פגיעה נרקיסיסטית קולקטיבית ותחושת השעיר לעזאזל של העם היהודי תמונת המחשה

פגיעה נרקיסיסטית קולקטיבית ותחושת השעיר לעזאזל היהודית

מהי פגיעה נרקיסיסטית קולקטיבית , איך היא קשורה לזכות קיום והרס עצמי ? ניתוח פסיכולוגי של תת המודע הקולקטיבי של עם ישראל, מדוע העולם שולל את זכותנו להתקיים, הקשר בין זה לדפוסי ילדות בצל הורה נרקיסיסטי חלק 2

 פגיעה נרקיסיסטית קולקטיבית בהקשר היהודי ועם ישראל – המטפורה המשפחתית

 היתי שמח להעמיק את ההבנה במנגנון ההרס העצמי שגורם לכך שישראל מזמינה באופן לא מודע כל כך הרבה שנאה ואלימות.

כהמשך למטאפורה של ילד להורה נרקיסיסט, אשתמש במטפורה של דינמיקה משפחתית של ישראל בתוך משפחת העמים.

על פי גישת הקונסטלציה המשפחתית, כל מערכת משפחתית בריאה מקיימת בתוכה 3 מרכיבים.

א. תחושת שייכות 

ב. היררכיה פנימית

ג. איזון בין נתינה ולקיחה

איזון נתינה ולקיחה, אשמה והצורך להיות בעל ערך בכל מחיר

מחקרים מראים שאם הורה לא יכול לראות את הערך של הילד, הילד יעשה כל דבר כדי לזכות בערך.

הדימוי העצמי הראשוני של הילד נבנה בשלב הזה, הפחד לראות עצמו  כלקחן ונצלן, הוא קשה מנשוא.

פגיעה נרקיסיסטית קולקטיבית והרעב לאישור ותחושת ערך

ילד כזה ינסה למצוא מה ההורה צריך ממנו, ולזכות באישור בכל מחיר, אם זאת הרעב לאישור יעלה לו במחיר כבד מאוד.

הורה נרקיסיסט לא יבקש מילד דברים הבריאים לו, כמו שיהיה מאושר, שיסדר את החדר, או שיהיה שמח וחופשי לחקור את היצירתיות שלו, ההורה אולי יצהיר שאלו כוונותיו, אבל מילוי הרצונות האלו לא ירגיע את הזעם הפנימי חסר ההיגיון שמפעפע בו, למעשה שורש השנאה היא  שהילד מעצם קיומו דורש מקום רגשי שרק להורה מותר לתפוס.

הרצון העמוק של הורה כזה ממנו יהיה:

א. שהוא יגיב כמו חפץ שימושי שאינו דורש תחזוק.

ב. שיהיה המקום הבטוח לפרוק אלימות ללא השלכות.

ג.שיהיה מעריץ מושבע בכל מחיר

ד. שיוכל להכיל את הזעם הלא מבוקר ואת הפלישה האנרגטית, 

במילים אחרות שיהיה בהיפוך תפקידים כאימא מכילה לילד הפנימי הקטן בתוך נרקיסיסט שלא עבר את שלב הסוציאליזציה, תפקיד שהילד הביולוגי, הוא היצור האחרון שכשיר לבצע בשבילו.

 להיות שעיר לעזאזל וקורבנות כדרך להרגיש קיים

ילד כזה יסבול כשההורה יפלוש ויאנוס אותו רגשית, אם זאת, זוהי הדרך היחידה של הילד להרגיש ערך ומשמעות, והמצב היחיד בו צומת הלב של ההורה ממוקדת עליו.

ילד כזה יהיה "מעצבן" או פרובוקטיבי כי באופן תת-מודע  רק כשכועסים עליו הוא מרגיש בעל ערך וקיים, וזה גם הדרך שלו לשלוט במטען הזעם הנרקיסיסטי ולגרום להורה לפרוק אותו באופן "נשלט", 

ילדה שהפלישה של ההורה היתה מינית כלפיה, עלולה לייצר חוויה של אונס ואפילו תבחר עבודה כיצאנית או חשפנית, כי למדה שזכות והשייכות שלה לחברה נקנית רק דרך הקרבה של גופה לסיפוק מיני של האחר.

הכאב הגדול של ילד כזה הוא פצע דחייה, הוא בא לעולם עם פוטנציאל, חן וכישרון של ילד מתוק, וכל מה שמעניין את ההורה, זה שיתנהג בדיוק לפי הצרכים של האפלים שלו, וימלא תפקיד נורא של ספיגת האנרגיה הרעילה של ההורה.

 עם ישראל ואישור בכל מחיר – תסמינים של פגיעה נרקיסיסטית קולקטיבית

ועתה להקבלה הפוליטית, גם כעם אנחנו באותה סירה.

העם היהודי מציע לעולם ערך פלאי של לעלות מעל הטבע, הוא טרם לעולם בדרכים מופלאות ולא פרופורציונלית לגודל שלו. 

העולם במצבו מתנגד ומתעלם מהערך הזה, ולכן אנו בהתנצלות מתמדת על קיומנו ומוכנים "לזנות" את עצמנו כדי לזכות באישור בכל מחיר". זהו תסביך עמוק, בו למרות שהאחר אומר בגלוי כמה הוא שונא אותנו ורוצה להרוג אותנו, אנחנו לא מסוגלים להתנתק מהצורך להיות "בסדר" איתו, בכל מחיר. אויב המפיץ עלינו שקרים בכל כוחו ואנחנו נותנים לזה לקרות בג'נטלמניות, ולא מורידים כפפות או צועקים את האמת שלנו.

פנטזיית הגאולה הילדותית

הריצוי הזה כולל להיות בהתנצלות מתמדת, ולאפשר חיים לצד כוח הרסני המכריז בגלוי על רצונו להרוס אותנו בתיקווה שיום אחד הוא ישתנה אם רק נסבול מספיק או נותר מספיק או נהיה מספיק טובים, דבר שלעולם לא קורה, כי שום דבר לא יכול לגרום להורה נרקיסיסט לתת לילד הכרה, עצם הצורך של הילד להיות במרכז, מאיימת על הנרקיסיסט, והורה כזה לעולם לא יפנה בתוך עולמו מרחב פנימי למישהו אחר.

פנטזיית האהבה של ילד להורה נרקיסיסט מאוד מזכירה את פנטזיית הגאולה שלנו, שנהיה אור לגויים, אהובים ומקובלים, שגויים יראו את ערכנו הסגולי ויצטערו על כל הנזק והפגיעה שפגעו לנו, על הדמוניזציה שעשו לנו, ויראו שהם ראו בנו את דמותם עצמם, ומתוך אשמה וחרטה אמיתית יפצו אותנו באהבה ותמיכה מוגברת, יתנו לנו לחיות בשקט , ובמיוחד באמת ירצו את המתנה שיש לנו להציע.

התיקון הזה  לא תמיד קורה בתהליך החיים של הורה וילד אבל עמים חיים הרבה יותר זמן מאנשים, ויתכן שהתהליך הזה יושלם בהמשך הזמן.

תחילת התיקון היא הכרה שהאהבה והערך צריכה להיות פנימית

הקרב הנצחי בין אגו ונשמה כניסיון לריפוי הפגיעה הנרקיסיסטית הקולקטיבית

במובן הרוחני עם ישראל הוא נשמת העולם ורוב העמים הם גוף העולם, גוף העולם בצורתו הלא מזוקנת מתגלם כאגו נרקיסיסטי הרוצה שליטה מלאה, האגו הזה יודע בסתרי ליבו שהוא עתיד בסוף למסור את כסאו המלכות לנשמה, זה מאיים עליו, למעשה הצורה היחידה שבה הוא מוכן לתת לנשמה זכות קיום זה אם תהיה משועבדת לחלוטין לצרכיו ושליטתו.

זה גם הבסיס להרס עצמי, ילד מוכן לעשות הכל כדי להוכיח את חפותו והצורך האמיתי שלו באהבה ההורית, 

כיצד להשתחרר מנפש העבד ולהפסיק להיות שעירים לעזאזל

כעם וכבודדים עלינו להעביר את הסמכות על עולמנו לעצמנו, להבין שהרבה יותר חשוב ממה שהגויים יישבו עלינו, זה שאנחנו נפעל באותנטיות, ילד הרוצה להשתחרר מהשפעה רעילה חייב להתנתק ולהתנגד מהכוח המשעבד, למרות המחאה של משתפי הפעולה והעדים הדוממים שלרוב דואגים ל"שקט תעשייתי".

מדובר על קרב הישרדותי מול אויב ציני, שישתמש בכל חולשה, חוסר בהירות ואפילו ב"מוסר" עצמו, בעוד הוא אינו מחוייב אליו כלל.

הורה נרקיסיסט ישתמש בקורבנות, הקטנה, גזלייטינג, הכחשה, אשמה, מניפולציה, בריונות ושקרים בוטים כדי להרוס את נשמת ילדו ולהפוך אותו לזומבי כנוע, הדרך היחידה לנצח היא לזרוק זמנית ערכים נאצלים כמו "כיבוד הורים" או נאמנות, כדי להתנתק, ליצור עצמאות, ולהראות לסביבה את השקר הגדול שההורה הציג להם. הוא חייב ללמוד לאהוב ולקבל את עצמו גם כשבחוץ כולם מאשימים אותו שבגללו ההורה חולה, לא ישן בלילה, או ירד מהפסים, עליו להפנים  שזה לא בגללו! זה כי ההורה פסיכופט, אנוכי וחולה שליטה.

השחרור האמיתי מהפגיעה הקולקטיבית – קרב חסר רחמים על זכותינו להתקיים

גם כעם אנו בזמן לקרב חסר רחמים, מול ההורים החורגים שלנו מהגלות, ומול מערכות היחסים הנצלניות שהסכמנו אליהן עם הפלסטינים. יש כאן שעור של אהבה עצמית, קבלה עצמית והכרה בערכינו הסגולי כעם, להבין שאנו משפחה, אפילו מנהיג סכסכן  או אויב מטורף לא יצליחו להפריד אותנו לגמרי. 

יש כמובן ברורים עמוקים שעדיין צריכים לקרות, אבל השאלה אם אנחנו עם אחד או אוסף אנשים מפוזר ומפורד. בסופו של דבר, העובדה שיש כל כך הרבה אנשים המשוכנעים שאין לנו זכות להתקיים בארצנו ובכלל, ומאמינים באופן טוטאלי על בסיס המצאות, שקרים ועיוותים בדעה שלהם, באה ללמד אותנו לעמוד על שלנו, להחליט שאנחנו פה כדי להישאר, להעצים את תחושת הערך והזכות הטבעית שלנו לקיום ולמדינה.

הילד להורה נרקיסיסט מרגיש שהחיים לצד הר געש של זעם הורי זה בלתי נתפס, ומוכן לעשות הכל כדי לזכות בשקט, הוא מגלה שהאגו ההורי מוכן לתת לו אישור רק אם הילד מוכן להפוך לעבד מרצה של האגו ההורי, כולל להפוך למטפל, שק החבטת, קליע הברק והשעיר לעזאזל של ההורה הזה, הוא מוכן לעשות זאת כי אפילו זה עדיף על להרגיש שזה טעות שהוא נולד ושעצם קיומו הוא סוג של עוול ופגיעה בהורה.

הערות:

*מאמר הרחבה על פגיעה נרקיסיסטית

^תחושת השעיר לעזאזל מופיע בילדות כאחד התפקידים שילד בוחר כדי לשרוד משפחה רעילה. לקריאה על כך בלינק הזה.

*מיסד שיטת הקונסטלציה המשפחתית ברט הלינגר הוא זה שהסביר את 3 העקרונות המתרחשים במשפחה. כלומר שייכות, היררכיה ואיזון. מוסבר היטב בסיפרו הסימטריה החבויה של האהבה

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

פוסטים נוספים

שיתוף:

גלילה לראש העמוד

רוצה להיות מטפל-על המשלב רוחניות עם כלים פסיכולוגיים מבוססים?

קורס טיפול טראנספרסונלי בדרך מסע הגיבור נפתח בקרוב

הצתרפו לקבוצת הווטסאפ לקבלת עידכונים ואת המיני קורס החינמי על אימון טראנספרסונלי

דילוג לתוכן