קוסם מארץ עוץ כמטאפורה בטיפול - תמונה של מכשפה

הקוסם מארץ עוץ כמטאפורה בטיפול

למה הקוסם מארץ עוץ הוא "אגדה מודרנית" על-זמנית, מה המסר הרוחני והפסיכולוגי המסתתר מאחורי הסיפור "התמים", כיצד להשתמש בו כמטפורה טיפולית לשחרור מפחד או דפוס רגשי מחבל.

הקוסם מארץ עוץ הוא אחד הסרטים שהשפיעו עלי ביותר כילד רק אחרי שנים רבות הבנתי שמדובר במטפורה טיפולית עם מסר פסיכולוגי עמוק. הבסיס הפסיכולוגי רוחני שלו הוא למעשה כה עמוק שהוא הביא לאינסוף גרסאות ופיתוחים ואפילו למחזמר מצליח על בסיסו.

***תקציר הסיפור***

אני מניח כאן שאתם מכירים את הסיפור,

ובכל זאת אציג כאן, דורותי וטוטו הכלב מועפים בהוריקן אל ארץ עוץ, ארץ חלומות פלאית הנמצאת בחלקה תחת שלטון טרור של שתי מכשפות מפחידות, במרכז הממלכה קוסם רב כוח. הם מתרסקים עם הצריף שלהם על אחת מהמכשפות, דורותי שאיבדה את נעליה לוקחת את נעלי המכשפה, היא רוצה לחזור הביתה, אבל מתברר שרק הקוסם הגדול והנורא של ארץ עוץ יכול לעזור לה, היא יוצאת למסע גיבור קלאסי בו מלווים אותה איש פח, אריה ואיש קש.

לבסוף לאחר ניצחון על המכשפה הרעה הנוספת, קבלת עזרה ממכשפה טובה ותלאות רבות היא מגלה שהקוסם הוא תרמית, סתם אדם שהגיע כמוה מהעולם שלנו, אם זאת הקוסם השרלטן וחסר הכוחות עוזר לה ולחבריה להבין שכל מה שחיפשו כבר היה אצלם מההתחלה, לבסוף הם חוזרים מארץ עוץ לעולמם בזכות נעלי קסם אותם קבלה דורותי עוד בתחילת המסע .

***אגדה אמריקאית מודרנית***

אגדת "האחים גרים" מודל אמריקה הזאת זכתה לדי הרבה אינטרפרטציות. המפורסמת בהם הפכה בשנות השישים למנוף פוליטי של "תנועת הנגד", וראתה את הסיפור כמטפורה להתפתחות התעשיה האמריקאית בסוף העידן "המוזהב" (gilded age), בפירוש הזה איש הפח הוא עובד במפעל תעשייתי, הדחליל הוא איכר, והאריה מיצג מועמד דמוקרטי לנשיאות של אותה תקופה (בריין) שלדעת המפרשים אם רק היה לו אומץ היה מביא את האדם הפשוט (דורטי והמנצ'קין (ילידי עוץ הקטנים)) לתקופת שגשוג בה ישתחררו מעול מנהגי התעשיה הקפיטליסטים והנצלנים.(המכשפות) והחוק המשרת את האליטה (הקוסם).

המשמעות מנקודת מבט של מסע הגיבור

אם זאת הייתי רוצה להציע לסיפור משמעות רוחנית, פסיכולוגית ואוניברסלית יותר.

בדומה להוביטים בשר הטבעות (ההוביטים הם החלשים ביצורים של העולם הזה ומזכירים ילדים), הגיבורה של הסיפור אינה איזה קונן ברברי או אקסמן סופר חזק אלא רק ילדה רגילה וכלבה הקטן (הסייד קיק).

היא מעצימה ומזכירה לנו שכולנו גיבורים, ובמסע הגיבור שלנו מה שדרוש הוא לעיתים רחוקות כוחות על ושרירים של שוורצנגר אלא לב פתוח, היגיון בריא וקצת אמונה.

למעשה החלק בתוכנו שיכול להצליח במסע הגדילה הוא הילד הפנימי שבתוכנו, זה שעדיין לא איבד את הניצוץ, הפתיחות והתקווה.

מלך, לוחם, קוסם, מאהב – הגרסה האמריקאית פוסט מודרנית

כל החברים המצטרפים למסע, מייצגים את הארכיטיפים של הגיבור, המסמלים כוחות בנפש.

איש הפח חסר הלב, הוא המאהב, שמגלה שהוא למעשה רגיש מאוד, האריה הפחדן הוא הלוחם המגלה שהוא חזק ואמיץ, הדחליל חסר המוח הוא הקוסם (האיש החכם).

כל אחד מהם כשהוא מגלה את כוחו הופך להיות למלך של חלק מהממלכה שקודם נשלט על ידי כוח שלילי (פחד).

למעשה הסיפור מתאר מסע התפתחות, המתחיל במסע לממלכה הפנימית של הנפש (עוץ), והבאת ריפוי רגשי.

 

בתמונה ארץ עוץ - ארץ עוץ משמשת בטיפול כמטפורה לתת מודע
ארץ עוץ משמשת בטיפול כמטפורה לתת מודע

עוץ כמטפורה לשומר הסף של ממלכת הנפש

דורותי בדומה לעליסה נשאבת דרך צינור (מערת השפן, ההוריקן, המיצג לרוב שינוי תודעה למציאות החלום או התת מודע).

עצם הכניסה למימד הפנימי כבר הורגת מכשפה אחת, המייצגת חוסר מודעות עצמית.

כמובן שהכניסה לממלכת הנפש דורשת פגישה עם המכשפה השנייה, המבטאת טראומות, אמונות מגבילות וחוסר ביטחון, אולם האתגר הטיפולי מאפשר לכוחות הנפש להתגלות.

שיעור הנשמה של הסיפור – המעבר מהשלכת הכוח הפנימי על דמות חיצונית לזיהוי הכוח הזה בתוכנו ושימוש בו

בהתחלה היא משליכה את כוחה ויהבה על קוסם הנראה כל יכול (האגו), אשר מניע אותה לפגישה ישירה עם הצל המפחיד שלו (האלטר אגו (או הצל) של הממלכה, המכשפה הרעה), מתוך הבטחה להחזיר אותה לעולם הנורמלי אם תצליח, לחזור לעולם השפוי של אדם הנקי מטראומה, דורותי מצליחה להרוג את המכשפה כשהיא שופכת עליה מים, באופן סמלי מים מייצגים מודעות וחוכמה, המכשפה שהיא למעשה דפוס שלילי שנוצר כתוצאה מפחד ותחושת קטנות, נמס מול המודעות, כדי שזה יקרה דורותי נאלצה לגור בבית המכשפה (להכיר אותה מבפנים).

לבסוף היא משחררת את הממלכה (מהדפוס השלילי), רק כדי לגלות שבדרך היא גילתה את חוכמתה, אומץ ליבה ויכולתה להרגיש ולאהוב.

היא לא זקוקה יותר לדמות קוסם\גורו גדול בחוץ עליו תשליך את הפוטנציאל והכישרון הפנימי שאינה מסוגלת לזהות בעצמה, היא קיבלה את כוחותיה, למדה את שעור הנשמה שלה ועתה הפיה הטובה יכולה לספר לה שתמיד יכלה לחזור למצב ממנו הגיעה, כי למעשה לעולם לא עזבה אותו, זה היה מסע בתודעה.

מסע שבחרה לעבור כדי לגדול מעבר לדפוס שלילי שהגביל את חייה.

ג'ודי גרלנד מייצגת דורותי בגרסה הקלאסית של הסרט את דמות האנטי גיבורה, או הגיבורה הנאיבית שמצליחה במסע יותר מדמויות נועזות ו"חזקות יותר"
ג'ודי גרלנד מייצגת את דורותי בגרסה הקלאסית של הסרט, היא מציגה את דמות האנטי גיבורה, או הגיבורה הנאיבית שמצליחה במסע יותר מדמויות נועזות ו"חזקות יותר", בכך היא הופכת את הסיפור לאגדה מודרנית המאפשרת הזדהות גם "לצופה הפשוט:"

הקוסם מארץ עוץ כמטפורה בטיפול

למעשה ראינו שניתן לראות בקוסם מארץ עוץ מסע לגילוי כוחות הנפש וריפוי מדפוס או אזור צל המפריע לאישיות המודעת לתפקד. אני מציע פה תרגיל המשתמש בסיפור באופן מעשי באופן הזה:

תרגיל לשחרור דפוס מגביל דרך מטפורת הקוסם מארץ עוץ

  1. חשבו על כוח פנימי דומיננטי ושלילי, נגיד שיפוט עצמי, פסימיות או ריצוי.
  2. קחו נשימה והיכנסו לארץ עוץ של עולמכם הפנימי.
  3. דמינו את הכוח הזה כדמות גדולה ומאיימת, אולי ה"קוסם/הדפוס הגדול/המכשפה הרעה" השולט על העולם הפנימי שלך
  4. ראה אותך יוצא למסע אליו, בדוק איזה כוחות נפש אתה צריך שילוו אותך כדי להתעמת אתו. הזמן אותם, וחוש איך הם מצטרפים אליך בדרך
  1. בקש עזרה מהקוסמת הטובה, האני הגבוה, איך היא מייעצת לך להתמודד? הגע אל הארמון של "הקוסם הרע" או המכשפה. מאיפה מגיע כוחו של הקוסם/הדפוס הגדול?
  1. אם תראה מעבר להצגה, מה באמת מניע אותו? האם כוחו אינו אלא פיצוי על תחושת חולשה?
  2. הסכם בכל כוחך לראות את הכאב, הפחד וחוסר האונים שהדפוס הזה מנסה להסתיר, המלווים יכולים לתמוך ולחזק.
  3. ראה איך הדפוס נמס, מתגלה בצורתו האמיתית, הפגיעה והעירומה, ראה איך כל ההשפעות השליליות של הדפוס נחלשות או נעלמות, אפשר לממלכת הפנימית ריפוי ושחרור שכל המתח והכיווץ שהדפוס הזה החזיק.
  4. הסכם לראות איך ארץ עוץ הפנימית נראית ומרגישה כשהדפוס השתחרר, חזור לקנזס/מצב התודעה הרגיל, המוכר והבטוח.

הערות:

*מים מייצגים חוכמה בהרבה תרבויות וגישות מיסטיות, בסנסקרית המילה מים "PANYA" מקבילה לחוכמה רוחנית, בקבלה מים עליונים הם כינוי ל"ספירת החוכמה" בעץ החיים. (ולידע רוחני המגיע מלמעלה) 

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות
הרס עצמי

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות וכיצד הם מתבטאים במיתוס גן העדן 

פוסט על מקרה טיפולי על מנגנוני הגנה רגשיים והרס עצמי, פצעי הליבה הרגשיים והקשר לטעות הרוחנית הגדולה ביותר של האנושות שמגולמת בספר בראשית. טעות שעל פי קארל יונג מייצגת את אחד הקומפלקסים המורכבים של תת המודע הקולקטיבי של האנושות.

המשך קריאה »
ארכיטיפים של משיכה בטיפול זוגי תמונת המחשה
ארכיטיפים יונגיאנים

טיפול זוגי ומשיכה בן ארכיטיפים

  5 סוגי משיכה המשפיעים על הזוגיות שלכם ואיך לשפר אותם דרך טיפול זוגי.

אחד הסודות הגדולים ביותר היא מה מעורר משיכה, מדובר בדבר חמקמק, כן יש למשיכה מרכיב פיזיולוגי ופיזי ברור, אבל יש במשיכה גם רובד עמוק יותר.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן