איך לזהות נרקיסיסט בדייט

כיצד לזהות נרקיסיסט בדייט הראשון – 10 סימנים

היו לך בני זוג נצלניים או שתלטנים בעבר? אולי אתה מגנט לנרקיסיסטים?*, 10, להיות תמים וטוב לא עוזר, העיוורון שלך זה בדיוק מה שמושך אותם, כמו טורף לציד, עצות מועילות כדי למנוע את האסון הרגישי הבא.

סיפור טיפולי – הבחור הטוב שגילה שהוא מגנט לנרקיסיסטיות

היה בו משהו אחראי, אולי אפילו טיפולי, הוא ידע זאת, אחד החלומות שלו היו להיות סוף סוף אבא, אבל הוא איך שהוא דווקא בחורות "בעייתיות" הגיעו אליו.

הוא כאילו מגנט אותן, בחורות יפות מהממוצע, לרוב אומנותיות וכריזמטיות, הוא היא עובר איתן "ירח דבש" ואז מגלה ששוב הוא הופך לדמות אבא, מפרנס, מטפל,… ופחות בן זוג. 

זה היה מתסכל, אבל כל פעם, היה בטח שהפעם כיוון נכון, אבל נשאר באותו המקום, הוא לא הבין למה.

הטיפול – האם היא נרקיסיסטית או לא זאת השאלה?!

אני: אז למה אתה חושב אתה נופל לתבנית הזאת שוב ושוב?

הוא: אין לי מושג, הן לעיתים נראות מאוד שקטות, פגיעות ועדינות ולעיתין הן נראות נורא מצליחות וכריזמטיות, תמיד בסוף אני מגלה כשמעמיקים בקשר שמדובר במישהי שכל העניין שלה זה… היא.

לעיתים הן נורא מודעות שיש בהן פגיעה רגשית אבל הן לא באמת עושות משהו בעניין, אם הן רוחניות הן יעדיפו ללכת למתקשרים מאשר למטפלים.

כיצד לזהות נרקיסיסט בדייט? פרופיל של אישה שמדליקה נורות אדומות לנרקיסיזם

אני: נשמע שבנית כבר פרופיל של האישה "הלא נכונה" איך היית מאפיין אותה?

הוא: זה די פשוט, כשאתה בדייט והיא לא שואלת אותך שאלות אישיות, מדברת על עצמה המון, ובדרך כלל מרגישה שהיא קורבן של כל מיני אנשים רעים שם בחוץ שפוגעים בה רק כי היא כל כך מוכשרת, הוא לוקחת מאליו את זה שאני משלם עליה ועוזר לה, ולא אומרת תודה על זה אפילו, ואפילו אם היא מעוניינת בך זה נראה מאולץ…

אני: אוקיי, זה נשמע א ב,  למה המשכת לצאת איתה?

הוא: שאלה טובה, אני חושב שנמשכתי לביטחון העצמי, לאנרגית החיים והיא גם נראית מצויין.

אני: ומה כוות שיקרה?

הוא: חשבתי שאחרי כמה דייטים המסכות של פגישה ראשונה ירדו, ואני אפגוש את מה שמאחוריהן, משהו מרוכך יותר, שאפשר ליצור איתו אינטימיות או לפחות שיחה אנושית

אני: ומה גילית?

הוא: שאין שם מתחת בנאדם אחר, שזה לא מסכה, אלה מישהי, ואפילו יותר גרוע, מאחורי ההתנהגות הזאת יש איזה פצע ענק וחוסר ביטחון, רק שהיא לא מכירה בו, ולא מוכנה לטפל בו. 

האם כל אחד עלול למגנט בן זוג נרקיסיסטי?

אני: אז למה אתה חושב אתה מושך דווקא את הנשים האילו?

הוא: אני חושב שזה קשור בדרך שאני מתנהג בחיזור, אני מקשיב הרבה, ונראה אדם מסודר וכנראה קצת קר, אני לא באמת מרשה לעצמי לתפוס מקום ולהיות בעצמי "הכוכב" אז, אולי אני נתפס לנשים האלו כבמה המושלמת להופיע עליה, או כמפרנס היציב רגשית שיוכל להכיל את… הטירוף. נוח לה להיות איתי, היא בעצם מחפשת "מוחא כפיים מקצועי" ולא בין זוג שווה. אולי אני משדר חוסר ערך ואת זה שאני מוכן להתפשר על הגבולות שלי כדי להיות עם מישהי יפה וזוהרת, אולי זה נואשות… נשים כאלו רואות אותי כמטפל ומעריץ יותר מאשר אדם השווה להן.

אני:אז אולי נתת לעצמך "להתפתות" כי אתה מכור לפנטזיה של מישהי זוהרת ש"תאפשר" לך לגלות את הזוהר שלך, אבל בחורה כזאת לא באמת מעוניינת שתגלה את הזוהר שלך, בעולם שלה יש מקום רק לכוכב אחד וזה לא אתה.

הוא: הממ, היא בהחלט יצגה לי תכונות שחסרות לי באישיות, אני צריך לחשוב על זה.

אני: אולי אם תתן לתכונות האלו יותר מקום, פחות תימשך ותמשוך נשים על בסיס חסך פסיכולוגי ויותר על פי התאמה אישית, ויכולת ליצור אינטימיות ושותפות.

קסם נרקיסיסטי בדייט
קסם נרקיסיסטי בדייט תמונת המחשה, לנרקיסיסטים קסם אישי שיכול לבלבל ולהטעות, אם לא שמים לב לפרטים הקטנים

כיצד לזהות נרקיסיסט בדייט?

לא בטוחים אם בן הזוג שלכם נרקיסיסט או לא? פנו אלי ליעוץ ראשוני חינם!

רן דרן: 0507393910

 

 

10 נורות אזהרה בדייט ראשון לכך שמישהי היא נרקיסיסטית

  1. גורמת לך לעשות בשבילה דברים שמעבר לגבולות לאחר היכרות קצרה בלבד
  2. לא יודעות לקבל החלטות, מבולבלת, משתפת אותך אבל לא מקשיבה באמת לעצות שלך, ובסוף מכניסה אותך לבלבול שלה
  3. לעולם לא לוקחת אחריות על מעשיה, בסיפורים שלה תמיד היא הקורבן, אף פעם זה לא פגם שלה שגרם למצב.
  4. מתקדמת בקצב לא נוח ואינטנסיבי מבחינת הגבולות האישיים (לא בהכרח מינית), מרגישה לאחר כמה דקות כאילו מותר לה להגיד הכל.

6 לוקחת כמובן מאליו נדיבות שלך, ולא נותנת בתמורה

7 מתנגדת לטיפול, חושבת שכל המטלים שרלטנים או טיפשים מידי בשבילה, לעיתים הפוך מדברת על כל הטיפולים המיוחדים או הריטרטים הרוחניים שעשתה, אבל נראה שהיא לא באמת "לקחה פנימה".

8 מספרת על קושי גדול מול אחד ההורים או שתיהם, שנראה שעדיין מנהל אותה.

  1. בתחושת החמצה תמידית של כל מיני דברים, לא מסוגלת לבחור ולהחליט בעצמה, אבל גם לא נותנת לאחרים לעזור לה.

 10 תקועה רגשית על אקסים מיתולוגים, מורים רוחניים, מתקשרים או "דמיות הוריות" שעושים אותה לא זמינה רגשית לקשר בהווה.

 נרקיסיזם סמוי מול נרקיסיזם גרנדיוזי ההבדל בתסמינים

להפרעת אישיות נרקיסיסטית יש די הרבה ביטויים אבל הבסיסיים ביותר זה הנרקיסיסט הגרנדיוזי, מישהו שתמיד מנסה להתבלט, להיות כל הזמן במרכז צומת הלב, וזקוק להערצה או תמיכה מתמדת.

 

לעומתו יש את הנרקיסיסט הסמוי, מדובר באדם הנראה מאוד בשביל אחרים, הוא מתנהג כלפי רוב האנשים באופן הנראה נדיב ואלטרואיסטי, אבל כלפי מי "ששייך לו" הוא מגלה פנים אחרות לחלוטין, שם הוא מנוקר, אלים, מקטין, ובסופו של דבר שואף להחליש ולשלוט באחר.

 הנרקיסיסט הסמוי – קווים לדמותו

התובנות שהעלתי בפוסט מתמקדות בעיקר בנרקיסיסט הגרנדיוזי, הנרקיסיסט הסמוי מופיע כרגיש, איכפתי ותומך בשלב הראשון, אבל "לאחר ירח דבש" הוא יעבור למצב אחר, מצב בו הוא מרגיש שכבר נתן מעל ומעבר ועכשיו תורו לקבל.

 

הוא יזכור כל נתינה או עזרה שלו לנצח  וידרוש תמורתה תשלום כפול, הוא ינסה לתמרן דרך אשמה ותלות,. יתחזה לתפקיד של מושיע מול פגיעות שהוא עצמו גרם להם.

 

אם משהו נראה "מושלם" מידי בפגישה ראשונה, ומבטיח באופן סמוי כאילו הוא זה שימלא את כל הצרכים שלך ויראה לך את האור, אז חשוב להיות זהיר. מומלץ לבדוק קשרים קודמים, ולשאול בכנות איך אדם כה מוצלח ורגשי עדין לבד? 

לעיתים כדי ליצור "משיכה תמדית אליו, הוא ישחק משחק חמקני, בו הוא הכי חם לרגעים ואז נעלם ובלתי רגיש, סוג כזה של נרקסיסט קשה לזהות בפגישה ראשונה, הדבר החשוב הוא להבין שאם משהו עבר את שלב ההיכרות ולא מגלה סימני נרקיסיזם קלאסיים לא אומר שהוא בטוח. צריך לשמור על ערנות בריאה עד שמכירים אותו באמת.

הנרקיסיסט והאמפטית זיווג מהאפלה, איך לזהות את "התאמה" ולנטרל אותה.

מעל להכל, נרקיסיסטים מזהים מרחוק אנשים נוטים לוותר על עצמם, אנשים כאלו לרוב למדו בגיל צעיר שמסוכן לבטא את צרכיהם ואפילו "לדעת אותם", לרוב בגלל הורות נרקיסיסטית, במצב כזה האדם ירגיש ש"אהבה שווה להקרבה" והתנהגות נרקיסיסטית כלפיו תרגיש לו "טבעית". אם יש לך נתיה כזאת, ואתה פוגש שוב ושוב אנשים שמנצלים אותך ולא מכבדים את גבולותיך כדאי לך לעבוד על תחושת הערך העצמי, על הקשבה עצמית, על זכותך לתפוס מקום בעולם, ואעל היכולת שלך לשים גבולות ולהתנגד למי שפורץ אותך.

 

לסיכום:

כשאנו בדייט טבעי שניתן לאחר קרדיט ונבוא לדייט ממקום מקבל וחיובי, אם זאת יש נורות אדומות שחשוב לזהות כבר בדייט ראשון, הפרעה נרקיסיסטית נפוצה היום יותר מאי פעם, חשוב להיות מודע לאפשרות שמי שעומד מולך אינו תמים ועלול להיות טורף רגשי, זה יכול למנוע הרבה כאב בהמשך.

הערות:

*עקרונות כללים להתמודדות עם נרקיסיסט בפוסט הבא

*עקרונות מועילים לדייט מוצלח בלינק הזה

*הרחבה על החשיבות של לתפוס מקום ולהיות גבר טוב לעומת גבר "נחמד" או מרצה.

 

 

כיצד לזהות נרקיסיסט בדייט?

לא בטוחים אם בן הזוג שלכם נרקיסיסט או לא? פנו אלי ליעוץ ראשוני חינם!

רן דרן: 0507393910

 

כיצד לזהות נרקיסיסט בדייט?

 לא בטוחים אם בן הזוג שלכם הוא נרקיסיסט או לא? פנו אלי ליעוץ ראשוני חינם:

רן 0507393910

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות
הרס עצמי

מנגנוני הגנה רגשיים מהילדות וכיצד הם מתבטאים במיתוס גן העדן 

פוסט על מקרה טיפולי על מנגנוני הגנה רגשיים והרס עצמי, פצעי הליבה הרגשיים והקשר לטעות הרוחנית הגדולה ביותר של האנושות שמגולמת בספר בראשית. טעות שעל פי קארל יונג מייצגת את אחד הקומפלקסים המורכבים של תת המודע הקולקטיבי של האנושות.

המשך קריאה »
ארכיטיפים של משיכה בטיפול זוגי תמונת המחשה
ארכיטיפים יונגיאנים

טיפול זוגי ומשיכה בן ארכיטיפים

  5 סוגי משיכה המשפיעים על הזוגיות שלכם ואיך לשפר אותם דרך טיפול זוגי.

אחד הסודות הגדולים ביותר היא מה מעורר משיכה, מדובר בדבר חמקמק, כן יש למשיכה מרכיב פיזיולוגי ופיזי ברור, אבל יש במשיכה גם רובד עמוק יותר.

המשך קריאה »

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן