יונה הנביא - ארכיטיפ של טיפול בחרדה

טיפול בחרדה בגישה טרנספרסונלית

כיצד חרדה יכולה להפוך למנוע התפתחותי - צלילה לבטן הלוויתן, טיפול בחרדה, אלוהים וכל הג'אז הזה
 

סיפור – יוסי שגר בדיוק במקום שמעורר את החרדה שלו 

הוא סבל מחרדות שהובילו אותו לייאוש גדול.
נדמה היה שהן לא עוזבות אותו, הוא עבר מהעיר הגדולה לישוב כדי למצוא בו שקט
רק לגלות שהיישוב נמצא על איזה נתיב של חייל האוויר, ורעש מטוסים צמרר אותו בלילות ובימים.
החרדות עם הזמן כאילו נעשו כליליות יותר או שהרגישות שלו התחדדה, למרות שהציעו לו כדורים וטיפולי חשיפה הוא הרגיש ואפילו ידע שיש מאחורי הפחד משהו עמוק יותר.

טיפול בחרדה – מקרה אמיתי

אני: אז מה עשית כדי להשתחרר מהחרדה?
הוא: הכול
אני: ומשהו עזר?
הוא: כנראה שלא, עובדה שאני כאן, בינתיים הדרך היחידה שלי לישון בלילה היא… לברוח לחו"ל
אני: מעניין, הדרך היחידה שלי לישון בלילה היא לקנות רשת או להרוג 100 יתושים כל לילה…
הוא: אני רוצה להבין את הפחד לעומק…
אני: איך היתה הילדות שלך?
הוא: האמת שהיתי בן יחיד, אמא מאוד גוננה, הרבה מהפחד הגיע כשנעשתה חולה ובסוף נפטרה.
אני: הרבה פעמים כשיש הורה שלוקח מאיתנו את האחריות "להתמודד" מול העולם, כשההורה הזה נפטר אנו פוגשים מאין שיתוק…זה לא היה התפקיד שלנו להתמודד עם החיים ועכשיו די ברור שאין משהו אחר שיעשה את זה, זה מיצר חרדה קשה, במיוחד עם ההורה הזה שלרוב סבל מחרדת נטישה הבהיר לנו "שאננו מסוגלים" להתמודד עם העולם האכזר בחוץ ולכן כמובן אנו לעולם נזדקק לו ולעולם לא נוכל "לעזוב" אותו.
הוא: זה כנראה נכון, אבל כרגע לא מועיל, נעשיתי מודע לכל כך הרבה פחדים וסכנות שאני לא חושב שאי פעם אוכל לנוח בשקט.

חרדה היא התגובה השפויה ואולי היחידה מול השביריות של הקיום

אני: האמת שההכרה שהחיים שלנו כל כך שבירים ותלויים בכל כך הרבה גורמים היא מאוד קשה, אם הינו מודעים לכל הסכנות הקיימות לחיינו, כל דפיקת לב שיצאה מקצב, תא שלא התחלק כהלכה או רגע של הסחת דעת של נהג על הכביש עלולים להיות קטלניים, ג'ורדן פיטרסון טוען שאדם שפוי היה אמור לחיות בהתקף חרדה תמידי.
הוא: זה לא מעודד אותי מה שאמרת.
אני: למזלינו פיתחנו מבחינה נפשית כל מיני מנגנונים לוויסות הפחד, כמובן שבילדות מדובר על הקירבה להורה מגן. עם זאת ישנו רגע שהמנגנון הזה לא אפקטיבי יותר.
הוא: אז איך אני משתחרר מהחרדה מהשורש, אני מרגיש שכל הפחדים והנרוזות שלי הם בסוף סביב משהו אחד?

לפגוש את הפחד הגדול האחד

אני: המממ… המשהו האחד הזה נקרא לעיתים הפציעה הראשונית או פחד הליבה, היה במסורת היהודית אדם אחד שהשתחרר מהחרדה שלו, ושמו יונה, אפשר ללכת בדרכו.
הוא: תסביר
אני: יונה קיבל שליחות שלדעתו היתה גדולה עליו, הוא פחד ממנה מאוד, אז הוא ברח, רק שהאמת היא שאין באמת לאן לברוח משליחות, כך שהוא מצא עצמו בלב ים, בסערה נוראית, מערבולת עצומה נפערה מתחת לספינה, והוא הבין שהדרך היחידה להציל את הספינה היא לקפוץ לתוך המערבולת. רוצה לנסות את השיטה של יונה?
הוא: איך בדיוק…

יונה הנביא – האיש שהתגבר על החרדה שלו

אני:בוא ניכנס פנימה (…תהליך כניסה למצב טראנס…), אתה יכול להרגיש עצמך שט על ים החיים הסוער והמאיים,
הוא: רק שלי אין ספינה, אולי רפסודה רעועה..
אני: אוקיי, אז גם עם הרפסודה בוא תחפש את הנקודה הסוערת ביותר בים הפנימי, נקודה מעל המקום הכי עמוק בים.
הוא: מצאתי, באמת יש שם מערבולת…
אני: יופי… אז מזמין אותך לקפוץ ולתת למערבולת לקחת אותך עמוק עמוק לקרקעית.
הוא: אני קופץ, מרגיש שיורד עמוק, מתחת לפחדים, ולאשמה, ולתחושת המה יגידו… יש קרקעית, ויש שם שקט…
אני: ובדרך כלל יש שם…לוויתן… בו תדמיין את הלוויתן הזה, פותח את הפה הגדול ובולע אותך… איך זה מרגיש?
הוא: מאוד מוזר, דווקא מזה אני לא מפחד, אני רואה בבטן הלוויתן הזה את עצמי כילד, ואני מצטנף, משותק, קפוא, אני רוצה לדעת שאלוהים מגן עלי אבל אני לא יודע איך להרגיש את זה…

מה עושים בבטן הליוותן?

אני: מה שיונה עשה בבטן הלוויתן זה להתפלל, גם סיפור פינוקיו לדוגמה הוא סיפור בו "הילד" פוגש את דמות "האב הגדול" דווקא בבטן הלוויתן… רוצה להיות כמו יונה לרגע?
הוא: אני מתפלל לאלוהים שיתן לי תחושה של הגנה, שיראה לי שהוא איתי, שיעזור לי להרגיש מוגן…
אני: ומה קורה אז?
הוא: הכל פתאום משתנה, זה מרגיש כמו אורגזמה, דווקא בתוך בטן הלוויתן פתאום זה מרגיש כאילו יש מלא עולמות והן מלאים באור, אני כאילו מתפרק למיליון מרכיבים והופך להיות חלק מהאור, ואין פחד או אפילו אין אפשרות למושג פחד להיות, זה מאוד מיוחד, אני מבין שלמרות ש"סבל" בחלט קיים, יש מימד של המציאות שהוא מעל ומעבר, לזה, שזה כמו משחק, אלוהים משחק מחבואים עם עצמו.

איך לטפל בחרדה מהשורש – חוויה מיסטית

אני: מיסטיקנים יגידו שאנחנו זה בסך הכל פילטר של אלוהים לתפוס את עצמו באופן מצומצם, דרך אשליה של קיום נפרד, ומגבלות כמו זמן, מרחב, וחושים "חלשים", בהודית זה נקרא לילה (LILA) או משחק המחבואים הקוסמי ובעיברית המילה המתאימה היא…"עלילה".
, הפחד הוא תוצאה של ללכת לאיבוד באשליה…אבל הצצה קטנה למציאות שמעבר… יכולה לגמרי לשנות את זה.

למה פסיכדלים מפחיתים חרדה אצל הנותים למות?

הוא: כן, ראיתי לא מזמן סרט בשם "HOW TO CHANGE YOUR MIND" העוסק בפסיכדלים, בסרט אנשים העומדים לפני מותם וחווים טריפ רוחני, מפסיקים לפחד מהמוות ומפתחים גישה סקרנית ואפילו "התרגשות" לפניו.
אני: כמו שאתה רואה עכשיו… בשביל להגיע לנקודה בה הפחד נעלם, לא חייבים חומרים חיצוניים…החומרים לא יכולים להראות לך משהו שלא היה קיים בך כבר מקודם.
הוא: אז מה לעשות עכשיו?
אני: קודם כל לשהות בזה, ואחר כך… אם נלך בעקבותיו של יונה… כמו שהתפרקנו נתחיל להרכיב עצמנו מחדש, אבל הפעם עם חמלה, מסעו של יונה היה לפתח חמלה, והוא היה מקרה קשה, גם אחרי ש"הצליח" בשליחותו ובזכות נבואתו העיר נינווה ניצלה, הוא התלונן לאלוהים שעכשיו חושבים שהוא נביא כושל, שנבואות החורבן שלו לא מתקיימות, אלוהים הזכיר לו את מה שחווה בבטן הלוויתן, ושלח לו צמח מטפס שעשה עליו צל, בבוקר הצמח מת, ויונה נזכר בכך שהחיים הם פלא יקר, ושהאל לא מעוניין להעניש את החוטאים אלה להחזירם לדרך הישר.
יתכן וכל סיפור יונה היתה הזיה, והוא תמיד היה בסוכה שלו, והצמח הזה היה קיקיון או חומר פסיכו-אקטיבי אחר, בשורה התחתונה ברגע שהוא הבין שהמהות של אלוהים ושלו הם חמלה, הפחד נעלם…
***כל מה שאנו צריכים זה אהבה – גם בטיפול בחרדה***
הוא: אני ניגש עכשיו לילד הקטן שנמצא שם בבטן הלוויתן, הילד שמפחד, יצרתי מחווית ההתפרקות "טיפות מי אינסוף ואני שומר אותן בלב, נתתי לו טיפה כזאת… ונראה שהוא מתחיל להשתנות, הוא מתמלא חיים, התחושה הזאת שהוא לבד בעולם, בודד ואף אחד לא רואה אותו באמת… משתנה…
אני: כמו פינוקיו, לפגוש את האב הגדול בבטן הלוויתן הופכת אותו "מבובת עץ" לילד אמיתי, זה ממש מטאפורה טובה לטראומה, כשאנו חיים בפחד כל מערכת השרירים שלנו מתקשה, ואנחנו בדריכות מתמדת, כשהפחד משתחרר אנו חוזרים להיות רכים כמו ילדים.

טיפול בחרדה דריכות יתר ופוסט טראומה

הוא: ככה זה מרגיש עכשיו, ואני מוכן שהליוותן יקיא אותי חזרה לעולם הרגיל…
אני: נהדר… רק אל תשכח לקחת איתך את טיפות האינסוף שבלב… אולי תזקק להם גם בעולם האחר…
הוא: כמובן, הם והילד באים איתי… נראה לי שאפילו יונה היה שמח שסוף סוף יש משהו שמבין אותו.
אני: יונה והירידה לבטן הלוויתן הם משהו שכול אחד בתהליך ההתפתחות עובר, הוא ארכיטיפ של הגיבור הפוגש את הפחד הגדול ביותר שלו בשורש, ולומד חמלה, זה תהליך כמעט הכרחי כדי להתחיל להתפתח, אתה לא הראשון ולא האחרון שעשה זאת אבל יכול בהחלט יכול להצטרף למועדון.
הוא: תודה, שמח להיות חבר במועדון הזה.
גם אתם סובלים מחרדות? רוצים ללמוד דרך חדשה להתמודד עם חרדות, להבין כיצד תת-המודע עובד איך להפוך להיות "חברים שלו", פנו אלי לפרטים.
הערות:
*הרבה מהחרדות יתוארו בשפה היונגאנית כפחד מהצפה של תת המודע, סימפטום של ציר האני האגו לא מאוזנים בה הלא מודע משתלט על המודע.
*סיפורו של יונה מופיע במספר מקורות, למרות שהיה נביא "קטן" מבחינה רוחנית, ובניגוד לנח שבנה תיבה באופן פסיבי, לאברהם או משה שניסו להתנגד לגזרת שמד באופן אקטיבי הוא ממש ברח מהשליחות, ואף קטרג על אילו שאותם היה אמור להושיע. הוא בכל זאת דמות אנושית מאוד, הוא מגלם אדם הלומד חמלה בדרך הקשה.דווקא סיפורו של יונה הוא זה המוקרא ביום כיפור בבית כנסת
*פינוקיו הוא גרסה מודרנית לסיפור יונה, ותשובה פוסט מודרנית לשאלתו של ניטשה "במדע העליז"… היכן ניתן למצוא את אלוהים, התשובה.. בבטן הלוויתן, דווקא במקומות "הנידחים" של תת המודע מתגלה אלוהים בדור הזה, האופנה של חומרים פסיכדליים היא אחד הביטויים של התופעה, הרחבה בלינק הזה.

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות
הרס עצמי

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות וכיצד הם מתבטאים במיתוס גן העדן 

פוסט על מקרה טיפולי על מנגנוני הגנה רגשיים והרס עצמי, פצעי הליבה הרגשיים והקשר לטעות הרוחנית הגדולה ביותר של האנושות שמגולמת בספר בראשית. טעות שעל פי קארל יונג מייצגת את אחד הקומפלקסים המורכבים של תת המודע הקולקטיבי של האנושות.

המשך קריאה »
ארכיטיפים של משיכה בטיפול זוגי תמונת המחשה
ארכיטיפים יונגיאנים

טיפול זוגי ומשיכה בן ארכיטיפים

  5 סוגי משיכה המשפיעים על הזוגיות שלכם ואיך לשפר אותם דרך טיפול זוגי.

אחד הסודות הגדולים ביותר היא מה מעורר משיכה, מדובר בדבר חמקמק, כן יש למשיכה מרכיב פיזיולוגי ופיזי ברור, אבל יש במשיכה גם רובד עמוק יותר.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן