אגו חרום - טיפול רגשית בטראומה התפתחותית

טראומה התפתחותית ואגו חירום – זיהוי וטיפול

טראומה התפתחותית והקשר שלה לאגו חירום - איך לזהות ולטפל במשהו שהאישיות שלו לא התפתחה והיא מנותקת מהאני האותנטי שלו. איך לברר בין האני הכוזב לבין מה שאמיתי ומחובר לשלם האישיותי. פוסט לאנשים שמרגישים שאין להם קשר עם העצמי האמיתי שלהם ולמטפלים העוזרים לאנשים כאלו.
אגו חירום הוא תופעה שנוצרת כאשר ילד חווה הורות שלילית היוצרת טראומה התפתחותית בשלבי בגדילה המוקדמים, הוא נאלץ להתנתק מהסימביוזה ההורית מוקדם מדי, כדי לשרוד כנפרד, כשעצמי אינו בשל, הוא מיצר לעצמו "אגו חירום" המנותק מהעצמי האמיתי שלו, ,שעדיין מושלך על האם.
הניתוק הזה מדמות האם הגדולה החיובית, הופך ל"אליל" פנימי, המתהדר בתפקודיות גבוה, ועצמאות, אבל הוא קצת כמו פיגומי בניין ללא בניין, אין שם באמת חיבור לתת מודע או קשר עם העל מודע והאותנטיות הפנימית,
במצב כזה אדם הוא כמעט כולו "עצמי כוזב" ואין לו עומק, או חיבור אמיתי לחיים.

עצמי כוזב אגו חרום והצלחה – מה שנראה בחוץ לעיתים רחוק מהאמת הפנימית

את תפקודי האני האמיתיים מחליפה הצגה, הנתפסת לעיתים טובה מהמקור, אישיות כזאת תפתח לרוב קווים נרקיסיסטיים, היות ובעולמו של אדם כזה ה"אגו חרום" הוא הדבר "הנשגב ביותר",
אדם כזה משקיע את רוב האנרגיה בלתחזק, ולהאדיר את ה"אישיות הכוזבת" הזאת, ויהיה מוכן לעשות דברים קשים ושפלים כדי "להאדיר אותה" היות ומבחינתו אין דבר להיאחז בו חוץ ממנה.
אם האישיות הזאת תערער או יקראו עליה תיגר הוא ייצר התנהגות הישרדותית קיצונית.
מדובר בטראומה התפתחותית לכל דבר, אדם כזה למעשה אינו מסוגל לגדול או להתפתח רוחנית כי במובן מסויים מעולם לא פגש את ה"העצמי" האותנטי שלו, אפילו לא כהשלכה או שיקוף של דמות הורית מיטבה.

אגו חירום טראומה התפתחותית וטיפול רגשי

לעיתים רחוקות אדם מסוג כזה יגיע לטיפול, כי "התבוננות עצמית" נתפסת אצלו כמסוכנת, הוא רגיש מאוד לכל ביקורת, ולרב יגלה תפקודיות גבוה, ריצוי חברתי, ויכולת ל"שחק" משחקי אגו באופן מרשים, כך שהוא לא נראה כ"סובל" ממשהו. אם זאת הוא סובל מטראומה התפתחותית עמוקה המשאירה אותו במצב אינפנטילי. 
אדם כזה יהיה כה מנותק מהוויה רוחנית או אפילו ממפגש עם התת-מודע שלו, היות ורק בקושי ניצל מ"להישאב" לתוך ביצת הסימביוזה חסרת המודעות של הורה בולע, נרקיסיסט ושתלטן בעצמו יהיה לו מאוד מפחיד להתקרב אל "רבדים" של הלא מודע.

טראומה התפתחותית ואגו חרום רוחני

למרות שלעיתים יתהדר ברוחניות כחלק מנוצות העצמי הכוזב שלו.
הוא יאמין לחלוטין ב"תפקוד" שלו, ועלול אפילו "לאמץ" תפקיד של מורה רוחני או מומחה בטיפול, אלא שמדובר בהצגה. לאדם כזה אין נגישות למיימד שמעבר "לאגו", ולכן "אין לו ייסורי מצפון ב"לזייף" אישיות מפותחת או אדם מואר, מבחינתו האגו הוא אלוהים. אם זאת הניתוק מההוויה הגדולה יותר תגרום לו לו לחוש ריקנות, הוא לרוב יהפוך לסוג של "אלוף" שליטה ומניפולציה, ושאב אנרגיית חיים מאשים אחרים. הפרעה נרקיסיסטית היא לרוב תוצאה של אגו חירום, בהעדר חיבור למשהו גדול מהאישיות כל שנישאר זה להאדיר את העצמי. וככל שהאישיות פגועה ואינפנטילית יותר ככה הצורך להאדרה גדול יותר.

איך מטפלים באדם עם טראומה התפתחותית המייצרת "אגו חרום"

לרוב אנשים כאלו לא יגיעו לטיפול, אם זאת במקרים מסוימים בן הזוג, העבודה או תחושת ריקנות עמוקה עלולה לדחוף אותם לבקש עזרה.
לרוב הם יטענו שאינם חושבים שיש איתם בעיה, אבל ברור עמוק יותר יגלה שיש אצלם נתק עמוק מרגשות אותנטיים, הם ירגישו כמו "מכונה יעילה" ויחשבו שככה כולם.
בטיפול הדבר הראשון שצריך לעשות זה לעזור לאדם לפתח מודעות, אדם כזה נמצא בתחושת הישרדות תמידית ולכן אינו מסוגל לפתח אמפתיה או לראות את הצד האחר "כשמדובר בקונפליקט" אצלו זה לנצח בכל מחיר תמיד. אם זאת בפנים ירגיש מאוד פגיע ושכולם נגדו, עליו לבטוח מאוד במטפל כדי לחשוף אפילו קצת פגיעות.
מטפל חייב להיות סבלני מאוד בתהליך בניית האימון עם אדם כזה.
היות ולאדם כזה מודעות עצמית נמוכה מאוד, ועיוות אגו חזק קשה לסמוך על נקודת המבט שלו שלרוב תיהיה קורבנית והישרדותית מאוד.
מומלץ לבקש ממנו להקליט שיחות עם אדם איתו יש לו מערכת יחסים טעונה, ואז ביחד עם המטפל לנתח את השיחה, לרוב יגלה שיוצאים מפיו דברים שלא היה סובל אם משהו היה אומר לו אותם, לאדם כזה לרוב יכולת מחיקה והכחשה עצומה של מידע המסוכן "לאגו החירום" שלו.
לאט לאט אפשר לעזור לבן אדם להבין שהוא זה לא האגו שלו או מנגנוני ההגנה שלו, וללמד אותו להעצים את המקום שיש ל"מתבונן" בנפש.

שיקום מטראומה התפתחותית על ידי בניית עצמי מחדש

אדם כזה יכול לפתח עם הזמן גישה ל"אני" הרוחני שלו שיכול בהדרגה להיות "תחליף לאישיות החירום".
בשלב מתקדם ניתן לחבר אותו לרכיבי אישיות ראשוניים מולדים שקיימים אצלו למרות שלא למד אותם או קיבל אותם מהוריו.
מחקרים עכשוויים מראים שיש לנו תבניות אהבה ורגש מולדות, שניתן לשחזר אפילו אם מעולם לא למדנו אותם. (ילד ירגיש שחסרה לו שייכות, אהבה או חופש, גם אם מעולם לא חווה,זאת) .
הצורך הראשוני הזה עמוק יכול להיות בסיס לבניית אישיות אמיתית.
ישנם תהליכים מיוחדים שלעיתים נעשים בעזרת פסיכודליים או טראנס עמוק ומאפשרים לגדל אישיות מחדש דרך "ילדות שניה" תודעתית.
חלק מהתהליך דורש רגרסיה לילדות ופגישת הצומת בה "נוצר" אגו החירום, שיחרור טראומה ויצירת משאבים רגשיים חדשים שאפשרו לאישיות אמיתית לצמוח, היות ומדובר בגילאים צעירים מאוד נדרש לרוב תהליך שאינו מילולי אלא חוויתי וגופני.
 
רוצים להיות מטפלי-על המסוגלים להוביל תהליכי ריפוי עמוקים. קורס מטפלים טראנספרסונלים בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב. הקליקו לפרטים.
 
הערות:
*המושג אגו חרום פותח בצורות שונות על ידי אריך ניומן והיינץ קוהוט.
*אגו חירום קשור ומושפע ממושג העצמי הכוזב של וינקוט.
*אחת הסיבות לפחד מבובות וליצנים היא שהם מיצגים "אגו חירום" נרקיסיסטי מסוכן.
*הספר פינוקיו למעשה מתאר שאיפתו של אגו חרום להפוך לאגו אמיתי, זהו מסע לריפוי מטראומה התפתחותית המגולם במעבר מבובת עץ לילד אמיתי.
*הרחבה על טראומה בפוסט הזה.

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

פגיעה נרקיסיסטית קולקטיבית ותחושת השעיר לעזאזל של העם היהודי תמונת המחשה
הורה נרקיסיסט

פגיעה נרקיסיסטית קולקטיבית ותחושת השעיר לעזאזל היהודית

מהי פגיעה נרקיסיסטית קולקטיבית , איך היא קשורה לזכות קיום והרס עצמי ? ניתוח פסיכולוגי של תת המודע הקולקטיבי של עם ישראל, מדוע העולם שולל את זכותנו להתקיים, הקשר בין זה לדפוסי ילדות בצל הורה נרקיסיסטי חלק 2

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן