טיפול בדיכאון בגישה רוחנית

טיפול בדיכאון בגישה רוחנית – כיצד לדעת אם משבר רוחני

האם הדיכאון שלי הוא משבר רוחני? - 5 שאלות שיעזרו לך לגלות. דיכאון הוא אחת התופעות הנפוצות ועיקשות ביותר בתרבות שלנו, אולי תתפלאו לדעת שחלק ממה שאנו מגדירים כדיכאון אינו "חוסר איזון כימי במוח" אלא משבר רוחני, או מצב בו "אנו חשים ניתוק מהעצמי האוטנטי שלנו. הפוסט מסביר כיצד לברר אם דיכאון הוא למעשה משבר רוחני במסווה.

טיפול בדיכאון בגישה רוחנית – כיצד לדעת אם הדיכאון שלי הוא בעצם משבר רוחני במסווה?

בעידן המודרני בו. הפכנו מישויות אור בתהליך התפתחות, לרובוטים מתוחכמים הזקוקים לתיקון, נוצר פער עצום בין מה שאנחנו באמת לבין מה שהמדע אומר לנו שאנחנו.

טיפול אלטרנטיבי בדיכאון – בין פולקלור ל"מדעיזם" חסר נשמה

אם בתקופה אחרת כל בעיה נפשית הייתה מאובחנת כהתקפה של שדים, או עונש אלוהי, היום כל בעיה מתפרשת כ"חוסר איזון כימי במוח".
 
לדעתי שתי הגישות קיצוניות, הרבה ממה שאנו קוראים לו "דיכאון" ו"חבלה עצמית" הוא למעשה משבר רוחני והתנגדוח של האני הרוחני שלנו, לחיים המנותקים מהמהות האותנטית שלנו.
למעשה המדע, במיטבו נותן לנו את המקסימום ששכל יכול להבין, ובמקרה הרע, מדובר בכת דתית שדית, ניהיליסטית הדוניסטית המפרשת מידע מדעי באופן התופס אותנו כיצורים חסרי משמעות ביקום ענק וקר, מצב מדכא בו מאוד קל לשלוט עלינו ולמכור לנו הסחות דעת. הרב ניר מנוסי מכנה ובצדק את הגישה הזאת "מדעיזם". (הכינוי הפילוסופי הוא אמפריציזם רפואי)
מדע הטיפול אינו חף מהבעיות האלו.

טיפול בדיכאון, שלב האבחון

ובכל זאת איך נידע אם הבעיה שלנו היא "חוסר איזון במוח", קומפלקס פסיכולוגי או משבר רוחני?
אתחיל מזה שאין סתירה אמיתית, מדובר ברמות שונות של ייצוג מציאות. אם זאת עליך לבדוק:
א. האם הבעיה נןבעת מנזק מוכח למוח, או שאתה אדם נורמטיבי החווה סבל לא מוסבר, ומרגיש שאם תתאר את מה שאתה מרגיש באמת, אנשים נורמטיביים פשוט לא יבינו? האם מרגיש שהמטפלים לא באמת מעוניינים להבין את הקושי אלא לתת לך "דרך" קצרה לטפל בסימפטום?
ב. האם אתה סובל מבעיה רגשית שתרופות או טיפול שיחתי קליני לא פתרו, אלה רק יצרו במקרה הטוב הקלה למרות שעשית את כל מה ש"המטפל אמר"?
ג. האם למרות שאומרים לך שאתה בסדר, אתה מרגיש שיש פוטנציאל שימחה, משמעות והשראה שאתה מרגיש שנועדת אליו והחיים שלך פשוט לו מייצרים אותו?
ד. האם, כשאתה בכנות עם עצמך, אתה מבין שהדיכאון או חוסר השקט פשוט מכסה על צורך לזרוק את חייך לפח ולצאת לתקופה של חופש וחיפוש עצמי.
ה. האם כל הדברים שעשו לך טוב והזינו אותך, פתאום הפסיקו לעשות זאת באופן לא מוסבר, יש בך ריקנות ששום דבר לא ממלא, ואתה מרגיש שאתה לא חיי את החיים האמיתיים שלך יותר?
השאלות ששמתי נועדו לתת כיון כללי ולא אבחנה מדויקת.
מנקודת מבט טראנספרסונלית הרבה מהבעיות הנפשיות שלנו הם לא עונש, אלא תמריץ לגדילה.
זה לא שהמיימד הפסיכולוגי והביולוגי לא קיימים אלה שהם לא השורש האולטימטיבי של הבעיה.
אלא רק סימפטום של משבר רוחני או שיעור נשמה.
כשנזהה את המשבר הרוחני ונטפל בו, האישיות שלנו תוכל לשחרר ואת המימד הפסיכולוגי ואת הטראומה יותר בקלות.
 

טיפול בדיכאון בגישה רוחנית – סיבות רוחניות לדיכאון 

בקבלה דיכאון מוגדר כ"כלים" בלי אורות, הכוונה כאן היא שיש לנו רצן גדול לעונג אבל מעט יכולת לקבל אותו, לרוב מוצעת המטפורה של ילד, לילד יש המון אנרגיית חיים ושמחה אבל מעט יכולת לעבד את החוויה או לשלוט בה, כמבוגרים פתחנו מודעות חברתית ויכולת ויסות רגשי אבל בדרך מאוד הקטנו את היכולת שלנו לחוות רגשות, להתרגש ולפגוש את המציאות בעיניים סקרניות ומשחקיות. בשלב הראשון עלינו ליצור חיבור מחדש עם הגוף ועם תחושת הפלא של החיים. ברובד עמוק יותר מדובר בניתוק מהנשמה, כמבוגרים הפכנו לציניים ואיבדנו את החיבור עם הטוב והתמימות בתוכינו ובחוץ, למעשה איבדנו את הקשר עם ההשגחה האלוהית ועם המימד הרוחני בתוכינו, על פי רבנים מסוימים דוגמת הרב גינזבורג דיכאון הוא סימפטום לכך שהנשמה שלנו לא מוזנת.

פירמידת הצרכים של מסלו וטיפול בדיכאון

על פי מסלו אנו מפתחים לאורך חיינו מעגלי משמעות המשתנים, בהתאם לגדילה הרגשית שלנו. 

הוא חילק ל 5 מעגלי משמעות מרכזיים והם, ביטחון פיזי, קהילה ותמיכה רגשית, הצלחה והערכה חברתית, למידה והתפתחות, מימוש עצמי. להן ניתן להוסיף "חוויה אסטטית", התעלות ואחדות.

כשאנו עוברים ממעגל משמעות אחד לאחר אנו חווים אובדן משמעות, ריקנות ובילבול שעלולים להתפתח לדיכאון. 

החברה המערבית מאפשרת לרבים להתעלות מעל מעגלי המשמעות של "הישרדות", והערכה חברתית, אבל לא מספקת כלים ותמיכה למעגלי המשמעות של מימוש עצמי ורוחניות. במצב כזה יש כמות גדולה של אנשים שחושבים שמשהו לא בסדר איתם כי הם לא מתעניינים בלעשות כסף, או מעמד חברתי, למעשה אנשים אלו כבר צריכים להתמקד מבעגל המשמעות של מימוש עצמי, רק שאין להם תמיכה או הדרכה שמאפשרת להם את זה, במצב כזה הם עלולים לפתח "דיכאון רוחני".

טיפול בדיכאון בגישה רוחנית איך מתחילים?

על פי גישת מסע הגיבור רוב מצבי הדיכאון הם למעשה שלב התפתחותי הנקרא "בטן הליוותן" מצב בו יש לנו קריאה פנימית לשינו אבל איננו מסוגלים ללכת בעקבותיה וכתוצאה אנו חיים במתח פנימי מתמיד, רק המוכנות "לענות לקריאה" ולצעוד מעבר לאזור הנוחות אל הלא ידוע תאפשר לנו שחרור מהמועקה הפנימית, כדי לעשות זאת עלינו לעורר את דמות הגיבור הפנימית ובמקרים רבים למצוא מנטור שיתמוך וידריך אותנו בתהליך.

רוצים לנסות טיפול רגשי בגישה טרנספרסונלית?
חולמים להיות מטפלים רגשיים שהם גם מנטורים וקוצ'רים רוחניים? פנו אלי לפרטים. 
הערות:
*כלים ואורות הם מושג מקבלת הארי המופיעה הרבה בקבלה מודרנית ובמיוחד בקבלת בעל הסולם.
 
 

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות
הרס עצמי

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות וכיצד הם מתבטאים במיתוס גן העדן 

פוסט על מקרה טיפולי על מנגנוני הגנה רגשיים והרס עצמי, פצעי הליבה הרגשיים והקשר לטעות הרוחנית הגדולה ביותר של האנושות שמגולמת בספר בראשית. טעות שעל פי קארל יונג מייצגת את אחד הקומפלקסים המורכבים של תת המודע הקולקטיבי של האנושות.

המשך קריאה »
ארכיטיפים של משיכה בטיפול זוגי תמונת המחשה
ארכיטיפים יונגיאנים

טיפול זוגי ומשיכה בן ארכיטיפים

  5 סוגי משיכה המשפיעים על הזוגיות שלכם ואיך לשפר אותם דרך טיפול זוגי.

אחד הסודות הגדולים ביותר היא מה מעורר משיכה, מדובר בדבר חמקמק, כן יש למשיכה מרכיב פיזיולוגי ופיזי ברור, אבל יש במשיכה גם רובד עמוק יותר.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן