציה מכוונת, העברה טיפולית היא תופעה טבעית, כמעט בלתי נמנע שהמטופל לא ישליך על המטפל את תפקיד ההורה המיטיב, וינסה לזכות ב"אישרו", ללא עבודת מודעות אקטיבית, לפחות אחד מ 5 מטופלים יפתח תלות רגשית, מטפל לא אחראי, עלול להשאיר את המצב ו"להינות" ממנו, נרקסיסטת ייצר אותו באופן מכוון.

 

***מספר נורות אדומות לזיהוי מטפל נרקיסיסט:***

 

א. אתה צריך להוכיח לו שראוי לטיפול, הם עלולים להעביר עליך ביקורת נחרצת על בסיס שיטחי ביותר, בלי שביקשת ולגרום לך להרגיש שאתה חייב להוכיח להם משהו כדי להיות "ראוי" לטיפול.

ב. אסור לערער על קביעות או דברים שעושה, הם מצפים ל"קבלה מלאה" של סמכותם, והתייחסות לכל מה שיגדו כאמת שאין לערער עליה, יתהללו בכל ה"תעודות", הניסיון או "יכולת תקשור".

ג. מערער סמכות על עולמך, מבחינתם כל תחושה שלך שאינה מתאימה לפרדיגמה שלהם היא קשקוש, או דבר בטל מול מול "חוכמתם" הגדולה. אם מתעמת איתם על כך יעשו "גזלייטינג", יכחישו או יגדו שאתה מגזים.

ד. מתנהג כ"גורו", פוסל בך תכונות או מאשים תכונות אצלך שבגללם אי אפשר לעזור לך, או יהיה אפשר רק אם תבטל את עצמך באופן מוחלט ותיהיה "נאמן" ל"דרך" שלו.

ה. גורם לך להרגיש שאם תעזוב אותו אין לך תיקווה, ואף אחד אחר לא יוכל לעזור לך

ו. לא מפחד "לפגוע" בך "לטובתך", מדבר בשפה בוטה, מזלזל, ומבטל דברים שאתה אומר, קובע עליך קביעות מוחלטות 

ז. מבטיח לך פלאות בטיפול וכשזה לא קורה טוען שאתה אשם בזה.

ח. מנצל חולשות שלך כדי להיות סמכות בשבילך,מנסה ליצור תלות רגשית

ט. יוצר עדת מערצים, שהשליכו את נ"צל הזהב" שלהם עליו, משתמש בטיעון שבגלל שהרבה אנשים מעריצים אותו אז הוא תמיד צודק, כשמדברים איתם מזהים שהם "נאמנים" באופן דתי, גם אם בפועל כשיורדים לעובדות אין לטיפול תוצאות חיוביות או התקדמות.

י.מוחר לך שהוא יודע או עושה משהו שאתה צריך ורק לו בכל העולם יש את הדבר שיעזור לך, אבל בשביל לעשות זאת אתה צריך לקפוץ בכל החישוקים שלו.

יא. תמיד יודע יותר ממך על עצמך ונראה שכול ערעור על דעתו זה חילול קודש.

יב. לעיתים מתחנף ואומר מה שאתה רוצה לשמוע, עד שאתה נפתח אליו ומגלה חולשה, ואז משתמש בזה כדי לעשות עליך מניפולציה ולגרום לך להרגיש אשם, חסר סיכוי, או בוגד אם תעזוב אותו.

 

***אז מה עושים אם נפלנו על מטפל או מורה כזה?***

אנשים כאלו הם לרוב כריזמטיים ובעלי ידע רב, הם יגרמו לך להרגיש שהסיבה שאתה מרגיש מוחלש או מורעל היא הפער העצום בינך לבינהם, שמשהו אצלך לא בסדר, או פגום, ולכן אתה לא מתאים או חייב לבטל שיפוט וביקורת ולהתמסר להם באופן חסר ביקורת.

 

העצה היחידה היא לעזוב את הטיפול, לעיתים מטפל כזה באמת יכול לעשות דברים עמוקים או לפתוח אותך לתובנות מופלאות, אבל זה יבוא במחיר גבוה, זה יהיה כמו פיתיונות שלבסוף ישאירו אותך במצב יותר גרוע ממה שהיה בהתחלה.

 

לעיתים אם המטפל הוא "רק קצת כזה", שיחת גבולות מול המטפל יכולה לשפר את המצב, מטפלים הם בני אדם, והם עושים טעויות ועוברים תקופות קשות  גם אם אינם נרקסיסטים. חשוב לזכור זאת, אם זאת במצב ש"הנפילות" חוזרות, כדי לעזוב, טיפול אמור להיות מקום בטוח ומעצים ולא עוד שדה קרב בחייך.

 

מעל לכל חשוב להבין שאתה באמת הסמכות על עולמך, אף אחד לא מרגיש ומבין אותך כמו שאתה מבין, לא חשוב כמה תעודות יש לו, אם מטפל באופן שיטתי מנסה לשקף לך שאתה משוגע, לא מבין או אבוד בלעדיו… כנראה שיש פה בעיה, מומלץ לדבר עם חבר או אדם אובייקטיבי ולשתף איתו על הקורה בטיפול, מטפלים יכולים להיות אדם רעים מאוד ומתוחכמים מאוד גם אם הם מקבלים תארי ד"ר או זוכים לכאורה לצלחה.

*מה מאפיין מטפל רגשי טוב?*

אולי התכונה החשובה ביותר היא ענווה, ואמפתיה, מגיע לך מטפל שיראה אותך ויגרום לך להרגיש נראה, מוכל, מובן, מקובל ובטוח. זה יותר חשוב מכל טכניקה או יכולת שהמטפל מתהדר בה, בלעדי זה מרחב ריפוי אמיתי לא יכול להתקיים. מקווה שהפוסט עזר.

בהצלחה.

הערות:

*עוד מידע על נרקיסיסיזם כאן

*קוד אתי טיפולי הוא אחד הדרכים להגן מפני נרקיסיסיזם טיפולי, דוגמה לקוד אתי כזה כאן.

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן